Türk Futbolunun En Yetenekli 10 Genç Oyuncusu

Türk futbolunda genç futbolcu denilince akla 25 yaşına henüz yeni girmiş ve bazen de 29 yaşından gün almamış futbolcular geliyor olsa da (!) forma giydiklerinde kendilerinden söz eden ve yüksek potansiyel taşıyan gerçek manada genç isimler de var. 

Bu genç ve yetenekli isimlerin önünde rol model olabilecek pek fazla Türk futbolcu bulunmasa da Nihat Kahveci, Gökdeniz Karadeniz, Tugay Kerimoğlu, Fatih Tekke ve son olarak da Arda Turan gibi ülke futbolunun fabrika hatası isimleri de var.

Şüphesiz ki bu oyuncuların gelecek yıllardaki futbol kaderlerini belirleyecek olan şey doğuştan sahip oldukları yetenekleri ile sınırlı değil. Yeteneklerinin yanına sistem bilgisi ve kişisel gelişimi de eklemeleri şart ve kesinlikle çok çalışmaları da elzem. Bu ülke şartlarında bahsettiğimiz olgular kolayca sahip olunacak yakınlıkta değiller ancak belki de bazıları bu ülke futbolunun üretim hatası (!) olurlar.

Oğulcan Çağlayan – Kayserispor #19

 

 

22 Mart 1996 doğumlu 19 yaşındaki genç forvet tekniği ve hızı ile göz dolduruyor. Bursaspor altyapısının ürünü olan genç oyuncu, Gaziantepspor formasıyla Süper Lig’de kendini gösterdi ve şimdilerde Kayserispor forması ile göz dolduruyor.

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde 30 kez milli formayı giydi.

 

Orkan Çınar – Gaziantepspor #17

 

29 Ocak 1996 doğumlu 20 yaşındaki kanat forvet oyuncusunun etkili bir sol ayağı, hızlı bir oyun görüşü ve etkili şutları var. Alman altyapısında almış olduğu eğitim onun en büyük şanslarından birisi

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde 28 kez milli formayı giydi.

 

İrfan Can Kahveci – Gençlerbirliği #17

 

15 Temmuz 1995 doğumlu İrfan Can Kahveci 20 yaşında olmasına rağmen Süper Lig’de Gençlerbirliği’nin beyni görevini üstleniyor. Olgun bir sol ayağı ve şimdiden kendini belli eden akıl dolu bir oyun görüşü var.

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde 21 kez milli formayı giydi.

 

Enes Ünal -  Nac Breda #9

 

10 Mayıs 1997 doğumlu, 18 yaşındaki Enes Ünal, çarpıcı Manchester City transferiyle ülke gündemine damga vurdu. Bursaspor altyapısının yıldızı olarak parladıktan sonra karşısına çıkan Ada yolu çok çarpıcıydı. Manchester City genç forveti önce Genk, şimdi de NAC Breda takımına kiralık olarak gönderdi. Güçlü fiziği ve etkili gol vuruşlarıyla öne çıkan Enes’in en büyük şansı yurtdışında gelişimine devam ediyor oluşu.

Türkiye A Milli Takım formasını da giyen genç futbolcu, Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde de 52 kez milli formayı giydi.

 

Muhammet Beşir – Trabzonspor #17

 

1 Ocak 1997 doğumlu forvet 19 yaşında. Güçlü fiziği ile dikkat çeken oyuncu Trabzonspor’da kısa süren Sadi Tekelioğlu döneminde formayı buldu ve hem Türkiye Kupası’nda hem de Süper Lig’de forma giydiği maçlarda gol atma başarısı gösterdi.

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde 3 kez milli formayı giydi.

 

Emre Taşdemir – Bursaspor #3

 

8 Ağustos 1995 doğumlu sol bek Emre Taşdemir, 20 yaşında olmasına rağmen Bursaspor formasının gediklilerinden. Etkili sol ayağı, hızı ve tekniği ile göz dolduran genç oyuncu Türkiye A Milli Takım forması da giydi

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde ise 33 kez milli formayı giydi.

 

Ertuğrul Ersoy – Çaykur Rizespor #5

 

Bursaspor altyapısından yetişen  13 Şubat 1997 doğumlu 18 yaşındaki genç stoper 2015-2016 sezonunda Çaykur Rizespor’da kiralık olarak forma giyiyor

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde 54 kez milli formayı giydi.

 

Uğurcan Çakır – 1461 Trabzon #96

 

5 Nisan 1996 doğumlu, 19 yaşındaki genç kaleci Uğurcan Trabzonspor’un Avrupa Kupası ve Türkiye Kupası maçlarında şans bulduktan ve bu şansı iyi değerlendirdikten sonra 1461 Trabzon’a kiralandı.

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde 5 kez milli formayı giydi.

 

Çağlar Söyüncü – Altınordu #4

 

23 Mayıs 1996 doğumlu, 19 yaşındaki genç stoper Altınordu futbol kültürünün parlayan yıldızlarından.

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde 8 kez milli formayı giydi.

 

Cengiz Ünder – Altınordu #17

 

Altınordu futbol kültürünün en dikkat çeken oyuncularından olan Cengiz Ünder, 14 Temmuz 1997 doğumlu ve 18 yaşında.  Sol ayağını etkili kullanan oyuncu hem sağ kanadı hem sol kanadı etkili olarak kullanabiliyor

Türk Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde 14 kez milli formayı giydi.

 

·         Genç futbolcu tanımını yaparken modern futbol literatüründen beslendik ve yaş sınırını 21 yaş altı olarak belirledik