Barda | Futbol Sadece Futbol Değildir

Konumuz Serdar Akar hocamızın rahatsız edici ve çok tartışılan filmi Barda. Bu bir analiz yazısı olduğu için spoiler kaçınılmaz olacak. Baştan haber vereyim, sonra tantana olmasın.

Barda, bir grup gencin sürekli gittikleri bir barda yaşanan bir geceyi anlatıyor özünde. Bar kapatmak üzereyken ve gençler de son biralarını içerken Nejat İşler önderliğindeki bir grup külhanbeyi giriyor içeri. Barın sahibi kapattıklarını söylese de bunu pek takan olmuyor. Tatsızlık çıkmaması için de bar sahibi serserilere birer bira veriyor.

Bu birer bira sonun başlangıcı oluyor. Grup barı kapatıp gençleri esir alıyor. İşkence ve tecavüzle dolu dakikalar izliyoruz, ki bunların bazıları gerçekten insanı Clockwork Orange'in bazı sahneleri kadar rahatsız edebilyor.

Barın arka tarafında aynı zamanda müşterilerin kendi aralarında maç veya turnuva düzenledikleri küçük bir saha var. Serseriler bu sahayı fark ettiklerinde maç yapmak istiyorlar. Saatlerdir dövdükleri erkekleri, elleri bağlı bir şekilde sahaya sürüklüyorlar ama gençler oynamayı reddediyor. Çünkü futbol onlar için bir eğlencedir. Tribünlerde insanların bıçaklandığı, stada girmek isteyen taraftarların polis tarafından dövüldüğü ve biber gazına maruz bırakıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Futbolu seven ve güzel vakit geçirmek için oynayan gençlerimiz futbolun olması gereken yüzünü temsil ediyor burada. Silahla gençleri futbol oynamaya zorlayan Nejat İşler ve grubuysa Türk futbolunun kokuşmuş sistemidir adeta.

 

 

Ama gençlerin pasif direnişi Nejat İşler silahını çektiğinde bitiyor. Oynamak zorundadırlar artık. Filmin önceki bölümlerinde 61 numaralı önlükle oynayan Trabzonlu kardeşimiz topu ayağına alıyor ve estetik hareketlerle Türk futbolunu temsil eden tabancalı adamlara futbol dersi veriyor. Che'nin dediği gibi, futbol basit bir oyun değildir. Gençler için de futbol bir direniş oluyor o an. Ki sahanın duvarındaki "Futbol sadece futbol değildir" sloganı da bunun altını çiziyor.

Filmin sonunda serseriler hapse mahkum ediliyor. Hapiste onları öldürmek için emir bekleyen başka mahkumlar vardır. Ama gençlerimiz "Biz öyle insanlar değiliz" diyerek infaz emrini vermekten kaçınıyor.

"Biz öyle insanlar değiliz". Evet değiller. Onlar sadece gülüp eğlenmeyi seven, kimseye zarar vermeyen, sadece futbol oynayan temiz yüzlü çocuklar gibidirler. Bu kadar kötü bir geceye rağmen nefret ve futbolun ve taraftarlığın kirli yüzü onları esir alamamıştır. O gençler el Bombastico'yu 2:0 kaybettikten sonra Boca'nın iki tribün liderini öldürüp "artık skor 2:2" diyen River taraftarı gibi değil, küme düşmüş olmasına rağmen kendi evinde Bayern'e 3:0 yenik olduğunda attıkları gole çocuklar gibi sevinen, maç bittiğinde takımlarını alkışlayarak ve şarkılar söyleyerek alt lige gönderen St. Pauli taraftarı gibidirler.

 

Yorum Ekle

Benzer Öğeler (etikete göre)