Portsmouth & Abdülhamid

Portsmouth kulübünün arması daha çocukken izlediğim İngiltere Premier Ligi maçlarında ilgimi çekmişti. Ay-Yıldızlı arması o zamandan beri bir şeyler çağrıştırıyordu bende…

 

Osmanlı İmparatorluğunun son padişahlarından Sultan 2.Abdülhamid dönemi, devletin son çırpınışı olarak da adlandırılır. Bu çırpınışın ve biraz da olsa güçlenmenin sebebi olarak genelde, Abdülhamid Han’ın 1880 yılında kurduğu Yıldız İstihbarat Teşkilatına bağlanır. Teşkilat Avrupa’nın neredeyse tamamına yayılmışve sarayı olan biten her şeyden haberdar ediyordu. Abdülhamid Han’ın ajanları, Osmanlı deyimiyle hafiyelerinin tek görevi bunla sınırlı değildi. İstedikleri zaman ülkeleri birbirine düşman veya dost edebiliyor, iç karışıklık çıkarabiliyorlardı. Gittikleri yerlerde her türlü sosyal aktivitelerde yer alıp sivil toplum örgütlerini yönetebilecek kadar üst düzeyde eğitimliydiler. Ve bunlardan sadece birisi, bizi ilgilendiren konu: Portsmouth…
 

Portsmouth, İngiltere’de dönem şartları içerisinde İngiltere’de nispeten gözden daha uzak bir şehir konumundaydı. Bu şehrin seçilmesinin en büyük sebebi şehirde etkin olan İrlanda’lılar. İngiltere’nin Osmanlı üzerindeki politikalarına karşı koymak isteyen Abdülhamid Han emri vermişti. Şehirdeki  İrlandalıları İngilizlere karşı kullanıp İngiltere’yi oyalamak.
 

1847 yılında İrlanda’da yaşanan büyük kıtlık 1.000.000 insanın ölümüne sebep açmıştı. Osmanlı’nın bu dönemde İrlanda’ya yolladığı 3 gemi erzak Türk’lerle İrlanda’lıları birbirine yaklaştıran en önemli etkendi. İki milletin düşman olarak nitelendirdiği İngilizler’e karşılık işbirliği de çok uzakta değildi.
 

Sultan Abdülhamid tahta geçtiği ilk günlerden itibaren İrlanda’lıları kullanarak İngilizlerin başını oyalamak amacındaydı. Böylelikle İngilizler, Osmanlı ile uğraşacak vakit bulamayacaktı.

 

 

Gelelim ambleme.

 

Amblemi çizen kim bilinmiyor. Ama İngilizler amblemden nasıl şüphelenmez? Açıklaması basittir. İrlandalılar Osmanlı yardımına minnet olarak bu amblemi seçtiklerini açıklarlar. Daha büyük planları olan İngilzler’de bu olayı fazla önemsemezler.

Böylece tarihte ilk futbol kulüplerinden biri sadece ajanlık faaliyetleri için kullanılmışoldu.

İngilizler daha sonraları bu olayı  1.Richard’a kadar bağlamaya çalışsa da bu onların biz asla yenilmeyiz, kandırılmayız klişelerinden biri olarak tarihe geçti.

Abdülhamid Han’ın türbesinin duvarlarında tam da Portsmout ambleminde olduğu gibi 1 ay 8 köşeli yıldız kabartma olarak işlenmiştir.

 

Sonuç;

Abdülhamid göremese de 1919 yılında tam da Anadolu bağımsızlık hareketine geçmişken İrlanda’da İRA örgütü kuruldu.

Portsmouth ise Türkler’den İngiltere’ye bir armağan olarak hala İngiltere’de The League 2’de mücadele etmektedir.