Stadyum Günlükleri | Çek Sınırı - Bölüm 7

28.09.2013

VFC Plauen – 1. FC Magdeburg 2:2

Bölgesel lig Kuzeydogu, Sternquell-Arena, 1320 seyirci (~ 400 misafir)

Yaz artik tamamen bitti gibi ama bugün hava güzeldi  ve günün değerlendirilmesi gerekiyordu… Doğuya doğru bir yolculuk. Yüksek Frankonya’nın manzarasından, Saksonya’nın güneybatısında olan Plauen’e gidiyordum. Maalesef bugün şehri gezmeye vaktim yoktu, o sebepten direk stada gidiyordum.

Bir tarafında iki tane küçük tribün vardı ve ortası ayrıydı, hoş duruyordu. Kalenin arkasında ve karsi tarafta bir sürü basamaklar. Plauen’de bazı insanlar takımın renklerine bürünmüştü ve bir kaç afis asılıydı duvarlarda ama atmosfer maalesef yoktu. Buna karşılık misafirlerin iyi bir atmosfer yakaladığını söyleyebilirim.

 

Günün en güzeli maçıydı.  İlk yarıda misafir takım daha iyi oynadı ve hak ettikleri gibi ilk yarıyı  i 0:2 önde bitirdiler. İkinci yarı ise Plauen bastırmaya başladı ve maçın bitmesine yakın 8 dakika içerisinde 2 gol atarak beraberliği yakaladı. Evsahibi taraftarları coşmuş, misafir takım taraftarları ise sessizliğe bürünmüştü, şaşkınlardı. Plauen bastırmaya devam etti, ancak maçı kazanamadı. Süper bir maç izledim sonrasında ise bu harika hava eşliğinde sınırı geçmem lazım. Çek sınırına doğru…

 

28.09.2013

FK Hvezda Cheb – Taborsko II 1:2

Divize – Skupina A, Stadion Lokomotiva, 200 seyirci

Sınırı geçtim ve Çek Cumhuriyeti’nde Cheb’e ulaştım. Artık stadyumu bulmam gerekiyordu. En sonunda buldum ve 2 Euro giriş ücretini vererek içeri girdim. Tribünün etrafında, çimen cıkmış basamaklar var, bu benim çok hoşuma gidiyor. Tribünün kendisi de çok gösterişli. 4. lig için bu stad bayağı fazla… Yazık.

 

Cheb’in küçük bir taraftar grubu var ve karşı tribünün tam ortasında duruyorlar ama coşkuları yok. Maç da oldukça sıkıcıydı ve 90 dakika bitmek bilmiyordu. Nihayet maç bittiğinde evimin yolu benin bekliyordu. Pazar günü Güney Rheinland’a kolay bir geçiş ve böylece süper bir hafta sonu tamamlanmış oldu.

 

13.10.2013

Ratinger SV – Wuppertaler SV 1:1

Üst lig Niederrehein, Stadyum Ratingen, 900 seyirci (~ 500 misafir)

Bugün yine NRW’ye gidiyor yolculuk. Bu sezon çok sık o eyaletteyim ve daha sürtülecek çok yer var. Stadyumda polis kadrosu inanılmazdı. Wuppertaler taraftarları çok yüksek sayıda geleceklerini duyurmuşlardı ve bazılarını bu durum korkutuyordu demek ki. En sonunda tahmin ettikleri kadar da gelen olmadı, aşağı yukarı 500 misafir karşı tarafta olan küçük tribündeydi. Kısmen güzel bir çekişme oldu ama bu sayıda ve bu çatı altında daha fazlası beklenirdi.

 

 

Ratingen’de çok küçük bir topluluk vardı sol alt kısımdaki tribünde ama kayda değer değil. Kale arkalarında da açık tribün var ve diğer tribüne kadar gidiyordu. Güzel mekân.

Bir sonraki bölümde bir haftalık Çek /Polonya yolculuğu ile devam edeceğim ve Legia Varşova – Trabzonspor maçı yolculuğumu da anlatacağım