Her Eve Lazım, "Dur" Diyecekler Listesi

Geçenlerde beklentilerin diplerde olduğu bir Beşiktaş maçına çıktı Trabzonspor. Beklentilerin bu denli düşük olmasının yegane sebebi geride bırakılan haftalarda Trabzonspor'un bir türlü istenilen futbolu sahaya yansıtamamış olmasıydı. Bu düşük beklentiler eşliğinde, göstermiş olduğu mücadele ve oynadığı iyi futbola rağmen bariz hakem hataları ile Beşiktaş maçını kaybetti Trabzonspor.

Ne hakem hataları, ne de yenilgimiz canımı sıkmıyordu. İlk defa hakem hataları ile iyi olduğumuz bir maçı kaybetmiyorduk sonuçta. Canımı sıkan tek şey Trabzonspor başkanı Muharrem Usta'nın maç sonunda sıradan bir taraftar gibi Twitter'da dert yanması olmuştu. 

Trabzonspor'un haklarını savunması için birinci derecede yetkilendirilmiş kişi, anlam veremediğim bir şekilde, senin benim gibi Twitter'da "Bu işe kim dur diyecek!" şeklinde twit atabiliyordu.

Bu twiti atarak, bana göre Trabzonspor'un başkanlık makamını da, Trabzonspor'u da değersizleştiren Muharrem Usta'ya bu işe kimlerin dur diyebileceğini belirten bir liste oluşturmaya karar verdim. Umarım kendisi bu listeden gerekli anlamı çıkartır.

Her eve lazım dur diyecekler listesi;

1) Trabzonspor'un simge taraftarlarından; Münevver

 

 

Yer yüzünde Trabzonspor sevgisini sorgulamayacağım tek bir insan varsa o Münevver abladır. Çocukluğumdan hatırladığım yüz ifadesi hala değişmedi, yüzünün hüzünlü yanına denk gelirseniz zihninizi derinlere götürür, kafanızın içinde sorular belirmesine neden olur, diğer bir yanındaki gülüşüne denk gelirsiniz içinizde ne dert kalır,ne de tasa, hepsi unutulur.

Kolay değil Türkiye'de devrim yapan ilk kulübün simgesi olabilmek, yüreğinizin her zerresinde Trabzonspor'u hissetmeniz lazım. Yüreğinin her zerresinde bu sevgiyi taşıyan koca yürekli Münevver ablamız, bu işe dur diyebilecek kişilerin tabi ki başında gelmektedir.

 

2) Özkan Sümer

 

Trabzonspor'un en zorda kaldığı dönemlerin birinde, büyük bir yükün altına girerek başkanlığa seçilen, kaybedilen Trabzonspor kimliğinin yeniden kazanılması için büyük emek sarf eden Özkan Sümer kendi döneminde bu işe dur demek için ülkemizde anlaşılmayan onurlu bir davranış yaparak görevinden istifa etmişti.

Hafızalarımızı tazelemek gerekirse Özkan Sümer'in istifasına şu olay sebep olmuştu; Avni Aker'deki bir Fenerbahçe maçında, konuk takım seyircilerinin yaptığı taşkınlık sonucu TFF o dönemki kurallara göre Fenerbahçe'ye saha kapatma cezası vermiş, fakat o dönemki siyasi iradenin etkisi ile ceza kaldırılmıştı. Özkan Sümer'in gerekli kurumlara yaptığı itirazlar sonuç vermeyince, Özkan Sümer Trabzonspor'un haklarını savunamadım diyerek istifa etmişti.

Trabzonspor'un yok oluşuna dur diyen Özkan Sümer, kendi döneminde bu işe dur demiştir, fakat ülkemizde onurlu istifaların karşılığı yoktur, hak etmediği koltuğa yapışma geleneği vardır.

Dün bu işe aykırı bir şekilde dur diyen Özkan Sümer, bugün de bu işe dur diyecektir.

3) Erman Baş 

Bir çoğunuz onun yöremizdeki yayla şenliklerinin aranan ismi olduğunu bilmez. Şenlik alanına gelen kalabalık köy gruplarını karşılar, büyük horon halkalarının kurulmasına katkı sağlar ve bu horonun düzenini denetler. Davul zurnayı, kemençeyi de duyduğunda yerinde duramaz, tıpkı o izlediğiniz videoda yerinde duramadığı gibi kaptırır kendisini horona.

Tüm coşkusuyla bu işe Erman Baş dur diyebilir, çünkü o horon gibi futbol oynayan Trabzonspor'un taraftarıdır.

4) Tatar Ramazan

 

Haksızlığa gelemeyen bir yiğit, mazlumların yanında, bozuk düzenin karşısında, resimlerde gördüğünüz sıradan mahkumlardan farklı, oyun bozan; Tatar Ramazan.

