Stadyum Günlükleri | Yeni Yılın İlk Maçı - Bölüm 12

25.01.2014

SC Schiltigheim – FC Montreu-Montlebon 6:1

CFA 2 / 5. Liga Frankreich, Stade de l’Aar, 200 seyirci

Herkese merhaba, merhaba 2014 futbol yılına.

Aslında bu maç hakkında bir şey yazmak istemiyordum  ama  bunu hak etti. Çünkü yaklaşık bir aydan beri hiç bir maça gitmemiştim. Ya maç yoktu; ya da olan maçların bazıları kış yüzünden iptal olmuştu, ya da iptal olmayan maçlar da çok uzaktaydı. Evet,oturulan yerler arasındaki mesafe çok büyümüş artık. Hep daha fazla kilometre gidilmesi lazım, yeni bir maç görmek için. Mesele cüzdan, araba ve tabii ki mantık. Ama futbolsuz bir ay? Bu hiç olmaz! Hmmm, peki Fransa amatörden bir maç? Neden olmasın. Hele stadyum da güzelse. İşte böyle başladı Stade de I’Aar yolculuğu.

Stadyumun resimlerine mutlaka bakın, tavsiye ederim! 3 katli bir yapı yüksek ekli bir tribünde. Sağ ve sol ayak tribünü. Karşı tribünde ayaklı basamaklar. Tümüyle çok güzel bir stadyum. Tam yanında bir stadyum daha var, Stade du Canal. O da  çok güzel tribünlü bir stat, ikinci ve genç takımların oynadığı yer.

 

 

Stade de I’Aar’da maç ı izlerken, seyircilerin arasında dikkatimi çeken bir konu da stadyumda çok sayıda almanca konuşan yaşlı sayısı oldu. Tipik bir Elsassin karakteristiği. Sadece isminden bile belli buranın ne kadar Alman kökenli olduğu. Bu stadyumda  puanlar kesinlikle evde kalıyor. Deplasman rezaleti  bu galibiyet ile bir nevi düzeltilmişti.