Yıldızı Parlayanlar (16)

Fransa adeta genç futbolcu cenneti. Yetenekli genç oyunculara forma vermekten asla kaçınmayan bir futbol iklimi var Fransa’da. Sadece orta sıralarda yarışan takımlar değil, yüksek hedefleri olan takımlarda genç oyunculardan faydalanmayı çok iyi biliyor. Böylelikle Fransa Ligi her geçen gün daha da gelişirken, yurtdışına yüksek meblağlarda futbolcu satmaktan da kaçınmıyor. Yerine yeni futbolcu yetiştirme konusunda hiçbir korkuları yok gibi.

Türk futbolunun klişelerinden biridir, “70 milyondan 1 tane yıldız çıkaramıyoruz ama Almanya 3-5 milyon gurbetçiden neler yetişti­riyor” cümlesi... Bu cümlenin “Hollanda 10-15 milyonluk ülke ama görüyorsun neler yapıyorlar” gibi farklı türleri de lugatımızda özel yer tutar pek tabii.

Ünlü Fransız spor gazetesi L'Equipe'in Trabzonspor'un sözlesmesi biten Jérémy Pied ile görüştüğü haberi üzerine, bu yazımda Pied'i, size tanıtmaya çalışacağım.

Futbolun doğduğu topraklarda Euro 2016 heyecanının başlamasına sayılı günler kala, futbola anlam katan topraklarda Copa America 2016 heyecanı başladı bile. Messi, Suarez, Neymar, Oscar, James Rodriguez, Alexis Sanchez gibi dünya yıldızları hiç ara vermeden bu sefer de Copa America’nın sahibi olmak için sahne alacak ama bu sahneye genç yıldızların da damga vurması pek sürpriz olmayacak…

Balkanlar özellikle de Sırbistan ve Hırvatistan futbol dünyasının ekol ülkelerinden olma yolunda hızla ilerliyor ve her sene yeni ve yetenekli gençleri futbol dünyasına kazandırıyorlar.

Scouting nedir?

Günümüz futbol dünyasına iyice yerleşen ve futbol konuşulan her yere giren bir kavram artık scouting; Yetenek avcılığı, keşfe çıkmak ya da futbol diliyle konuşacak olursak, Futbolcu izleme ve keşfetme çalışmaları

Türk futbolunda genç futbolcu denilince akla 25 yaşına henüz yeni girmiş ve bazen de 29 yaşından gün almamış futbolcular geliyor olsa da (!) forma giydiklerinde kendilerinden söz eden ve yüksek potansiyel taşıyan gerçek manada genç isimler de var. 

Bugün sizlere aslında tanıdık olan bir isimden bahsetmek istiyorum; Samed Yeşil’den.

Ben Samed'i, Almanların Mesut ve İlkay’dan sonra kazanmaya çalıştıkları yeni yıldız isim olarak görüyorum. İzlediğim maçlar doğrultusunda Samed Yeşil'in hızı, fiziği ve topa güçlü vuruşu en dikkat çeken noktaları.

  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1  2 
  •  Sonraki 
  •  Son 
Sayfa 1 / 2