Tatar Ramazan sürgün edildiği hapishaneye gitmeden namı kendisinden önce gelir, hapishane müdürü ile katibi az zamanda çok hapishane gören bu namlı adamın hikayesini merak eder ve işin iç yüzünü sorarlar kendisine;

T.R.: Tatar Ramazan
K. : Katip

T.R. : Gaddar, zorba bir haramzade çıkar, fakir fukarayı ezmeye kalkar.

K. : Kalksın.

T.R. : Koca mahpushaneyi haraca bağlar.

K. : Bağlasın.

T.R. : İyi ama insan bunca zülüm, bunca haksızlık görürde rahat yatabilir mi ? O zaman ben de ortaya fırlarım adama dur derim !

Dediğini yapar Tatar Ramazan, gittiği her yerde haksızlığa dur der. Ne Koca Mustafa dinler ne de Abdurrahman Çavuş. Bu koca yürekli adam bu işe de dur diyebilir.

5) Trabzonspor'u Mahkemeye Veren Taraftar 

 

Taraftarı olduğu Trabzonspor'u mahkemeye vermek; çılgınlık ! Zaten Trabzonspor'u var eden de bir çılgınlık değil midir ?

Trabzonspor'un kötü durumunu kendisine dert edindiği yetmezmiş gibi, psikolojisinin bozulduğunu iddia ederek olayı üst boyutlara taşıyan bu ağabeyimiz sınırları daha da aşarak başarısız bulduğu Trabzonspor yönetimini mahkemeye vermiştir. Bu olayın ardından gelen yılda Trabzonspor'un unutulmaz 2010-2011 şampiyonluğu gelmiştir. Belkide bu şampiyonluğun gizli kahramanı bu ağabeyimizdir, kim bilir ?

Gözünü karartarak Trabzonspor'un yönetimini mahkemeye vermeye cesaret eden bu ağabeyimiz bu işe de dur diyebilir.

6) Dur Levhası

Dur levhası nettir, hava koşullarına,rüzgarın nereden estiğine göre değişmez. Mesajını en dikkat çekici şekilde kırmızı zeminin üzerinden büyük karakterli beyaz harflerle verir, çünkü netlik bunu gerektirir.

Ne zemininin rengini, ne de mesajını değiştirmeyen dur levhası bu işe en iyi dur diyebilecekler arasındadır.

7) Bordo-Mavi Giyinen Süper Kahramanlar

 

 

Bordo mavi giyinen iki kahraman; Süpermen ve Örümcek Adam.

Çizgi romanlarda başlayan kahramanlık hikayeleri ekranlarda devam etti, fantastik hikayeleriyle milyonlarca çocuğun kahramanı oldular. Trabzonspor'un Ali Kemal'i, Dozer Cemil'i, Şota'sı, Hami'si de milyonlarca çocuğun kahramanıydı. Demek ki kahramanların bordo mavi giymesi tesadüf değil, ön koşuldu.

Dünyayı ele geçirmeye çalışan karanlık güçlerle savaşan bu bordo mavi giyinen kahramanlar, bu işe dur demek için tam anlamıyla biçilmiş kaftanlar.

8) Batman

 

Süper kahramanları anmışken Batman'ı es geçmek olmaz, hem yazımızın çıkış noktası sosyal medyaysa.

Malum Batman'in çizgi romanından uyarlama olan bu kare sosyal medyanın fenomenleri arasında. Her kalıba da uyabiliyor, içerisine ne yazsan sağlam bir slogan olup karşımıza çıkıyor.  Bu vesile ile Batman'in de bu işe dur diyebileceğini belirtebiliriz.

9) İsmail Saymaz

 

Özellikle son zamanlarda ekranlardaki tartışma programlarının aranan ismi haline gelen gazeteci İsmail Saymaz da pekala bu işe dur diyebilir;fakat demez,çünkü kendisi şike sürecinde Fenerbahçe'nin yaptığı şikeyi görmezden gelip, olayı Fenerbahçe'yi ele geçirmek projesi tantanaları ile sınırlandıran kişilerden.

Şike süreci bizler için turnusol görevi gördü. Trabzon tarafından baktığınızda kimin adaletten,kimin güçten yana olduğunu çok net görebiliyorsunuz. Başka konularda hak,hukuk,adalet diye isyan edenlerin söz konusu şikeye sıra geldiği zaman güçlünün hukukunun esiri olması maskelerin düşmesine sebep oldu,şike sürecinin bence en iyi tarafı buydu.

10) Salih Dursun

 

Tek bir kırmızı kart ile futbolun konuşulduğu dünyanın her yerinde Salih Dursun'un ve Trabzonspor'un anılmasına vesile olmuştur.

