The Two Escobars

Valderrama, Higuita, Asprilla ve Valencia’nın arkadaşı Escobar’ın ölümü büyük bir soru işaretiydi hepimiz için. Henüz ergenlik çağında dünya futbolunu yakından takip etmeye çalışan çocuklardık. Trt-2 de “Avrupa’dan Futbol” da elimizden geldiğince dünya futbolu gündemini takip etmeye çalışırdık. 94 Dünya Kupası Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu için maçların bazıları sabaha karşı oluyordu ve Hagi’yi, Valderrama’yı izlemek için erkenden kalkmamız gerekiyordu.

94 Dünya Kupası’nda en çok beklenti yaratan takım bir önceki Amerika Kıtası Şampiyonu Kolombiya idi şüphesiz. Fakat olmadı. Kolombiya beklentileri karşılayamadan turnuvadan elendi. Escobar’ın da kendi kalesine gol atması son derece normaldi herkes için. Ta ki o ölüm haberi gelene kadar. İşte “Two Escobars” filminde Kolombiya’nın turnuvada neden başarısız olduğunu, Escobar’ın kişiliğini ve öldürülme olayını ayrıntılar ve şahitler ile daha iyi anlıyoruz.

Futbolcu dışında bir başka Escobar’ı tanıtıyor film bize. Futbolcu Andres Escobar ile aynı dönem yaşamış, Kolombiya’nın uyuşturucu baronlarından biri olan Pablo Escobar. Fakir halk arasında yaptığı yardımlardan dolayı çok sevilen, bu sayede meclis üyeliğine seçilen Pablo Escobar’ın futbol tutkusu ve O’nunla paralel olarak yükselen Kolombiya futbolunu belgesel tüm ayrıntıları, şahitleri ile kusursuz şekilde yansıtıyor. Amerikalı yönetmen kardeşler Zimbalist Kardeşler’in bu filmini 2012’deki İstanbul Film Festivalinde büyük bir zevk ile izlemiştik. Özellikle 94 Dünya Kupasını, Aspirilla’yı Valencia’yı yeniden hatırlamak çok güzeldi. Filmden sonra yönetmenlerden biri olan Michael Zimbalist ile birkaç kelam etme fırsatı da bulmuştuk. Bu mütevazi yönetmen bu aralar Pele filmi için çalışmalarını sürdürüyor. En son Pele’nin gençliği için O’na benzer bir oyuncu arıyorlardı ilanlar ile. Ortaya güzel bir iş çıkacağından şüphemiz yok. 80leri, 90ları yaşamış futbolseverlerin izleyip hatıralarını tazeleyip kaçırmaması gereken çok özel bir yapım “Two Escobars”.

 

Yorum Ekle

Benzer Öğeler (etikete göre)