Röportaj (12)

Halil İbrahim Birinci’nin maceracı ruhunu öğrenip, yaptığı devasa stadyum gezilerini kendisinden ilk duyduğum günden bu yana yaklaşık 4 yıl  geçti. Kendisiyle 4 yıl önce "19 Ülke 323 Stadyum | O bir Stadyum Toplayan“ başlığıyla ilk röportajımı gerçekleştirdim. 

Ivan Ergiç'ten bahsederken hep “bir futbolcudan daha fazlası” demek geliyor aklıma. Neden “daha fazlası”? Oysa futbol aslında tam da onun durduğu yerden bakıldığında anlamlı; tam da onun gibi futbolcularla bu oyun daha güzel ve daha adil. O yüzden daha fazlası değil, belki de ta kendisi, tam olması gerektiği gibi.

Boyacı Kemal Amca…
Her sezon Trabzonspor formasıyla deplasmanlarında, tribünlerde görebileceğiz birisi.
Hayata sadece Bordo Mavi gözlerle bakmakta.
Trabzonspor varsa Kemal Amca var, Trabzonspor yoksa Kemal Amca da yok.

Sözleştiğimiz bir Kadıköy öğleninde özünde yaşayan ve özümüzü yaşatan Apolas Lermi ile yudumlarken çaylarımızı geçmişi geleceğe sürükleyen düğümlerle yöneltiyoruz merak ettiklerimizi.

Geçen sezon Bundesliga'daki başarılı sonuçlarla dikkatleri üzerine toplayan ve Avrupa Ligi'ne katılmaya hak kazanan FC Augsburg'un scout ekibinden Gürkan Karahan'la scouting ve Türk ve Alman futbolu üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. İyi okumalar.

Röportajımızın kahramanı, Halil İbrahim Birinci. O bir “groundhopper” yani “çekirge”. O bir stadyum toplayan. 19 ülkede tam 323 farklı stadyumda maç izlemiş. Farklı ülkelerde, farklı stadyumlarda, farklı takımların maçlarını izlemek, stadyumların dokularını hissetmek, onun için büyük bir tutku.

1982 yılında Trabzon, Of doğumlu Halil İbrahim Birinci, 4 yaşında sonra ailesi ile beraber Almanya yollarına düşmüş. Türkiye ile ilgili hatırladıkları çok az. Frankfurd’da yaşıyor.

Futbolla tanışması da Frankfurt’da arkadaşları sayesinde olmuş.

Esaretin Bedeli: Kaybolan Yıllar ve Biten Bir Kariyer

Batıda futbolcular, reşit olmayan kadınlarla birlikte olmaktan, lüks gece kulüplerinde kavga çıkarmaktan, alkollü araç kullanmaktan dolayı tutuklanırlar. Mahmoud Sarsak  sadece iyi bir futbolcu olduğu için tutuklandı. Temmuz 2009’da Gazze’den Batı Şeria'ya geçerken İsrail güvenlik güçleri tarafından tutuklandı ve Temmuz 2012’de 96 gün süren açlık grevinden sonra serbest bırakıldı. İsrailliler onu İslami Cihat örgütü üyesi olmakla ve bir İsrail askerinin yaralandığı bombalı saldırıyı düzenlemekle suçladı fakat ellerinde herhangi bir delil yoktu. Üç sene süren işkence ve hapis cezasından sonra itiraf da alamadılar!

 

1461 Trabzon Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay ile keyifli ve çok faydalı bir röportaj gerçekleştirdik. Değerli hocamız bizi kulüpteki odasında büyük bir nezaketle karşıladı ve sorularımıza içtenlikle cevap verdi. Bize göre çok önemli bilgiler edindik hem kendisiyle alakalı hem de Trabzonspor'un geleceği olan 1461 Trabzon takımıyla alakalı.Röportajımızda bazı fotoğraflar sizlere garip gelebilir. Bu fotoğraflar 1461 Trabzon takımının oyuncularının drama çalışmalarında yapmış oldukları resimlerdir. Fotoğrafları bu oyuncuların sığ bir futbol anlayışıyla yetiştirilmediklerini belgelemesi amacıyla yayınlıyoruz. Önemli gördüğümüz bu röportaj için Mustafa Reşit Akçay'a çok teşekkür ediyoruz.

  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1  2 
  •  Sonraki 
  •  Son 
Sayfa 1 / 2