3 Dakikada, "Joganita" Ne Demektir?

Joganita'nın paylaşımlarına gelen bazı yorumlardan sonra hangi çizgide bir oluşum olduğumuzu kısaca hatırlamak ve hatırlatmak istedim.

3 dakikada, Joganita ne demektir?

1- Joganita Trabzonspor'un çekim gücünden faydalanmaz, kendi gücünü ve birikimini Trabzonspor'un hizmetine sunar. Onun gücünü ve kültürünü daha geniş kitlelere ulaştırmak için çalışan bir blog ve düşünce oluşumudur. Öylesine Trabzonsporlu değildir, emek veren Trabzonsporludur; araştırır, yazar, çizer, dernek ve kütüphane kurar, kardeş kulüpleri ziyaret edip bağları güçlendirir, Urfa'ya Drogheda'ya gidip belgesel çeker, dergi çıkarır, emek verir, zaman harcar, üretir, kafa yorar, futbol kültürü üretir. Yani "hauuni niya oynatmaysınnn hocaa" tarzı bir Trabzonsporluluğu değil, bilinçli, birikimli ve misyonu olan bir futbol felsefesiyle örülü Trabzonsporluluğu benimser.

2-Joganita'nın siyasi bir görüşü yoktur. Siyasetin futbolla ilişkili olduğu meselelerde ise topa sert girer. Hangi siyasetçi, güç odağı, o, şu veya bu farketmez futbolu kirletiyor, onun üzerinden nemalanıyor ve bir değer üretmiyorsa anında yapıştırırız yazıyı. Halkın oyunu olan futbolda adaleti kim zedeliyor, haksızlık yapıyorsa cümlelerimizi dağ gibi önüne yığar, kelimelerimizi çürümüş zihniyetlerin kalbine saplarız.

3-Joganita ne solda ne sağda, orta sahada mücadele eder. Kör bir fanatizmden değil ilkelerden yola çıkar, Anadolu futbolunu önemser, amatör ruha sahip çıkar, saha dışına itilenlerin yanında olur, adaleti, güzel oyunu, temiz futbolu savunur. Dünya futbolunu, arka planda kalmış futbol değerlerini, efsaneleri sever, sevdirir, anlatır...

4-Joganita Trabzonspor aşığıdır, fakat ona egosuna malzeme yapmak için değil, futbol oligarşisine çomak soktuğu için aşıktır. Yerel motifleri, hırçınlığı, asaleti, özgünlüğü, ait olduğu toprakların doğası, tarihi ile bir bütün olarak onu sever.

5- Joganita, Trabzon halkının bir arada yaşama kültüründen geldiğine, tarihiyle barışık, bütün unsurları kentin zenginliği olarak gördüğüne inanır. Kentin hoşgörü iklimine katkı sağlamaya çalışır, bunu baltalayanların da karşısında yer alır.

6-Joganita futbol ve doğa arasında bağ kurar, Karadeniz'in doğal güzelliklerinin korunması konusunda duyarlıdır.

En büyük, en güçlü, en etkili değiliz belki. Tek iddiamız var. Biz sadece çok çalışıyoruz

Peki, ne demek  joganita?

Manifestomuzda da yazdığımız gibi

“İki kavramı ele aldık. İlki “güzel futbol” anlamındaki kampanyaya da esin olan “Joga Bonito”, ikincisi ise Trabzonsporluların en çok futbol konuştuğu yerlerden biri olan Ganita. Ve bizler biliyoruz ki Ganita da hep güzel futbol konuşulur, güzel futbol istenir ve güzel futbol özlenir.

Ganita’da oturup, güzel futbol konuşur gibi konuşmak için buradayız.”