Röportaj: Mahmoud Sarsak

Esaretin Bedeli: Kaybolan Yıllar ve Biten Bir Kariyer

Batıda futbolcular, reşit olmayan kadınlarla birlikte olmaktan, lüks gece kulüplerinde kavga çıkarmaktan, alkollü araç kullanmaktan dolayı tutuklanırlar. Mahmoud Sarsak  sadece iyi bir futbolcu olduğu için tutuklandı. Temmuz 2009’da Gazze’den Batı Şeria'ya geçerken İsrail güvenlik güçleri tarafından tutuklandı ve Temmuz 2012’de 96 gün süren açlık grevinden sonra serbest bırakıldı. İsrailliler onu İslami Cihat örgütü üyesi olmakla ve bir İsrail askerinin yaralandığı bombalı saldırıyı düzenlemekle suçladı fakat ellerinde herhangi bir delil yoktu. Üç sene süren işkence ve hapis cezasından sonra itiraf da alamadılar!

 

Filistinlilere göre, İsrailliler onun popüler bir kulübün golcüsü olabileceğinden ve dikkatleri Filistin’e çekecek mesajlar verebileceğinden korkmuşlardı.

 

Merhaba Mahmoud bize tutuklanmadan önceki futbol kariyerin hakkında bir şeyler anlatabilir misin?

Gazze şeridinde bir mülteci kampta büyüdüm. Orada bir futbol kulübü vardı, sık sık antrenmana giderdim. Oradan sonra Filistin milli gençler takımına seçildim, sonrasında Filistin milli takımına ve Olimpik takımına. Santrafor ve sağ kanat mevkiinde oynuyordum.

İdolün kimdi?
Del Piero, Zidane ve Mohamed Aboutrika, Mısır’ın en ünlü futbolcularından biri.

Dürüst olmak gerekirse Gazze hakkında duyduklarımız orasının koca bir hapishane gibi sürekli bombalanmasından ibaret. Oradaki hayatta futbolun rolü ne kadar büyük? 
Futbol özellikle mültecilerde, genel olarak Filistin kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Bir mülteci kampında yaşamak spor yapamayacağınız anlamına gelmez.

Belirli bir lig yapısı var mi? Nasıl işliyor?
İki farklı lig yapısı olan başka bir ülke düşünemiyorum. Bati Seria ve Gazze şeridi için farklı lig yapısı var. Bati Seria’nın ligi biraz daha organize ve düzenli. Gazze’de 4 senede bir sezonu bitirebilirsek şanslıyız. Zira saldırılar yüzünden aksıyor sürekli.

Sahanızın bombalanması sebebiyle oynayamadığınız maçlar oldu mu hiç?
 2009 ve 2012 senesinde İsrail futbol stadyumlarımızı bombaladı. Sanırım Filistin’in pozitif yanlarını göstermemizi ve uluslararası topluluğa ayak uydurmamızı önlemek istiyorlar.

Filistin'de futbol?
Özellikle Gazze’de bir yerlerde kalabalık oluşturmak oldukça tehlikelidir. Fakat Filistinliler sadık futbol taraftarlarıdır yine de giderler maçlara. Rafah, Al-Shati ve Shejaia’da büyük kulüpler var. Onun dışında Filistinliler  La Liga’yı takip ederler. Bir kısım Barcelona’yı diğer kısım Real Madrid’i destekler.

İsrail’in seni sırf iyi bir futbolcu olduğun için mi hedeflediğini düşünüyorsun?

Olaylar çok tuhaf gelişti. Bati Seria milli takimi için profesyonel sözleşme imzalama teklifi aldıktan sonra Israil’e yolculuk için başvurdum ve olumlu sonuç aldım. Gazze’nin kuzeyinde (Fort Erez) son kontrol noktasında bekliyordum ve istihbarat beni sorgu odasına aldı. Buradan sonra beni soruşturma için Ashkelon hapishanesine götürmeye karar verdiler.

Orada ne oldu?
Sebepsiz yere 45 gün içeride tutuldum. Aşağılandım ve işkence gördüm. Benden bir şey çıkaramadıklarını anladıklarında beni “yasadışı muharip” olmakla suçladılar.

O ne demek?
Yasadışı muharip olmak İsrail’e özel bir yasadır ve Filistinli olmayanlara isler. Örneğin Lübnanlı birisi İsrail’de yakalanırsa yasadışı muharip olarak adlandırılır.

Çok tuhaf nereden geldi bu?
Evet, gerçekten tuhaf, başka bir şey bulamadılar sanırım.

