United

2011 yapımı bir BBC filmi United. Busby Babys dönemini, yani Man Utd'in oldukça genç bir takımla şampiyon olmasını anlatıyor.

Sene 1958. Kızıl Yıldız deplasmanından dönerken Münih'te uçağın kalkışını bekliyor takım. Uçak iki kez kalkışı deniyor fakat başaramıyor. Pilotlar motorları kontrol ettirmeden üçüncü kez kalkmayı deniyor. Başaramıyorlar. Üçüncü denemede uçağı durduramıyorlar. Trajik bir kaza yaşanıyor ve uçaktakilerin yarısı hayatını kaybediyor.

Futbolda zaman zaman malesef bu gibi facialar yaşanıyor. Üzücü olan, bu faciaların bizim için istatistiklerden ibaret olması. Münih uçak kazası faciası, Heysel faciası, Hillsborough faciası, Ibrox faciası ve hatta 1972 Münih terör saldırısı. Bunların hepsi bizim için birer istatistik. Oysa ölenler insandı.

United, bize olanların istatistiklerden ibaret olmadığını gösteriyor. Harika bir tasarım sayesinde kendini 1958 Manchester'ında buluyorsun. Kendini kaptırıyorsun filme. Bobby'yle (Sir Bobby Charlton) birlikte uçak kazasından kurtulduğunda, bütün takım arkadaşlarının öldüğünü fark ediyorsun. Yardımcı menejer, Duncan Edwards'a, şoka girmemesi için herkesin iyi olduğunu söylediğinde göz yaşlarını tutamıyor, o ağladığında sen kahroluyorsun.

Başta Bobby Charlton'ı canlandıran Jack O'Connell ve Jimmy Murphy rolündeki David Tennant olmak üzere çoğu oyunculuk iyi seviyede. David Tennant hafiften The Damned United'daki Michael Sheen'i andırıyor.

Futbolun futbol olduğu bir dönemde, İngiltere şampiyonu futbolcuların haftalık 15 sterlin kazandığı ve saha dışında insanlar tarafından tanınmadığı bir dönemde futbolun ne kadar temiz bir spor olduğunu, insanların hayatında ne kadar önemli olduğunu anlıyorsun.

Man Utd'in, ülkenin en büyük sanayi şehrini bir arada tutan tek şey olduğunu anlatıyor sana Jimmy Murphy. Sonra bir uçak düşüyor ve şehri dengeleyen kulübün futbolcusu kalmıyor. Kapatılma noktasına geliyor kulüp Ama Murphy karşı çıkıyor yönetime. Kapatamazsınız, ben her şeyi düzeltirim diyor.
United, hissettiren, çok güçlü diyalogları ve acıtan bir hikayesi olan bir yapım. Acıtan hikayesinden öte, modern futboldan nefret ediyorsan, futbolun bir zamanlar ne kadar güzel olduğunu da görebileceğin bir yapım United. Manchester United'ı sevip sevmemen önemli değil. Ben sevmem mesela. Futbolu sevmen ve futbolun içinde ne kadar emeğin olduğunu bilmen önemli.

 

Yorum Ekle