FA Cup ve Türkiye Kupası

FA Cup, tarihin en eski kupası, bir gelenek ve düello yeri. Küçük takımların büyük takımları yenmesi üzerine “giant-killer’’kupası da derler.

1872’den günümüze gelen bir organizasyon.759 takım 1 şampiyon. Birçok İngiliz futbolcusunun Premier lig şampiyonluğuyla eş tuttuğu, kapaklı küçük bir kupa.

FA Cup kuraları çekildi ve bu yıl 3. turda Arsenal-Tottenham eşleşmesi yaşandı. Bizim futbolu yönetemeyen kodamanlar, yazamayan yazarlar, anlatamayan yorumcular görse “Ya şu İngilizleri akıllı bir millet sanırdık, şuraya bak 200 milyon Euroluk maçı,  3. turda oynatıyorlar” derdiler.

Bizim topraklara dönersek, daha geçen hafta kupa maçlarından sonra ülkede derin yas ve mevlüt okutma durumları yaşandı. Trabzonspor ,Beşiktaş ve Fenerbahçe kupadan elendi. Herkes ağlıyor. Kupanın bir değeri kalmamış ve şimdi Galatasaray’da elenirse ne olurmuş… Vah vah…

Herkes üzüntülü! Yayıncı kuruluş zarar etmiş, dediklerine göre mal elinde patlamış! Futbol artık bir maldır… Unutmayın bunu (!)

Benim bildiğim Atv kanalı karasal ve uydudan rahatlıkla seyredilebiliyor, bir abone ücreti de yok. Kutu platformunda değil ki bu Atv. Nasıl zarar ediyor onu anlamadım ben. Futbolu bir eğlence olarak değil de para getiren maddesel bir oyun olarak bakmak neyin nesidir?

Zaten kimse önemsemiyormuş kupayı. Elenen büyük takımlar için iyi olmuş, külfet kalkmış!

Beşiktaş ve Fenerbahçe Avrupa’da yoklar, milyon euroluk takımlar kuruyorlar ve iki kulvar fazla diye ağlıyorlar mı? Bu taraftarı gerizekalı yerine koymaktır.

Anadolu takımlarını çalıştırırken bu kupayı kazanmak için neler yapmazdın Ersun Yanal? Ne değişti şimdi?

Amacım FA Cup ile Türkiye kupasını karşılaştırmak değil.O kadar da uzun boylu değil.Bir şeyi beceremiyorsan bu işi en iyi şekilde yapana bak ve kopyalamaya çalış bari. O da yok. Karalar bağladı herkes bu kupayı nasıl keyifli hale getiririz diye.

Nasıl mı? Bak;

2003 finaline Southampton çıktı, 2004 finaline Milwall, 2006’ya West Ham, 2008’de Portsmouth-Cardiff finali vardı. 2009 Everton, 2010 finalinde Portsmouth vardı. 2011 finalinde Stoke City vardı ve son olarak geçen sene bu kupayı kaldıran küçük Wigan takımı oldu.

Gelelim bize; grup saçmalığı olmadan Gençlerbirliği ve Kocaelispor bu kupaya uzanan takımlar oldu.Grup saçmalığı geldikten sonra sadece 2008’de Kayserispor şampiyonluğu yaşandı.Finalde rakibi Gençlerbirliği’ydi. 2011’de malum sezonda İBB finale çıkmıştı. Taraftarı olmayan, başkanı siyasetin içinde olan bir takım finale çıktı.Zaten o finalde dönen muhabbetleri biliyorsunuz, konuyu açmaya gerek yok. Komedi resmen.

Biri Woody Allen’a haber etsin burada Oscarlık bir komedi senaryosu var. Bu güce olan sevdamız ve tutkumuz neden bitmiyor? Aman büyükleri koruyalım, seri başı falan bir şekilde ayarlayalım, güçlü olana kupayı aldıralım ve kupa seranomisinde kasılalım.

2011 yılında grup maçlarında yenilen Beypazarı Şekerspor’un günahı neydi? Keza geçen sene Fenerbahçe’yi Kadıköy’de yenen 1461’li çocukların günahı neydi?

Birde olaya şöyle bakalım.

Wigan’da bir herhangi bir Pub’ta 2 Wigan’lı taraftar bir M .City maçına denk gelirse şöyle bir muhabbet geçer aralarında muhtemelen;

’’Hey Jack, finalde City’yi ne haklamıştık değil mi, unutulmazdı’’,

“Hatırlamam mı Paul, Roberto’nun (Mancini) suratı domuz işemişe dönmüştü maçtan sonra… Soğuk İngiliz esprileri ile beraber gelen kahkahalar.

Bu muhabbetler o şehrin berber dükkanında, manavında, aile ortamlarında konuşuluyordur. Çünkü FA Cup sistemi buna izin veriyor, bu hikayelerin olmasına olanak sağlıyor. Bizde sistem maç hikayesi anlatmamıza dahi izin vermiyor.

 

Bu fırsatla Balıkesirspor’u, Fethiyespor’u, Bucaspor’u, İnegölspor’u ve Nazilli Belediye Spor’u bir kez daha tebrik edelim. Umarım yollarında daha çok başarı onları bekliyordur.