Sevdiğim bir ağabeyimin dediği gibi Bedri Rahmi'nin, Sabahattin Eyüboğlu'nun heykelini dikemeyenler, bu değerli insanların memleketi olan Maçka'ya Salih Dursun'un heykelini dikmişlerdir,tek bir kırmızı kart ile...Yine tek bir kırmızı kart Trabzon'un ilçesi olan Yomra'nın bir sokağına Salih Dursun isminin verilmesine sebep olmuştur, her ne kadar iki ay sonra bu sokağın ismi değiştirilmiş olsa da.

Tek bir kırmızı kart Muharrem Usta'nın başkanlık döneminin en büyük sınavı olmuştur. Söylediği sözlerin gerçekleşmemesi ile Muharrem Usta'nın kaldığı bir sınavı olmasına sebep olmuştur.

Tek bir kırmızı kart ile yapabildiklerini görünce gerekli destek, alet edevat temin edildiği taktirde Salih Dursun'un da bu işe dur diyebileceğine gönülden inanmaktayım.

11) Lucesu

 

Muharrem Usta'nın seçim çalışması öncesi verdiği spoiler'da belirttiği gibi Lucescu'yu Türkiye hiç unutmadı,unutmayacak.Hele hele Trabzon bundan sonra hiç unutmayacak.Türk futbolunun içerisine düştüğü kirliliği "Çavuşesku döneminde Romanya ligi bile daha temizdi." cümlesi ile yüzlere vuran büyük hoca Lucescu da bu işe dur diyebilir.

12) N'doye

 

Yeteri kadar gol atamasa da, maaşından indirim yapıp sağ bloğu olduğu gibi kapatan(!), zor günlerin adamı N'doye de bu işe dur diyebilir.

13) Onur Kıvrak

 

Kimlere dur demedi ki ? Dünyanın en büyük forvetlerine de dur dedi, en büyük takımlarına da. Trabzonspor'un çıkmazı olan şike sürecinde takımda kalan iki isimden birisi oldu. Her konuşmasında bu karanlık süreçten izler görürüm onda, sanki taraftarın bezginleştirilmiş ifadesini taşır yüzünde.

Belki de yüzündeki ifadenin değişmesi için bu iklimden uzaklaşması onun için en iyisi olacaktır,fakat geldiğimiz şu günde Trabzonspor olmadan bir Onur Kıvrak, Onur Kıvrak olmadan bir Trabzonspor düşünülemez.

Onur Kıvrak bu işe dün de dur dedi, yarın da dur diyecektir kimsenin şüphesi olmasın.

*Bonus: Cihan Arslan

 

 

Trabzonspor'un farkındalık yaratan platformu Joganita'nın kurucularından, twitter'da paylaştığı mali tablo grafikleri ile taraftarı aydınlatan, "Trabzonspor çapsız, beceriksiz, yalancı ve kapasitesiz bir başkanın yönetiminde 2,5 yıl geçirmesinin bedelini ödemeyecek mi sandınız?" gibi 140 karaktere sığdırdığı nice twit ile sosyal medyada Trabzonspor taraftarının öncü isimlerinden olan ve Muharrem Usta'nın "Bu işe kim dur diyecek" sorusunu üzerine alıp "Ben." diye cevap yazan Cihan Arslan da bu işe dur diyebilir.

 

İroni ve gırgırı bir tarafa bırakacak olursak; seçim döneminde yaptığı konuşmalar ve gerçekleştirdiği çalışmalar ile bizler için bir ümit ışığıydı Muharrem Usta, fakat kendisi her geçen gün sahip olduğu krediyi tüketmekte. Dolayısıyla bizler için beliren ümit ışığı da giderek sönmekte.

Dün Trabzonspor'un başkanlık makamı onurlu bir istifaya şahit olmuşken, bugün Twitter'dan dert yanmaya şahit olmakta. Bu durum Trabzonspor'un başkanlık makamını da, Trabzonspor'un değerini de yerlere düşürmektedir. Yerlere düşen bu değeri tekrar ayağa kaldırmak mümkündür, ancak öncesinde Muharrem Usta karar vermelidir; aylardır seyre durduğumuz başkancılık tiyatrosuyla sosyal medya fenomeni mi olmak istiyor, yoksa bozuk düzene "dur" diye haykırmak mı ?

Eğer bu bozuk düzene dur diye haykırmak istiyorsa, işin aslına bakarsanız  yapılması gerekenler oldukça basittir. Bunun için süper kahraman olmanıza gerek yok ! Sadece Münevver gibi içten sevin, Erman Baş gibi coşkulu, Tatar Ramazan gibi mert ve dur levhası kadar net olun.

Fakat ortada bir kafa karışıklığı varsa, lütfen sahip olduğunuz makamı daha fazla işgal etmeyin. Bu işe dur diyebilecek birileri muhakkak çıkacaktır.