Stadyum Günlükleri | Çek Diyarı - Bölüm 15

21.03.2014

FC Slovan Liberec – FK Jablonec 3:0

1. Liga CZ, Stadion u Nisy, 4900 seyirci (~ misafir. 200)

Bazıları için Honza ülkesi, diğerleri içinse Klobasa ülkesi ve daha da başkaları için Hopping cenneti. Benim içinse Çek diyarı; daha fazlası ve asla daha azı değil. Bu hafta sonu oraya gittim. Cuma günü turum başladı. Rahat bir şekilde Saksonya üzerinden ulaştım Liberec’e.

Burası 3 ülkenin birleştiği bir köşe adeta; Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti. Liberec’e ulaştıktan sonra ilk olarak şehri baştan aşağı gezdin. Görülmeye değer bir Pazar yeri, görkemli tiyatro binası ve belediye binası. Başka da bir yer yoktu, çünkü Liberec küçük bir şehir.  Jested Dağı da görülmesi gerekenler arasında, şehrin üst kısmında kalıyor. Reichenberglerin aile dağı; Reichenberg şehrin Almanca adı. Teleferik ile dağın zirvesine çıktım; 2012 metre. Aman Allahım, yukarada öyle bir rüzgar vardı ki, inanılmaz soğuk.  Mart ayında buna pek şaşırmamak lazım, uzun sürede kalmamak lazım. Çok güzel ve uzun bir görüş mesafesinde şehri izlemek çok güzeldi. Artık eğlenceyi bitirmek lazımdı. Doğru stadyuma. Stadyum, pek tuhaf şekilde trapez görünümündeydi ve kayaların içindeydi.

 

Bugün aslında bir derbiydi, iki şehrin arasında 15 km bile yoktu. Ama bu kısa mesafeye rağmen çok az seyirci gelmişti.

Ev sahibi tarafında köşe kısmında bir Pankart vardı.  Atmosfer iki taraftan da çok azdı. Gerçi benim çok büyük bir beklentim de yoktu açıkcası. İkinci yarı başladığında misafir seyircilerden küçük bir pyro gösterisi geldi; fena değildi.  Ama maçı evsahibi rahat kazandı. Bu gecelik yeter, yarın yine devam edeceğim.

 

FC Slovan Liberec U19 – Slavia Praha U19 0:2

1. Liga U19, Mestsky stadyum, 100 seyirci

 

Sabah erkenden kalkıp belediyenin stadyumuna gittim. Sıra genç takımının maçındaydı. Manyak güzel, bir eski saha. Çok güzel bir tribün; içeri gömülmüştü, oturma düzeni ile ve küçük kapalı çatısı ile çok güzel görünüyordu. Karşı tribün ise açık tribün, kale arkalarının duvarları çimen ve yine açık tribün. Bayağı gösterişli bir saha.  

 

Maçtan sonra hemen arabaya atladım. Yolculuğum devam ediyor.

 

22.03.2014

SK Roudnice – AFK Chrudim 2:0

3. Liga Bati CZ, Stadion Pod Lipou, 200 seyirci

 

Kuzey Böhmischen’in çayırından tam çapraza yolum beni Roudnice nad Labem’e götürdü. Küçük bir şehir, özel bir yer değil, çok sakin bir yer. Görülecek yer pek yok, şehir merkezi de pek yok.

 

Stadyum tenha Elben’in diğer tarafındaydı. Küçük bir takımın renkleriyle kapalı tribün. Tribünü bir kemer içine alıyor, daha da gösterişli yapıyor stadı. Karşı tribün, açık tribün ve koltuklar  kalenin arkaları, daha inşaat bitmemiş. Daha fazla 3. Lig için anlatılacak bir şey yok. Ama şutlar birinci lig değerindeydi.

 

23.03.2014

ZFC Meuselwitz – FSV Zwickau 0:0

Kuzey Doğu Bölgesel ligi, Bluechip-Arena, 1250 seyirci (~ 300 misafir)

 

Tur’dan geri dönerken Meuselwitz’de duraklama yaptım. Uzun zamandır buraya gitmek istiyordum zaten. Çok güzel bir sahası olduğu için değil, daha önce fırsat bulmama rağmen hiç gelemediğim için. Şu an yine fırsatım vardı ve sahaya gelen rakip de dişli bir rakipti. Böyle şeylere de çok dikkat ederim, rakip iyiyse atmosfer de iyi olur.

İki tarafta da destek iyiydi. Herkes zıplıyordu, şarkılar güzel ve ahenkliydi ama maalesef gol eksikti. Bir gol gelse atmosfer çok daha iyi olabilirdi. Stadyum’da ise çok özel bir şey yoktu. 

 

 

Tur böylece bitmişti. Ama yollar devam edecek.