Peki, sen neden yaptıklarını düşünüyorsun?
Bilmiyorum. Hapishanede birçok yetenekli Filistinli doktora yapmış insan, profesyonel futbolcu görmek beni şoka uğratmıştı. İsrail’in politikası: Filistinlilerin yeteneklerini dünyaya göstermelerini önlemek istiyorlar.

Filistinli bir Pirlo düşünemediklerinden, bu onlar için yeterli bir sebep galiba. Bunu yeniden hatırlattığım için üzgünüm ama sana nasıl işkence yaptıklarını anlatabilir misin?
Farklı insanlar için farklı işkence teknikleri uyguluyorlardı. Bana uyku işkencesi yaptılar. Beni sandalyeye bağlayıp müziği yüksek seste açıp bir odaya bıraktılar uyumamam için. Kimi zaman da odayı buzdolabı haline getirirlerdi. Oda soğukluğu eksi 12 veya eksi 15 olurdu. Yarım saat boyunca öyle kalırdım, bayılma noktasına geldiğimde beni hastaneye götürürlerdi, ayıldığımda ise soruşturmaya devam ederlerdi.

Peki sana neler sordular?
Yapmadığım bir şeyi itiraf etmemi istediler benden. Zira bu onları ulusal ve uluslararası haklı çıkaracaktı.

Hapisten çıktığından beri bu suçlamaları fazlaca duyduğunu ve bu durumdan bunaldığını öğrendim.
Hiçbir suçum olmamasına rağmen tutuklandım ve çıktığımda yine hiç bir suçum yoktu. Sionist lobisi İsrail’i sürekli insan haklarına özen gösteren, medeni ve barışsever bir ülke olarak göstermeye çalışıyor. İsrail bazı Avrupa ülkelerine benim terörist olduğumu söyledi. Batı medyasında yayınlanan her Filistinliyi susturmak istiyorlar.

Bu 3 sene içinde neler oldu?
İlk 45 gün en zor zamanlardı. Zihinsel, fiziksel ve sözel işkence görüyordum. Sonra sekiz ay boyunca diğer mahkûmlarla aynı hapishanede tutuldum. Sonra yine 12 gün boyunca sorgulamaya çağırıldım. Bu böyle 3-4 kez oldu.

Peki ne zaman oradan çıkmak için çabalamaya başladın?
Zakariya Issa isminde bir adam vardı. Kanser hastasıydı ve hücresinde öylece öldü, ona yardım etmediler. Sonra bana burada kendimden başkasının yardım etmeyeceğine kanaat getirdim. Örneğin FIFA bana yardım etmiyordu.

Peki ne yaptın?
İnsanlara bu hücrelerde unutulan insanların olduğunu hatırlatmak için 96 günlük bir açlık grevi yaptım.

Bir sporcu için bu bedenine hiç iyi gelmemiştir.
Evet çok kilo vermiştim ve kaslarım mahvolmuştu.

Seni 96 gün sonra bir anda serbest bırakmaları şaşırtıcı olmuştur, tutuklanma sebebinin de rastgele olduğunu göz önünde bulundurursak. 
Açlık grevi ulusal ve uluslararası etki yaptı. FIFA ve UEFA baskı yapmaya başlamıştı. Eric Cantona, Abou Diaby, Frédéric Kanouté ve Lilian Thuram gibi büyük isimler serbest bırakılmam için uluslararası bir imza kampanyasına katıldılar..

Serbest bırakılmak nasıl bir duyguydu?
Açlık grevini yaparken neredeyse ölecek duruma gelmiştim, serbest bırakıldığımda ise yeniden doğmuş gibiydim. Özgür olmanın ve ailemi tekrar görebilmenin mutluluğu vardı fakat orada bıraktığım kardeşlerim için üzülüyordum.

Kariyerin beklemeye alınmıştı. Peki sonrasında bittiğini düşündün mü hiç? 
Benden üç senemi çaldılar. Hapse girdiğimde 21 yaşındaydım. 3 yılımı orada geçirdim. 21-24 yaşları arası bir futbolcunun en güzel zamanlarıdır. Hem sağlık açısından hem psikolojik olarak çok hasar gördüm. Fiziksel olarak toparlanıp antrenman yapabilmem 8 ay sürdü fakat umudumu yitirmedim. Antrenman yapıp kariyerime devam etmeye çalışacağım.

Vakit ayırdığın için teşekkürler Mahmoud. Bol şanslar..

 

Kaynak: http://www.vice.com/en_uk/read/mahmoud-sarsak-was-a-great-football-player-until-israel-locked-him-up-for-three-years / Simon Childs

 

Benzer Öğeler (etikete göre)