Komiksiniz ama Güldürmüyorsunuz!

Bu yazı yaklaşık 5 yıldır devam eden, kararları itibarıyla sürüncemede kalan toplum ve kamu vicdanı tarafından aklanamayan şike davasına küçük bir ahşap pencere niteliğindedir.

5 yıl önce bugün aramızdan ayrılan Mustafa Amcaya saygıyla...

Hikayenin 5 seneden beri yarattığı sıkılmış, bezmiş, usanmış tavrımızdan hareketle çok da geçmişe bakmadan son günlerde Şike davası için çıkan Kumpas tiyatrosuna değinmemek olmazdı.

Türkiye'de adalet olarak çok değişken bir son 15 yıl yaşıyoruz. Belki daha da derin olabilir bu boyut hatta buna şike dışındaki örneklerde verilebilir. Ancak biz sadece  kendimizi ilgilendiren kısımla alakalı konuşalım.

UEFA CAS ve TFF tarafından verilen cezalara rağmen şimdi "kumpas" deniliyor. Daha önce de başka şeyler deniliyordu. Bu asıl meseleyi bir kenara bırakıp; "Trabzonspor ligi 5. bitirdi biz 2. olduk " gibi Trabzonspor'u çok düşünen tavırlar (!) içinde olan güzel Fenerbahçeli insanlar da oldu. Hatta bu arkadaşlar Trabzonspor'un borcunu, hocasını, yönetimini, başkanını da sürekli değerlendirerek, Trabzonspor’un yönetimsel, idari ve sportif alanlarda geri kalmışlığına atıfta bulunmuşlardı her seferinde. Ne kadar da düşünürler bizleri (!) Hatta bunlar da yetmemiş, şehir halkının siyasi tercihlerinden girip, yapılarından ilerleyerek, doğalarına kadar da ilerlemişlerdi. Haklarını vermek lazım. Bazı tespitlerinde yanılmamışlardı. Ancak, iyi, güzel, hoş da bütün bu diğer gelişmeler; ortada olan cezaları da, delilleri de değiştirmedi, değiştirmeyecek de.

Yukarıda bahsettiğim bu ikircikli tavrı bugün yine sosyal medyada net bir şekilde gördük. Şike davasında Aziz Yıldırım’ın avukatlığını yapan Faik Işık da bu minvalde twitler atarak güya Trabzonspor’un başarısızlığından, Aziz Yıldırım ve arkadaşlarını aklamaya girişmiş. Gerçi yine büyük bir mutlulukla gördük ki; alması gereken okkalı cevapları da fazlasıyla almış.

Derler ya hani; “İnsanın karnı ağrıyınca sağa sola döner, ah eder vah eder, rengi değişir, oradan girer buradan çıkar; sorunun ne olduğunu bilir ama belli etmemeye çalışır. Ha işte tam da bu örnekteki gibi bir durum söz konusu.

Fenerbahçe demiyorum bak, Fenerbahçe'nin bugünkü Başkan ve yöneticileri şike yapmıştır. Bunu ne bir örgüte ne de başka bir yapılanmaya bağlamayın. Hele hele, Trabzonspor’un mevcut başarısız durumundan, bu meseleye bir pay çıkarmayın. Komik oluyor zira.

Keser döner, sap döner; gün gelir hesap döner. 

Bu kategoriden diğerleri: