Bugün sizlere aslında tanıdık olan bir isimden bahsetmek istiyorum; Samed Yeşil’den.

Ben Samed'i, Almanların Mesut ve İlkay’dan sonra kazanmaya çalıştıkları yeni yıldız isim olarak görüyorum. İzlediğim maçlar doğrultusunda Samed Yeşil'in hızı, fiziği ve topa güçlü vuruşu en dikkat çeken noktaları.


Düsseldorf'da doğan Samed aslında Türkiye’yle bağlarını koparmış sayılmaz. Daha geçen sene Trabzon'a geldi. Sosyal medyadan attığı Trabzonspor atkılı fotoğraflarıyla Trabzonsporluların da gündemini fazlasıyla meşgul etti. Sosyal medyadan takip ettiğime göre geçen sene Trabzon'a gelişlerinin amacı sadece gezi değil, Trabzonspor’la görüştüler. Süleyman Hurma ve Liverpool yönetimi de bu görüşmeleri doğruladı. Trabzon aşığı olan Samed Yeşil belki de  bu sezon Trabzonspor'un kadro bolluğundan dolayı kiralanmamıştır. Fakat ilerleyen zamanlarda kendisini Trabzonspor'da görebiliriz. Kendisi Trabzonspor forması giymediyse de Trabzonspor eşofmanıyla çekilmiş görüntüleri hala internette mevcut.


 

Samed’in kısa kariyerine bakacak olursak;

Futbola CFR Links takımında başladı ve 6 yaşında BV 04 Düseldorf'un altyapısına geçti. Milli takım olarak da Almanya'yı seçti.
2010 yılında Alman Çocuklar Şampiyonası'nda final oynadı. Bir sonraki sezon 24 maçta 22 gol attı ve U16/17'ye yükseldi.
2010'dan 2012 ye kadar Bayern Leverkusen genç takımlarında 71 maçta tam 57 gol kaydetti.
Bu performansla Avrupa'nın büyük kulüplerinin dikkatini çeken Yeşil, Brendan Rodgers tarafından  kaçırılmak istenmedi ve 30 Ağustos 2012'de Liverpool'a 1 milyon Euro karşılığında transfer oldu.


 

Yeşil, ilk maçına U21'de takımının 4-1 kazandığı Chelsea maçında çıktı. Bu maçtan sonra UEFA Avrupa Ligindeki  Young Boys maçına da götürüldü ancak bu maçta forma giyemedi. 26 Eylül 2012'de West Bromwich Albion'la oynanan İngiltere Kupası maçının kadrosuna dahil edildi ve ilk kez Liverpool forması giydi.

Ancak bundan sonraki süreçte ligde başka forma şansı bulamadı. Daha çok Liverpool U21 takımında oynadı ve Liverpool U21 o sezon grup birincisi olarak finallere kaldı ve turnuvayı üçüncü olarak kapattılar. Samed o sezon takıma önemli bir katkı verirken Şubat ayında sakatlandı ve ondan sonraki süreçte sadece final maçında oynayabildi. Final maçında da golle dönüş yaptı sahalara.
7 Ekim 2013'te U21 takımının 5-0 kazandığı maçta oynadı ve güzel bir performans sergiledi ancak ardından tekrar sakatlandı ve uzun süre sahalardan ayrı kaldı.19 Ağustos 2014 tarihinde Sunderland ile oynanan  karşılaşmada sahalara geri döndü. Eylül 2014'de West Ham'a karşı 4-0 kazanılan maçta sakatlıktan sonraki ilk golünü attı. Bu kadar sakatlıklardan sonra U21 takımının Tottenham'a karşı 3-1 kazandığı maçta 2 gol attı.

Sezon sonunda ne kadar Trabzonspor ve Fenerbahçe’yle anılsa da Liverpool kendisini gelişimi için daha iyi olabilecek İsviçre'nin Luzern takımına kiraladı. Şimdilerde Luzern’de iyi bir performans sergilemeye devam ediyor. Bu sezon onun patlama sezonu olabilir

 

Ufak bir hatırlatma : 21 yaşındaki Samed Yeşil'in Luzern’de forma numarası 61