Bend It Like Beckham

İngiltere’de ailesi ile birlikte yaşayan Hindistanlı genç kızın hikâyesi ‘Bend It Like Beckham’. Jesmin­der – bu kızın ismi – futbol hayalleri ile yaşayıp, fırsat buldukça mahallesinin parkında bir grup erkeğin maçlarına dâhil olan bir kız. Ailesi ondan Hindistan kültürüne ve geleneklerine sahip çıkarak aklı başında bir kadın olmasını istiyor. Fakat Jesminder, odasının başköşesine astığı David Beckham posterine bakıp, bir gün onun kadar iyi bir futbolcu olabilmenin haya­lini kuruyor.

Parkta futbol oynarken onu sürekli izlemeye gelen başka bir kız, Jules, ona çok iyi oynadığını söy­lüyor ve kendi oynadığı futbol takımının antrenmanlarına davet ediyor. Antrenörünü ikna edip Jess’i izlemesini istiyor. Yetenekleriyle antrenörü de büyüleyen Jess, Hounslow Harriers Kadın Futbol Takımı’nda oynamaya hak kazanıyor. Ailesinin futbol oynamasına karşı çıkması ile mahal­le baskısına sabrederek hayallerinin peşinden gitmeye karar veriyor.

Filmin ismini ilk duyduğumda filmin, David Beckham hakkında olduğunu düşündüm; fakat David Beckham bir posterde ve ha­valimanında bir yolcu gibi görünmekten baska bir rol almıyor. ‘Bend’ kelimesi Türkçe’de ‘kıvırmak, eğmek’ anlamına geliyor. Bu yüzden hem Beckham’ın kıvrak hareketlerinden, hem de gerçek olması istenen şeyler uğruna kuralların eğilmesi gerektiğinden bahsettiklerini düşünüyorum.

 

Çok fazla detaylandırmadan, yüzeysel bir şekilde, kadın futbolunun Avrupa’da fazla ilgi görmediğini ifade etmeye çalışan bir film. ‘Bend It Like Beckham’ pozitif anlamda basit bir aile/ komedi filmi. Kadın futbolunu tümüyle anlatan çok daha iyi bir film çekilebilir. 

 

 
 

Yorum Ekle

Bu kategoriden diğerleri: