Yıldızı Parlayanlar (16)

Fransa adeta genç futbolcu cenneti. Yetenekli genç oyunculara forma vermekten asla kaçınmayan bir futbol iklimi var Fransa’da. Sadece orta sıralarda yarışan takımlar değil, yüksek hedefleri olan takımlarda genç oyunculardan faydalanmayı çok iyi biliyor. Böylelikle Fransa Ligi her geçen gün daha da gelişirken, yurtdışına yüksek meblağlarda futbolcu satmaktan da kaçınmıyor. Yerine yeni futbolcu yetiştirme konusunda hiçbir korkuları yok gibi.

Türk futbolunun klişelerinden biridir, “70 milyondan 1 tane yıldız çıkaramıyoruz ama Almanya 3-5 milyon gurbetçiden neler yetişti­riyor” cümlesi... Bu cümlenin “Hollanda 10-15 milyonluk ülke ama görüyorsun neler yapıyorlar” gibi farklı türleri de lugatımızda özel yer tutar pek tabii.

Ünlü Fransız spor gazetesi L'Equipe'in Trabzonspor'un sözlesmesi biten Jérémy Pied ile görüştüğü haberi üzerine, bu yazımda Pied'i, size tanıtmaya çalışacağım.

Futbolun doğduğu topraklarda Euro 2016 heyecanının başlamasına sayılı günler kala, futbola anlam katan topraklarda Copa America 2016 heyecanı başladı bile. Messi, Suarez, Neymar, Oscar, James Rodriguez, Alexis Sanchez gibi dünya yıldızları hiç ara vermeden bu sefer de Copa America’nın sahibi olmak için sahne alacak ama bu sahneye genç yıldızların da damga vurması pek sürpriz olmayacak…

Balkanlar özellikle de Sırbistan ve Hırvatistan futbol dünyasının ekol ülkelerinden olma yolunda hızla ilerliyor ve her sene yeni ve yetenekli gençleri futbol dünyasına kazandırıyorlar.

  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1  2  3  4 
  •  Sonraki 
  •  Son 
Sayfa 1 / 4