Türk Futbolu (65)

Hüseyin Avni Aker...

Onu, Trabzonspor’un eski stadına isim sahipliği yapması sayesinde tanıdık, gerçi ne kadar tanıdığımız meçhul. Ama en azından kendisinin bir ‘’vatansever’’ olduğunu biliyoruz. İsmini sıkça duyduğumuz ‘’coşkun ve samimi vatansever’’ Hüseyin Avni Aker, Trabzon şehrinin ilk beden öğretmenidir.

Hüseyin Avni Aker, 1889 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinin Çavuşlu köyünde şehrin tanınmış ve soylu ailelerinden biri olan Hasan Bey’in oğlu olarak dünyaya geldi. Hasan Bey, o gün baba olma sevincini yaşarken, oğlunun ilerleyen yıllarda ‘’İstiklal Madalyasına sahip bir kahraman’’ olacağını elbette tahmin edemezdi...

Yaşama dair önemli denklemlerden biri; en kötü kararın kararsızlıktan daha iyi olduğudur. Bir kararınız olduğunda buna yönelir ve buna uygun hareket edersiniz. Neyi, nasıl yapacağınız yanlış bile olsa bellidir. Kararsızlıkta ise ne yaptığınız belli değildir ve dibe doğru çökersiniz. Bu yazıyı yazma sebebim Trabzonspor’un artık bir karar vermesi gerektiği görüşünde olmamdır.

Trabzonlu Şair-Yazar ve eski bir kaleci olan  Sunay Akın, kaleciliği şöyle tanımlar; 

‘’ İdam mahkûmlarının asıldığı darağacı üç direğin çatılmasıyla kurulur. Kaleci de üç direk arasındadır: Bitiş düdüğüyle ya asılacak ya da formasında yazdığı gibi 1 numaralı adam olarak ayrılacaktır sahadan. Takım arkadaşlarına 90 dakika boyunca sırtını dönmeyen tek oyuncu da kalecidir.” 

Bu yazımızda anlatacağımız ‘’Kaleci Hikayesi’’ de bu tanımın ne kadar doğru olduğunu bizlere bir kez daha gösterecektir.

Trabzonspor'un yeni stadında bir slogan gördüm. Çocukları kullanarak bu sloganı tribüne taşıyanlar ile bırak aynı takımın taraftarı olmayı, aynı etkinliği nasıl takip edebiliyorum diye sordum kendi kendime.

Ne yazık ki bu onların ilk kabahati değildi. Bu kişiler kendilerini "taraftar" olarak niteleyip, Trabzonspor'u birçok kez zor durumda bırakmışlardı. Sonra bununla bağlantılı bir anı hatırlar gibi oldum. Yıllar önce, Sadri Şener döneminde, bir Türkiye Kupası maçına gitmiştim. Aynı taraftar grubu yetmiş dakika boyunca Trabzonspor'a değil, kendi gruplarının liderine tezahüratta bulunmuşlardı. Ne kadar garip değil mi?

‘’Takalar geçiyor yükle yürekle

takalar geçiyor emekle dolu

günlük güneşlik kıyılarından kopmuş

denizlerde Anadolu’’

 

Bülent Ecevit ‘’Taka’’ adlı bu şiiri yıllar önce yazmıştı. Geride bıraktığımız Pazar akşamı ise Trabzon’da, Medical Park Stadyumu’nda oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşmasında bu şiirin adeta bir canlandırılması yapıldı.

Her geçen gün gelişmekte olan teknoloji yeni nimetlerini sunuyor bizlere. Hayatımızın her noktasına dâhil oluyor bu yenilikler.

Türkiye’de tüm zamanların en çok izlenen filmi Recep İvedik serisinin 5. Filmi oldu. Rekorlara doymayan Recep İvedik 5, yedi milyondan fazla seyirciyi sinema salonlarına götürdü ve yapımcılarına 85 milyon TL’den fazla hasılat kazandırdı.

Trabzonspor’un yeni dönemde sahneye çıkardığı ve Trabzonsporlu taraftarları heyecanlandıran iki isim Yusuf Yazıcı ve Abdulkadir Ömür ile ilgili olarak son günlerde transfer haberleri çoğalmaya başladı. Kulüp başkanı Muharrem Usta, bu transfer haberleri hakkında “Evet” anlamında cümleler kurdu.  Başkanın medyadaki ahbapları hemen bu minvalde yayına başladılar. Türk futbolunda papaz (!) olarak tanımlanabilecek bazı Trabzonsporlu futbolcuların menajer arkadaşları Trabzon seyahatlerine başladı… Haberler, açıklamalar, menajerlerle yenilen yemekler…

  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1  2  3  4  5  6  7  8  9 
  •  Sonraki 
  •  Son 
Sayfa 1 / 9