Mustafa Reşit'in Kalesi

Türk futbolunda gündeme geldiği günden beri elde ettiği beklenmedik başarıları, imajı, aykırı duruşu ve söylemleriyle dikkat çekti Mustafa Reşit Akçay. Peki ya kendisinin çalıştırdığı takımların kalecileri hiç dikkatinizi çekti mi? Benim çekti.

Hafızalarımızı yoklarsak, 1461 Trabzon ve Trabzonspor dışında, kendisinin kaleci tercihleri hakkındaki ortak noktayı keşfediyor olacağız. Ekonomik nedenlerden mi, tecrübeye olan inancından mı, yoksa sadece bir tesadüf müdür bilinmez; Mustafa Reşit’in kalesini otuz yaş üstü kaleciler korur.

Mustafa Reşit Akçay’ın kale önünde, ortak bir noktada buluşturduğu isimleri şöyle bir hatırlayalım;

Oğuz Dağlaroğlu

Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden birisi ile aynı takımda oynamak genç bir kaleci için büyük bir fırsat olsa da, kendisinin ardından forma beklemek karamsar bir tablo olsa gerek. Oğuz Dağlaroğlu yıllarca bu tablo ile karşı karşıya kaldı. Rüştü’nün müthiş kurtarışlarını bizler ekran başından izledik, o ise yedek kulübesinden.

O dönemlerde Recep Biler, Volkan Demirel ve Oğuz Dağlaroğlu üçlüsünden Rüştü’ye alternatif bir isim çıkartma çabasında olan Fenerbahçe’de gözden çıkarılan ilk isim Oğuz Dağlaroğlu olmuştu.

Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra kariyerini gezgin kaleci olarak sürdüren Dağlaroğlu transfer olduğu Ankaraspor’un kapatılmasıyla beraber kariyerinin dönüm noktasına ulaştı. Ankaraspor’un kapatılmasının ardından o sezon Tavşanlı Linyitspor’a transfer olan Dağlaroğlu düşüşe geçen kariyerinin yönünü değiştirmiş olacaktı. Ayrıca bu transfer sonucunda Mustafa Reşit Akçay ile yolları ilk defa bu kulüpte kesişmişti.

Tavşanlı Linyitspor’da göstermiş olduğu başarılı performans onu Akhisar Belediyespor’a taşıdı. Akhisar Belediyespor’un Süper Lig’e çıkış serüvenine dahil olan Dağlaroğlu, ilerleyen yıllarda Mustafa Reşit Akçay ile yeniden çalışma fırsatını bu kulüpte buldu. Bu sefer beraber mücadele edecekleri platform Süper Lig’di.

Akhisar Belediyespor’un Süper Lig’de ki performansı ile kendi performansının doğru orantılı geliştiği bir dönem yaşayan Dağlaroğlu, ilk on birde garantilediği yerinin tartışılır hale dönüşmesiyle beraber takımdan ayrıldı. Akhisar Belediyespor’dan ayrıldıktan sonra önce PTT Birinci Lig’de zirve yarışında olan Adana Demirspor’a, ardındansa Sarıyerspor’a transfer oldu.

Kalecilik kariyerini Sarıyerspor’da sonlandıran Oğuz Dağlaroğlu, şimdilerde bu kulüpte kaleci antrenörü olarak görev almakta.


Ahmet Şahin

Çok uzun yıllar öncesinden hatırlıyorum kendisini. Yeni yeni tanındığı günlerde dikkat çeker olmuştu. Benim zihnimde edindiği yer kaleciliğinden ziyade Türk futbolunun efsanevi kalecilerinde olan Rüştü Rençber'in imajına sahip olmasıydı. Trabzonspor'a transfer olduğunda kendisini daha yakından takip etme fırsatına erişmiştik fakat Trabzonspor kariyeri pek parlak geçmedi ve kısa sürdü. Trabzonspor’dan sonra küme düşme veya Süper Lig’e yükselme mücadelesi veren Anadolu kulüplerinin kalesini korudu.

