Sabır ve Disiplin | Jeremy Pied

Ünlü Fransız spor gazetesi L'Equipe'in Trabzonspor'un sözlesmesi biten Jérémy Pied ile görüştüğü haberi üzerine, bu yazımda Pied'i, size tanıtmaya çalışacağım.
Kariyerine Lyon altyapısında başlayan 27 yasindaki Fransız futbolcu Jérémy Pied, Fransa U19 ve U20 kategorilerinde de oynar. 2009 yılında profesyonel sözleşme imzalar ve Metz (Fransa 2.ligi) kulübüne  kiralanır. Neredeyse tüm maçlarda forma giyen Pied iyi bir tecrübe kazanır ve 2010-2011 sezonunda Lyon grubuna dahil olur. 2 sezonda Lyon ile ligde ve Şampiyonlar Ligi'nde 56 maçta 4 gol ve 3 asist ile performansını yükseltir.
2012 yılında, Lyon'da beraber çalistigi eski hocası Claude Puel'in isteği üzerine Nice'e transfer olur. Ilk sezonunda çogu maçta forma giyer ve Nice'inligi 4. sırada bitirmesinde önemli katkısı olur (26 maç , 3 asist).
İkinci sezonu (2013-2014) zorlu geçer, sakatlıklardan ötürü çok forma şansı bulamaz ve güven kaybina ugrar (26 maç , 2 gol, 1 asist). 2014-2015 yılında Guingamp'a kiralanir ve Jocelyn Gouvernec direktörlüğünde tartışmasızz ilk onbir oyuncusu olur ve tekrar formuna kavuşur, bu süreçte tekrar Avrupa Kupasi maçları oynar (o sezon Guigamp gruplardan sonraki aşama olan playofflarda elenir).
 
"Kendine kulüp bul"'dan, Tartışmasız ilk onbir oyunculuğuna 
 
2015 yazında kiralama sozlesmesi bittiğinde, antrenörün planlarında olmayan Jérémy "kendine kulüp bul" talimatını alır ; sezon öncesi kamplara da alınmayan Pied, buna rağmen profesyonel kalarak antrenmalarını aksatmadan kendisini hazir tutar ve az sayıda forma şansı bulduğunda da en iyisini vermeye çalışır. 
Ligin 3. haftası kendisi için dönüm noktası olur; yeni transfer Maxime Le Marchand'ın sakatlığı ve alternatif defansif kanat oyuncusunun yoklugu Claude Puel'in Jérémy'yi o mevkide denemesine sebep olur ; 1 yıl sonra ilk kez Nice formasini o mevkide giyer ve buna rağmen bu pozisyonda - daha önce hep sağ kanat oynamıştır - başarılı olur ve tartışmasiz ilk onbir futbolcusu olur.
Olası transferi konusunda, yine bek olmayan futbolcudan bek yaratma çabası tedirginlik yaratabilir, fakat Claude Puel "Bu mevki onun için uygun, Bu rolde daha yüksek performans gostereciğini düşünüyorum" demiştir. Kisisel olarak da "örnek bir futbolcu, asla pes etmiyor" cümlelerini sarf etmistir.
Bordeaux'nin yeni antrenoru (Guigamp'da kiralik olarak geçirdigi sezonda antrenoru) Jocelyn Gouvernec, Jérémy'yi "savasçi, takım oyuncusu" olarak gördüğü için yeni takımına kazandırmaya çalışıyor.
Pied kulubun ihtiyaci oldugu için ve oynama istegi ile baslayan defansif kanat tecrubesini, daha sonra keyif alarak sürdürdü. Ofansif kanat oyuncusuyken defansif disiplini bırakmayan, orta kalitesi iyi olan Pied, çok hızlı olmasa da modern defansif kanat oyuncusunun gerektirdigi ozellikleri taşıyor. Jérémy Pied transferi gerçekleşirse, Trabzonspor, kadro mühendisliginde çok titiz olmasi gereken bu donemde iyi bir transfer yapmış olacaktır.  
 
Enis Öztürk