Deplasman Soygununa Bir Son Verilmeli

Ligin sonu yaklaştıkça hem küme düşme hattında hem şampiyonluk yarışında hem de Avrupa Kupalarına katılma mücadelesinde gerilim tırmanıyor. Bu gerilim ve mücadele de tribünlere yansıyor. E-bilet ve passolig garabetiyle stadyumlara gitme oranı önemli ölçüde azalsa da, tribünler eski şaşaalı günlerini aratsa da, her ne olursa olsun takımlarını yalnız bırakmayan ve bu garabete katlanan taraftarlar da var.

Tam da bu noktada özellikle yarış kızışmışken, kurnaz, sinsi ve tüccar kılıklı bazı yöneticilerin daha fazla kazanç için deplasman seyircisini “yolma” gayretlerine rastlıyoruz. Sezon içerisinde küçük meblağlara satılan deplasman tribünü biletlerini, iddialı bir takımla karşılaşınca ya da her şart ve her yerde takımını destekleyecek taraftara sahip bir takımla karşılaştıklarında astronomik rakamlara çıkarıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda şampiyonluk adayı takımların taraftarlarına 200 TL’den –resmi olarak – bilet satıldığına hepimiz şahidiz. Şimdi açıkca söyleyin Türkiye’de hangi stadyumun hangi deplasman tribünü 200 TL eder? Sadece birkaç maça özel bu fiyat politikası kabul edilemez.

Geçtiğimiz hafta yine buna benzer bir olay yaşandı. Trabzonspor taraftarı Ankara’da oynanacak olan Osmanlıspor – Trabzonspor mücadelesi için kale arkası deplasman biletlerine 70 TL ödemek zorunda bırakıldılar. Küçük bir araştırma yapıldığında Osmanlıspor’un bu sezon deplasman bileti fiyatlarını daha önceden 11 TL’ye satışa çıkarttığı anlaşıldı. Aradaki fark oldukça tuhaf ve “Karaborsa” mantığının sonucu.  

Bu soygunun tek mağduru  sadece Trabzonspor taraftarı değil elbette. Ligin her halükarda şampiyonluk adayı takımlarının taraftarları da her yıl farklı stadyumlarda bu muameleye maruz kalıyorlar.  Bu soygunu durdurmanın esasında çok kolay bir yolu var. Futbol Federasyonu her sezon öncesinde kulüp yönetimlerinden bilet fiyatları ile ilgili bir taahhütname alacak. Bu taahhütnamede normal sezon içerisindeki deplasman tribünün yeri ve muadili olan tribünün fiyatları istenecek.  Bilet fiyatları belirlenirken de yine bir esneklik payı konulacak, deplasman tribünü fiyatlarının bir sezon içerisindeki olası en düşük ve en yüksek bilet fiyatları belirlenecek ve sezon öncesinde bu fiyatlandırma resmi olarak duyurulacak. Sezon içerisinde de kulüp yönetimleri kesin olarak bu taahhütnamenin dışına çıkamayacak. Bu bahsettiğim öneri ile ilgili küçük bir örnek hazırladım:

Örnekspor’un maçlarını oynadığı Örnek Stadyumu’nun kapasitesi 20 bin. Yasal olarak bu kapasitenin % 5’i oranında deplasman tribünü ayırması gerekiyor. Bu sayı da bin kişiye tekabül ediyor. Örnekspor’un deplasman tribünü olarak belirlediği tribünün muadili A tribünü. Örnekspor A tribünün kombine fiyatını 600 TL, tek maç fiyatını ise 40 TL olarak belirlemiş. O halde deplasman tribünün fiyatını da 40 TL olarak belirlemek zorunda. Sezon içerisinde bu fiyatlandırmanın esneklik oranını % 20 olarak belirlediğimizde ; sezon içerisinde en düşük ve en yüksek bilet fiyatlarına da ulaşmış oluyoruz ; En düşük 32 TL ya da en yüksek 48 TL.

Türk futbolunda hiçbir şey yolunda gitmiyor, hiçbir noktasında düzelme emaresi yok, durum daha da kötüleşiyor ancak deplasman bileti konusunda ufak bir düzenleme ile bu soygunun önüne geçilebilir. Geçilmeli de.  Kulüp yönetimleri en azından kendi taraftarlarını düşünüyorlarsa bu konuda bir adım atmalılar. Futbolda adaleti, futbolun gelişmesini, sporda şiddetin önlenmesini düşünmedikleri gün gibi ortada. Eğer gerçekten isteselerdi günümüz futbolu bu durumda olmazdı ama en azından kendi taraftarlarına kaz muamelesi yapılmasının önüne geçebilirler; hem de basit bir uygulamayla.

Bekleyelim görelim. Bakalım neler olacak?

 

Güncelleme : 24 Şubat 2017

Konyaspor, Trabzonspor ile oynayacağı maçın bilet fiyatlarını açıkladı. Cezası nedeniyle Konyaspor seyircisi stada alınmayacak, maçı izlemek isteyen Trabzonspor taraftarı için ise bilet fiyatı 900 TL

 

 

* Başlık fotoğrafı Osmanlıspor-Trabzonspor maçında deplasman tribününden çekilmiştir. Futbolseverlere bu açıdan maç izlettirmek yetmiyormuş gibi,  bu tribünün fiyatları 70 TL olarak belirlendi. Yazıktır. ( Fotoğraf için yazarımız Ahmet Karaosmanoğlu’na teşekkürler)