Samsunspor formasını giydiği dönemde 33 yaşında olan kaleci, o sezon kariyerinde ilk defa 32 maça çıkabilme başarısını göstermiş ve bu maçlarda toplam 20 gol yiyerek, maç başına 0,62 gol yeme ortalamasıyla Birinci Lig’de o sezonun en iyi istatistiğine sahip kalecisi olmuştu.

33 yaşında gelen kariyer rekoru. Ne geri dönüş ama!

Samsunspor’dan sonra işler yine pek istediği gibi gitmedi, sonra sırasıyla Elazığspor, Balıkesirspor ve Mersin İdmanyurdu’nun da formalarını giydi.

Artık futbolu bırakmıştır, zaten kalecilik yeteneğinin değil, Rüştü imajının ekmeğini yiyor diye düşünüyordum ki beklenmedik bir anda Osmanlıspor’da birinci kaleci olarak çıka geldi Süper Lig'e.

Osmanlıspor’da gösterdiği performans ile yıllar öncesi zihnimde edindiği vasat kaleci profilini silmişti. Başarılı geçen sezonun ardından Karabükspor’a transfer oldu. Karabükspor’a transfer olduğu ilk sezonu birinci kaleci olarak geçiren Ahmet Şahin şu sıralar kadroya girmekte zorlanıyor.

Zydrunas Karcemarskas

 

Artık neredeyse Gaziantep dendiği zaman akla gelen üç şeyden birisi olmuştu Karcemarskas. O derece şehirle ve Gaziantepspor ile bütünleşmiş, uzunca yıllar takıma hizmet etmişti Litvanyalı kaleci. Her transfer döneminde adı İstanbul kulüpleriyle anılıyordu, yaz aylarının vaz geçilmez haber kaynağı olmuştu spor gazetecileri için.

Bundan sonraki transferini bu kulüplerden birine yapar diye bekleyenleri, rotayı Ankara’ya çevirerek şaşırttı ve Ahmet Şahin’in takımdan ayrılmasıyla kaleci arayışlarına giren Osmanlıspor, Gaziantepspor ile sözleşmesi sona eren Karcemarskas’ı renklerine bağladı.

Gaziantep’de gösterdiği başarılı performansı sürdüren tecrübeli kaleci, Osmanlıspor için de ilk on birin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Hakan Arıkan

Beşiktaş’ın Liverpool karşısında yaşadığı tarihi yenilgi ile hatırlanıyor olsa da, bana göre bundan çok çok daha iyi anılmayı hak eden bir kaleci Hakan Arıkan. Özellikle son dönemlerde gösterdiği performanslar ile bunu kanıtladığını düşünmekteyim. Antalyaspor’da elde ettiği istikrarlı başarısı ve özellikle Trabzonspor’daki kısa dönemde zihinlere kazınan performansları bu görüşümün temelini oluşturmakta.

Onur Kıvrak’ın 2010-11 yılında gösterdiği performansın tekrarını seyreder gibiydik Hakan Arıkan’ı Trabzonspor formasıyla izlerken. O sezon Onur ağır bir sakatlık ile sezonu kapatmak zorunda kalmıştı, daha sonraları o sakatlığın izlerini üzerinde taşıdı ve maalesef bir daha o performansı kendisinde göremedik. Hakan Arıkan Onur’un yaşadığı ikinci ağır sakatlık üzerine transfer olmuştu Trabzonspor’a ve kalede duruşuyla, yaptığı kurtarışlarla bizlere genç yaşında simgeleşen Onur’un eski performansının tekrarını izletmiş gibiydi.

Bu üstün performansından sonra Trabzonspor’a transferi için uzun uğraşlar gerçekleşse de o dönem ki Trabzonspor yönetimi kiralık kalecileri Hakan Arıkan’ın bonservisini almayı ne yazık ki başaramadı. Kayserispor ve Trabzonspor arasında Hakan Arıkan için geçen hararetli transfer karmaşası Hakan Arıkan’ın Osmanlıspor’a transfer olmasıyla son buldu.

