Türk Futbolu (35)

Okuyanlar bilirler Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar adlı eserinde şöyle bir diyalog vardır;

-Gözden ırak, gönülden de ırak olur mu efendimiz?

-Hayır Olric. Yüreğinde bir yer açıp oraya oturttuğun her kimse, seninle birlikte gider her yere.

26 Ocak günü Avni Aker’e sessiz sedasız bir veda gerçekleştirilirken, Oğuz Atay’ın bu satırları gelmişti aklıma.

Türk Milli Takımı'ndaki prim krizi malumunuz. Çok öncelerden keşfettiğimiz ama delillendiremediğimiz bu saçmalık sonunda tüm hatları ile gün yüzüne çıktı. Meğer vatan, millet, milli aşk, alın teri, yürek, emek, inanç, çaba, kutsal forma açıklamaları yapılırken tek düşünce dolar bazlı kazançlarmış. Şaşırdık mı? Hayır. Memleket futbolunun neresi düzgün ki! Biz de twitter üzerinden basit bir oyun başlattık; futbol ile ilgili terimlerin yerine "prim" yazarak yeni futbol cümleleri kurduk. Sonunda ortaya çok yaratıcı, zeki ve enerjik cümleler çıktı. Tarihin tozlu sayfalarında hızlıca kaybolmasınlar diye de Joganita'ya taşıdık.

Emek veren herkese teşekkürlerimizle

Kabul biz başlattık

 


Cevaplar gelmeye başladı


geldikçe geliyordu ve çok eğleniyorduk

 


ince görüyorlardı,

 


boş alan bırakmıyorlardı,


klişeler ters düz ediliyordu,

 


durmaya niyetleri yoktu,

 


Fevkaladeydiler,

 


Kelime oyunlarına bayılıyorlardı, iyi de yapıyorlardı


Sanki bunun için bekliyorlardı,

 


tarihe gerçek notlar düşüyorlardı,

 


zekice ve narince,

 


geçmişi unutmadan,

 


şaşırdık mı

 


Futbol adeta yeniden yazılıyordu


 


 


Basmadık yer bırakmıyorlardı

 

Ülkece spor anlamında en büyük sıkıntımız 'karakterli sporcu' yetiştirmek. Karakter kelimesini çalışkanlık, dürüstlük gibi kelimelerle açabiliriz. Sağlam kaynak göstermek gerekirse de “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.”

‘’Trabzonspor, yeni bir kulüp olarak kurulmadı. Trabzon’un en köklü kulüpleri olan İdmanocağı ve İdmangücü kapatıldı. Trabzonspor kuruldu. O nedenle Trabzonspor’un kuruluş tarihi bu kulüplerin en eskisinin tarihi olmalıdır’’ Krino Kafato

Trabzonspor, Kuzey’in  aykırı takımı… İstanbul’a karşı, elindeki kısıtlı imkanlarla savaşmaya çalışan takımın adı… Milli Mücadele döneminin Türkiyesi’dir aslında Trabzonspor…İmkanları kısıtlıdır, masa da güçsüzdür rakipleri ise çok güçlüdür….Trabzonspor bunlara rağmen, çok farklı bir kulüptür, sadece sportif olarak değil, sosyal olarak da farklıdır Trabzonspor… Belki de Türkiye’nin en sosyal, en ‘’gariban sever ‘’ kulübüdür.

  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1  2  3  4 
  •  Sonraki 
  •  Son 
Sayfa 1 / 4