O Bir Stadyum Toplayan – Bölüm 2 | 32 Ülke 710 Stadyum

Halil İbrahim Birinci’nin maceracı ruhunu öğrenip, yaptığı devasa stadyum gezilerini kendisinden ilk duyduğum günden bu yana yaklaşık 4 yıl  geçti. Kendisiyle 4 yıl önce "19 Ülke 323 Stadyum | O bir Stadyum Toplayan“ başlığıyla ilk röportajımı gerçekleştirdim. 

O 4 yıldan sonra Halil İbrahim ile sürekli iletişim halinde kaldım. Halil İbrahim ülke ülke stad stad gezmeye devam etti, bu gezilerinin bazılarını da Stadyum Günlükleri olarak Joganita’ya yazdı.Halil İbrahim ile Haziran ayında Trabzon’da görüşmek ve yeni maceralarını dinlemek için bir fırsat buldum ve ikinci röportajı yapmaya karar verdim

Halil İbrahim yeniden merhaba. En son görüştüğümüzden bu yana hiç durmadın stadyum gezilerine devam ettin. An itibariyle kaç ülke, kaç stadyum?

En son Güney Amerika turuyla beraber 32 ülkede 710 farklı stadyum.

Güney Amerika turundan kısaca bahseder misin?

Arjantin, Uruguay ve Paraguay’ı kapsayan 25 günlük bir stadyum turuna çıktım. 3 ülkede toplam 28 maç izledim ve 27 farklı stadyum gezdim.

Arjantin’den başlayalım o zaman

Arjantin, turumun ilk durağıydı zaten. Uçakla Buenos Aires’e ulaştım. Geri kalan turumun tamamını ise otobüsle yaptım. Arjantin’de Boca Juniors, River Plate, San Lorenzo, Rosario Central dahil 1. Ligden 5. Lige kadar 25 maçı 25 farklı stadyumda izledim.

Aklında kalan en büyüleyici stad?

Boca Juniors’un La Bombonerası.

Sana göre Arjantin’in en iyi tribünü?

Kesinlikle Rosario Central tribünleri

Stadyumlar ve tribün kültürleri ile alakalı olarak ne söyleyebilirsin.

Güney Amerika tribünleri kesinlikle 1 numara. Avrupa’da meşale kültürü var ama Güney Amerika’da yok. Daha çok konfeti ve tribünlere gerilen bantlar var. Bu bantlar sayesinde inanılmaz bir ambians yaratabiliyorlar. Takımlarına bağlılıkları çok üst düzey ve delice. Bu yüzden –daha önce ölüme varan bir çok olumsuz vaka oldu- Arjantin’de deplasman tribünleri her maçta yasak. Stadyumların neredeyse tamamı eski yapıda stadyumlar. Karakterleri var ve hepsinin de üzeri açık. Avrupa’daki gibi konforlu ve üzeri tamamen kapalı stadyumları yok. Bu durum Arjantin’in sosyo-ekonomik durumunun da bir özeti gibi aslında

Gelelim Uruguay’a

Uruguay’da sadece 1 maç izledim ama denk gelebileceğim en büyük maça denk geldim. Penarol ve Nacional, Uruguay’ın iki büyük takımı ve bu derbi ülkede futbol gündeminin 1 numarası. Uruguay, Arjantin’e göre nispeten daha zengin ve daha küçük bir ülke olduğu için daha az olaya sahne oluyor maçlar bu yüzden de deplasman yasağı yok. İzlediğim derbide de yoktu ve iki tribün de inanılmaz coşkulu olunca harika bir ortam oluşmuştu.

Oynanan maç özeldi. Oynandığı stadyum da özeldi. Normal sezonda kendi stadyumlarında oynayan bu iki ekipp, derbi olunca maçlarını Uruguay Ulusal Stadyum’unda oynuyor. Daha fazla seyirci maçı izleyebilsin diye. Uruguay Ulusal Stadyumu’nun çok büyük bir özelliği var. İlk Dünya Kupası finalinin oynandığı stadyum. O yüzden bu stadyum turu benim için çok özel oldu

Sonrasında Paraguay

Paraguay gezim çok kısa sürdü ve sadece iki maç izleyebildim. Ama iki maçta aynı stadyuma denk geldi. Paraguay o kıtanın en fakir ülkelerinden. Bu fakirlik stadyumlarına da, futbol kalitelerine de yansımış durumda

Oraya kadar gitmişken Şili?

Turun son ayağı Şili olacaktı. Arjantin’den yola çıkıp, Ant dağları üzerinden Şili’ye gidecektim ama Arjantin’de bulunduğum o esnada otobüs grevleri başladı. Güney Amerika’nın grevleri meşhurdur zaten. Grev yüzünden hiçbir otobüs Şili’ye gitmiyordu. O yüzden Şili’ye gidemedim ne yazık ki.

Bundan önceki röportajda sıradaki hedefin ne diye sormuştum. Sen de Güney Amerika demiştin. Röportaj sonrası İspanya, Portekiz hatta Fas turuna çıkıp, en son Güney Amerika’ya gittin. Peki sıradaki hedefin neresi?

Çok net olmasa da Doğu Asya gezisi düşünüyorum. Japonya+, Endonezya, Malezya… Ama özellikle Endonezya olabilir, çünkü orada çok iyi tribünler olduğunu duydum

Avrupa gezilerini Joganita’da “Stadyum Günlükleri”nde yayınladın, İspanya- Portekiz ve özellikle Güney Amerika turunu da yayınlamayı planlıyor musun?

Kesinlikle. Çok yakın zamanda çok ayrıntılı bir şekilde Joganita’da olacak.

Teşekkürler, Halil İbrahim.

Ben teşekkür ederim

Halil İbrahim, İspanya, Portekiz ve Güney Amerika turunu yakında Joganita’da yayınlayacak. Halil İbrahim’in youtube kanalından Halil İbrahim’in stadyum gezilerini takip edebilirsiniz. 

QuotenQanake https://www.youtube.com/channel/UC43IRHItP3FO4_ZgWAEcc5g