Osmanlıspor’da istediği fırsatı pek bulamasa da kaleye geçtiği maçlarda kendisine verilen şansı iyi değerlendiren Hakan Arıkan, futbolculuk kariyerini sonlandırmadan bir transfer daha yapacak gibi duruyor.

Artur Moraes

Kariyerinde birçok kupa barındıran, Portekiz futbolunun önde gelen takımlarından Braga ve Benfica’da yıllarca görev almış bir isim Artur Moraes. Osmanlıspor’da fazla forma şansı bulamayınca biz kendisinin ismini pek duyar olmadık, oysa bu kariyere sahip bir kaleci İstanbul takımlarına transfer olmuş olsaydı, manşetlerden günlerce transfer haberlerini okuyor olacaktık. Hatta belki de yedek kalışını eleştiren onlarca habere denk gelecektik.

Mustafa Reşit’in 34 yaşında kaleyi emanet ettiği muhafızı Brezilyalı Artur kadro dışında kalmak veya yedek beklemekle geçen Osmanlıspor kariyerini geçtiğimiz Ocak ayında sonlandırdı. Uçak kazası ile dünya gündemine gelen Chapecoense takımının kalesi artık Artur Moraes’e emanet.

Serkan Kırıntılı

Beyefendi görüntüsü ve başarılı performansları ile dikkati çekiyor olsa da, Ankaragücü’nde oynadığı dönem Fenerbahçe ile şike söylentilerine adı karışan bir kaleci Serkan Kırıntılı.

İsminin şike ile anılmasına sebep 2009-10 sezonunda Fenerbahçe maçında yediği hatalı goller, maçtan iki gün önce Kadıköy’de birileriyle buluşması ve maç sonu televizyon programlarında yapmış olduğu açıklamalar. Bunların ardından şikeli 2010-2011 sezonun ardından Ankaragücü’nden Fenerbahçe’ye transfer olup, Süper Lig’de başarılı bir kaleciyken Fenerbahçe’de üçüncü kaleci olmayı tercih etmesi de insanların aklına şikeyi getiren konulardan birisi.

Fenerbahçe’de yedek kaleci dahi olamadığı günlerin ardından Ç. Rizespor’a transfer olan Kırıntılı, burada yeniden adından söz ettirmeyi başardı. Aykut Kocaman’ın Konyaspor’un başına geçmesiyle beraber bu takıma transfer olan Serkan Kırıntılı, bana göre Konyaspor’un yükselen grafiğinde ki en büyük paylardan birinin sahibi.

Dünden bugüne gelecek olursak, Mustafa Reşit Akçay Osmanlıspor’dan ayrıldıktan sonra profesyonel kulüp çalıştırmayacağını dile getirse de Konyaspor’un başına geçti ve kaleyi 25 yaşındaki yeni transfer Patrik Carlgren’e değil, otuz yaşını deviren Serkan Kırıntılı’ya teslim etti.

Futbola diğerlerinden farklı pencereden bakan bir profil Mustafa Reşit Akçay. Baktığı bu pencereden gördüğü doğrular sonucu olsa gerek bu tercihler.

Kaleyi tecrübeli isimlere teslim eden bir tecrübe birikimi…

İsimleri teker teker sıraladığımızda vardığımız bir başka sonuç da bu isimlerin ilerleyen yaşlarına rağmen, Mustafa Reşit’in kalesini koruduktan sonra yeni transferler gerçekleştirebilmeleri. Bence bu durumu Mustafa Reşit Akçay’ın doğru tercihler yaptığına ve takımında yer verdiği kalecilere değer kattığına yorabiliriz.

Geçmişten bugüne taşıyarak sonuna geldiğim yazımda gelecekten haber vermek istiyorum size. Aramızda kalsın bence ilerleyen yıllarda şu dört isimden en az birisi Mustafa Reşit’in kalesini koruyacak; Tolga Zengin, Saso Fornezzi, Ramazan Köse, Haydar Yılmaz.