Sosyal Medyada Futbol | Twitter Derlemeleri - 1

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımı günden güne artıyor.

We are social adlı araştırma kurumu verilerine göre Türkiye’de aktif internet kullanıcı sayısı 46 milyon. Yani nüfusumuzun %58’i internete bağlı. Aynı verilere göre aktif sosyal medya kullanıcısı sayısı ise 42 milyonun üzerinde. Yine bu araştırma sonuçlarına göre günlük ortalama internet kullanımı 2 saat 32 dakika. Televizyon izleme sürecinin 2 saat 18 dakika olduğunu düşündüğümüzde, internetin hayatımızda ne kadar büyük bir bölüm kapladığı ortaya çıkıyor.

İnternet deyince de ortaya sosyal medya kullanımı geliyor. Bu alandaki rakamlar da oldukça şaşırtıcı

Türkiye’de facebook üyesi olan internet kullanıcılarının sayısı 40 milyonun üzerinde iken twitter kullanıcılarının sayısı ise 15 milyon.

Hayatın nerdeyse büyük bir bölümüne işlemiş internet ve sosyal medya, doğal olarak futbolu da merkeze koyuyor. Sosyal medya üzerinden taraftarlar örgütleniyor, futbol ile ilgili düşüncelerini paylaşıyor, bilgi alışverişi yapıyorlar, Türk futbolunu ve dünya futbolunu yorumluyorlar. Futbolun her anı sosyal medyada da yaşanıyor. Şüphesiz sosyal medyada bunlar yaşanırken, ilk görüldüğü anda takipçilere kahkahalar attıran, farklı bakış açıları yakalatan, güldüren, eğlendiren, stres alan, rahatlatan, yıllar sonra bile akıllardan çıkmayan paylaşımlar yapılıyor. Bu lezzette paylaşımlar yapabilmek için hem futbolu iyi bilmek hem de analitik zekaya sahip olmak gerekiyor hiç şüphesiz. Zira esasında “mizah ciddi bir iştir, şakaya gelmez”

Biz de joganita’da “Sosyal Medyada Futbol” etiketiyle bir çalışma yapmayı uygun gördük. Bu çalışmada futbol hakkındaki sosyal medya  paylaşımlarını derleyip, arşivlemiş olacağız. Böylece futbol sıkıntı verdiği zamanlarda, yine futbol ile sıkıntılarımızı aşabileceğimiz bir kaynağımız olacak.

 

Muhteşem bir twit ile başlıyoruz. Ronaldinho’yu bu kadar iyi anlatan bir twit görmemiştik.

 

Aziz Yıldırım’ı da

 

 

Fenerbahçeyi’ de

 

 

Milli Takım’ı da

 

 

Trabzonspor taraftarının büyük bir kısmının transfere bakış açısını yansıtan harika bir twit daha

 

 

Futbolun hayatımıza ne kadar girdiğini anlatan

 

Futbolcu ile taraftar farkına bir bakış atan

 

Kulüp yönetimi, ekonomi ve sözleşmeler üzerine bütün detaylara vakıf olan

 

Bazen öyle olur ki, ciddi bir şeyler yazayım derken, saçmalayan hesaplar da görürüz.

 

 

Bonus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devam edecek

 

 

 

Yorum Ekle