Stadyum Günlükleri | Juventus Deplasmanı - Bölüm 13

20.02.2014

Juventus Turin – Trabzonspor 2:0

Europa League, Juventus Stadium, 35.500 seyirci (~ 1500 misafir)

Ne lanetli ne iğrenç bir kura bu! Trabzonspor ve Frankfurt gruplarını lider olarak bitirmelerine rağmen, kim çıkar karşılarına? Kuraya katılan en güçlü takımlar. Şampiyonlar Ligi’nden gelen Juventus’la Trabzonspor, Porto’yla da Frankfurt eşleşti. Bana birisi bu sistemin mantığını anlatabilir mi?!

Tercihimi Trabzonspor’dan yana yaptım. Eintracht için çok kişi Portekiz’e gidecektir zaten, Trabzonspor’un ve çocukların 1 kişi de olsa bana ihtiyacı olacaktır.

Bu yolculuğumuza çok kişi katılmak istedi ve çok kısa bir zamanda iki katlı bir otobüsü doldurduk. Güzel başlangıç. Otobüs dolu bir şekilde NRW’den geldi, biz Darmstadt’da ve kocaman bir topluluk da Stuttgart havalimanında otobüse bindi. Almanya tayfası tamamdı.  Avusturya ve Fransa’dan da gelenler vardı.

Şehre erkenden varmıştık. Dinlenmek ve gezmek için birkaç saatimiz daha vardı. Biletleri aldık ve zaman öldürmeye başladık. 2 tane Drogheda United taraftarı da İrlanda’dan gelmişti. Onları görünce çok mutlu oldum

Özel otobüslerle misafir girişlere götürüldük ve ev sahibinin taraftarlarıyla hiç bir etkileşime girmedik. Ev sahiplerinden önce biz girdik stadyuma. Yeni bir yapı ama ben beğenmiştim.  Yuvarlak,  toplu bir stadyum ve tabii ki tamamen kapalı. Girdikten sonra, şaşırmamak mümkün değildi. Misafir bölümde inanılmaz çok Trabzonspor taraftarı vardı. Alt kısımdaki bölüm baya doluydu, üst kısımda yaklaşık yarısına kadar.

Tüm bu bordo mavilerin arasında İstanbullu takımı da görebiliyorduk. Atkı ve formalarla gelmişlerdi. Pek hoşumuza gitmedi. Onlara ihtiyacımız yoktu ki. Üstelik bir İstanbul takımının maçı değildi. Çok enteresan bir durum. Avrupa’da Türkler diğer Türk takımlarının da maçlarına gidiyorlar. Başka hiç bir yerde bunu göremezsiniz.

 

Enerjimizi onlara yoğunlaştırmadan maça dönmeliydik. Her şey hazırdı, başlayabilirdik. Herkesi motive etmiştik. Herkes şarkı söylemeye hazırdı ve beraber hareket etmeye. Maç başladı ve maalesef Juventus, 16. dakikada öne geçmişti. Bizim için fark etmiyordu, biz coşkumuzu yitirmemeye çalışıyorduk, onlar ise o kadar coşkulu değildi. Arada sırada ve kısa sürelerde tüm stadyum ortak tezahürat yapıyordu. O kadar

2. yarıya yine iyi bir atmosferle başladık, bıraktığımız yerden. Ve 61. dakika gelmişti. 61. Dakikadan önce stat görevlileri ve polislerde bir huzursuzluk başladığını sezmiştik. Başlarına ne geleceğini biliyorlardı sanki. 61. Dakikada kusursuz bir Pyro gösterisine başladık. Juventus taraftarları bile maçı bırakıp bizi izlemeye başladı. Nirvana’ya ulaşmış haldeydik. Yanımızda bulunan 2 İrlandalı taraftar da müthiş etkilenmişti. Daha önce böyle bir şey görmemişlerdi.  

 

Bu fotoğrafı sosyal medyadan gördüm. Hakikaten muhteşemmiş.

 

 

Bu video İtalyan bir taraftarın çektiği görüntü

 

 

Maç bitiminde hem stat görevlilerinden hem de Juventus taraftarlarından bile övgü almıştık.  Juventus taraftarları parmaklıkların kenarına kadar gelmişlerdi, atkıları değiştirmek istiyorlardı.

Atmosferi sonuna kadar tutabildik. Bitmeye yakın çok net bir golümüz sayılmadı. Gecenin en can sıkıcı anıydı. Üstelik sayılmayan golümüzden sonra 94. Dakikada 2. golü de yemiştik. Yüzlerimiz iyice asılmıştı.

Maç bitti ve uzun süre beklememiz gerekti. Maç bitiminde biz beklerken, teknik ekip ve futbolculardan bir kaçı yanımıza kadar gelip, bize teşekkür ettiler. Uzun bir süre bekledikten sonra dışarı çıkabildik, dışarısı çok sakindi. İrlandalı taraftarlarla vedalaştık, onların önünde bir İtalya turu vardı. Hiçbir olay yaşanmadan otobüslere bindik. Keyifsiz bir şekilde eve dönüş yolculuğu başlamıştı. Bu sene Avrupa’da daha fazla ilerleyebilmemiz çok zordu, farkındaydık; biz de gelecek sene için planlara ve hayallere dalmıştık otobüste.

Otobüste Eintracht hakkında bilgi de gelmişti. Porto’dan bir beraberlik kapmışlardı. Güzel sonuç.  En azından bu benim biraz gülümsememe yol açmıştı.

Sabaha karşı A5'deki Darmstadt üzerindeki arabalarımıza varmıştık, oradan da evime doğru yolculuk devam etti.