Bazı Tercihler Geleceği Değiştirir

Bazen, elimizde olmayan nedenlerden ötürü seçim yapmak zorunda kalırız. Yaptığımız bu seçimler, seçilen şey veya kişi için ‘’tercih’’ olurken seçilmeyen şey veya kişi için ‘’vazgeçiş ’’tir.

Yıllardır Trabzonspor kalesini koruyan Onur Kıvrak da bu tercihlerden faydalanan oyunculardan biri. 2009 Yılında İstanbul’ da oynana ve Trabzonspor’un 3-1 mağlubiyeti ile sona eren Kasımpaşa karşılaşması sonrası Belçikalı Teknik direktör Hugo  Broos ile yollar ayrılır. Dahası  Song, Engin, Egemen gibi  yetenekli ve lider karakterli isimler kadro dışı bırakılır.

Sonraki hafta Trabzonspor, evinde Eskişehirspor’u ağırlar. Yedek kulübesinde kulübün efsane isimlerinden Ünal Karaman Teknik Direktör olarak bulunur. Karaman, o karşılaşmada formayı genç kaleci Onur’a verir. Bu karar sonrası yönetim dahil, herkes şaşkınlık içerisinde kalır. Karşılaşma Trabzonspor’un 2-1 üstünlüğü ile sona erirken Onur Kıvrak, hatalı bir gol yemesine rağmen, gösterdiği performansla kamuoyunun takdirini kazanır. Şenol Güneş’in gelişiyle beraber Onur Kıvrak, Milli takıma kadar yükselir. Böylece Karaman’ın yaptığı seçimin ne kadar doğru bir ‘’tercih’’ olduğu tescillenir.

Aynı sezon Eskişehir’de oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor karşılaşmasında  kaleci Onur Kıvrak’ın ellerinden tutarak küçük bir çocuk sahaya çıkar. Seremoni sırasında Onur’un önünde duran bu çocuk yıllar sonra, Onur Kıvrakla beraber takımın önemli isimlerinden olur. Trabzonspor kariyeri 2009-2010 Sezonunda Trabzon’da oynanan Trabzonspor-Eskişehirspor maçı ile ‘’gerçek anlamda’’ başlayan Onur Kıvrak, aynı sezon Eskişehir’de oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor maçıyla o küçük çocuğun elinden tutarak , onu sahaya çıkartır. Onun, Trabzonspor kariyerini başlatır.

O küçük çocuk kim mi  ?

Mehmet Ekici’nin kadro dışı bırakılması sonucu sahaya çıkan ve gösterdiği performansla da takımın vazgeçilmez isimlerinden olan Yusuf Yazıcı

 

 

Benzer bir öykü, bir sezon sonra yani Onur Kıvrak’ ın olağanüstü performans gösterdiği ve Trabzonspor’un 82 puanla bitirdiği 2010-2011 sezonunda yaşanır.

Trabzonspor Ligin 4.Haftasında evinde Sivasspor ’u ağırlar. Önceki sezon Kasımpaşa maçı sonrası kadro dışı bırakılan Egemen Korkmaz’ın elinden tutarak sahaya çıkarttığı oyuncu, şehre bambaşka bir heyecan getiren, FİFA ’ nın ‘’ Messi ve Hagi ’nin karışımı’’ benzetmesi yaptığı Abdülkadir Ömür’dür.

Ömür, bu sezon Gençlerbirliği karşılaşmasında takımı mağlup durumdayken oyuna girmesine rağmen oynadığı oyunla beraber oyuna ve skora yaptığı katkıyla beklentilerin çok üzerine çıkarak ne kadar doğru bir tercih olduğunu gösterdi . Bu hafta da Beşiktaş karşısında 40 bini aşkın seyircinin önünde ve ülkenin en iyi beklerinden olan Caner Erkin’in önünde oynamasına rağmen bir ‘’futbol resitali’’ sundu.

Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür tercihleri belki de Türk futbol tarihinde yeni bir sayfanın açılmasına neden olacak.

Bu iki öz evlat, Türk Futbolu, Trabzonspor ve Trabzon şehri için ‘’Umut’’ kelimesinden bile daha fazla şeyler ifade ediyor. Kararmakta olan Türk Futbolunu aydınlatmakta olan 2 genç futbolcu. Yusuf Yazıcı Ve Abdülkadir Ömür.

Yolları açık olsun

 

Yazan : Furkan UZUN