CAS Kararı Ne Anlama Geliyor?

CAS 27 Mart 2017 günü açıkladığı kararla, Trabzonspor’un başvurusunu reddettiğini bildirdi.

Peki neydi Trabzonspor’un Başvurusu?

UEFA, Fenerbahçe’nin şike yaptığına kanaat getirerek, Fenerbahçe’yi Avrupa Kupaları’ndan men etti. Fenerbahçe yerine de Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne davet etti. Ama Fenerbahçe şike ile ilgili cezasını yerel düzeyde çekmedi ve küme düşürülmedi. UEFA’ya Fenerbahçe’nin “küme düşürülmesi” ile ilgili başvuruldu ama UEFA bu başvuruyu kabul etmedi. UEFA’nın yerel lig ile ilgili karar alarak Fenerbahçe’yi düşürmesi gerekmektedir

UEFA’nın Fenerbahçe’nin şike yaptığına kanaat getirdiğini nerden anlıyoruz?

Tane tane anlatalım UEFA Disiplin Kurulu, Fenerbahçe’yi şike yaptığı gerekçesiyle Avrupa Kupaları’ndan men etti. Fenerbahçe bu men cezasını kabul etmeyerek, CAS’a başvurdu. CAS bu başvuruyu sonuçlandırdı ve gerekçeli kararında şunu açıkladı : “Fenerbahçe şike yapmıştır, Şike suçu karşılığında UEFA, “men cezası” vererek, doğru yapmıştır”.  Bu başvurudan eli boş dönen Fenerbahçe, İsviçre Federal Mahkemesi’ne başvurdu. İsviçre Federal Mahkemesi de Fenerbahçe’nin başvurusunu reddeti. Yani hem UEFA hem de CAS tarafından Fenerbahçe’nin şike suçu sabit!

CAS neyi reddetmiş oldu?

Yukarıda da anlattığımız gibi şike suçunun “Uluslar arası” alanda cezası verildi ama yerel ligde cezası verilmedi. Yerel ligde ceza “küme düşürülmek” anlamına geliyor. Trabzonspor da bu aşamada UEFA’ya başvurdu ve UEFA’dan “yetkili değilim” cevabı aldı. Bu “yetkili değilim” cevabını somutlaştırmak için yapılması gereken hamle bu durumu CAS’a taşımaktı. Durum CAS’a taşındı. CAS’ın cevabı ise “UEFA yerel ligler konusunda yetkili değil”

Bu ne anlama geliyor?

Şu anlama geliyor. Şike suçu nedeniyle UEFA verebileceği ceza olan men cezasını verdi. UEFA bu aşamada başka türlü bir ceza veremez.

Peki bundan sonra ne olacak?

Oldukça basit. Hukuksal hiyerarşi içerisinde Trabzonspor’un sıradaki durağı futbolun patronu FIFA. UEFA’nın yerel liglere müdahale yetkisi yok ama FIFA’nın var.

Peki neden en başta FIFA’ya başvurulmadı?

Hukuksal hiyerarşi nedeniyle bu yöntem uygulandı. Doğrusu da bu. İlk yasal otorite olarak UEFA’ya başvuru yapılmadan  ve bu başvuru tam anlamı ile sonlandırılmadan, FIFA’ya başvuru yapılamıyordu. Şimdi UEFA başvurusu her anlamda tamamlandı ve FIFA’ya başvuru yapılamaması için hiçbir engel kalmadı.

Peki böyle bir sonuç tahmin ediliyor muydu?

Elbette. Bu konu üzerinde “CAS yetkisizlik kararı verebilir. Verirse sıradaki başvuru FIFA’ya yapılacak” açıklamaları vardı. Bir sürpriz değil. Bir ihtimaldi. Ve bu ihtimal gerçekleşti

Sevinenler neye seviniyor o zaman?

Bu karara sevinmenin tek nedeni olabilir.  O da;“Şike yapıldı ve bu suç Uluslar arası Spor Hukuk tarafından kabul edildi, men cezası yedik ama bizi küme düşürmüyorlar” Bu kadar pişkinlik de fazla

Son olarak ;

Açık bir ifadeyle Fenerbahçe’nin şike suçu bir daha kanıtlandı ama diğer cezaları vermek için yol biraz daha uzatıldı. Mücadele devam ediyor. Edecek.