Gençlerbirliği Tribün Güncesi - 2

"... Ta uzaklardan gelir gibi

Bir tamburdan bir ezginin

Bizi bizden ve her şeyden

Alıp götürdüğü gibi..."

Ankara'da, 19 Mayıs Stadyumu'nda maç seyredecek olmanın en güzel yanlarından birisi, Stadyumun hemen yanındaki Gençlik Parkı'nda, maç vaktinden önce zaman geçirebilecek olmaktır. Hele ki maça birkaç saat kala Ulus civarındaysanız Gençlik Parkı'nda bir bankta oturmak; gazete, dergi  veya kitap okumak keyif verir insana. Ankara soğuğu da başlamışsa henüz parkta dolaşmak ayrı bir haz verir size. Maç öncesi toplanan kalabalığa karışmak, hiç tanımadığınız kişilerle futbol konuşmak ve güzel oyunun muhabbetini yaşamak çok başkadır. Sohbetlerde Melih Gökçek'ten bahsetmeden geçilmez tabii.

Alanyaspor maçı öncesinde Gençlerbirliği seyircisi olarak maçtan saatler önce Ulus'taydım. Bence bir futbol taraftarı asla sadece futbol maçıyla ilgilenmez. Çünkü maç öncesi ve sonrası da dahildir futbol maçlarına. Oradaki havayı teneffüs etmek, kalabalığı hissetmek, seyyar satıcıların bağırışlarını duymak, taraftar konuşmalarına iştirak etmek ve daha bir dolu şey... Açık konuşmak gerekirse Gençlerbirliği maçında, stadyum etrafında maça saatler kala bulunmama rağmen bir kalabalıktan bahsetmek mümkün değildi. Bu sebeple Gençlik Parkı'nda dolaştım, bankta oturup bir şeyler okudum. Muhtelif yerlerde taraftarlara rastlıyordum fakat sayıca fazla bir gruptan bahsetmek mümkün değildi. Bununla beraber, daha stadyuma girmeden insanların halleri size farklı bir yere geldiğinizin işaretini veriyordu. Gördüğüm taraftarların sayıca az olmalarına rağmen bulundukları alanı güzelleştirdiklerini düşünüyorum. İnsanların "Bu maç Gençlerbirliği'nin ve biz Gençlerbirliği taraftarıyız" dediklerini duruşlarından anlayabiliyorsunuz. Maça Trabzonspor tişörtüyle gittim mesela, ve tek bir tepki verilmedi bana. Ters bir bakış bile yoktu. Kim bilir dikkatlerini çekmemiştir belki de, futbol adına ilgilendikleri başka "şey"ler olduğu için. Anladığım kadarıyla sporun düşmanlaştırıcı olmadığını, birleştirici ve dünyayı güzelleştirici olduğunu idrak etmişlerdi.

 

Takdir edilecek daha çok yanı var Gençlerbirliği tribünlerinin. İlk dikkatimi çeken maça gelen çocuk ve kadın sayısındaki fazlalıktı. Ankaralıların özellikle ailece maça geldiklerini gözlemledim. Ben alışkın değilim böyle işlere ve hakikaten şaşırtıcı geliyor bana bu durum. Bildiğimiz üzere diğer futbol kulüplerinin maçlarında kadın ve çocukların küfür, kavga vb. durumların varlığı sebebiyle maça gelmekte çekinceleri oluyor. Futbol maçlarına stadyumda daha çok ücreti yüksek olan yerleri tercih ederek katılıyorlar. Burada ise durum farklı görünüyor.

 

Bana farklı gelen diğer bir durum Gençlerbirliği taraftarının futbolcularıyla sıcak bir ilişki kuruyor olması. Amatör futbol müsabakalarında gördüğümüz türden bir samimiyeti görebiliyorum tribünlerde. İnsanların duygularını kırmadan dökmeden ifade etmeleri, birebir futbolcularla diyaloga girmeleri ve sporcularıyla ilişkilerini konuşarak güçlendirmeleri takımın performansına da olumlu yansıyor bence. Belki tribündeki insanların azlığından kaynaklanıyor diye düşünülebilir bu durum, ben öyle düşünmüyorum.

Bahsedilmesi gereken, Gençlerbirliği tribünün olmazsa olmazı diyebileceğim diğer  bir unsur, çekirdektir. Evet çekirdek!.. Tribünlerde futbol jargonunda "çekirdekçi taraftar" diyebileceğimiz insan sayısı Gençler tribünde oldukça fazla. Bu durum diğer takım tribün gruplarını rahatsız edip onları tepki vermeye itebiliyor. Burada böyle bir tepkiden bahsedemeyiz. Gençlerbirliği tribününde çekirdek çitleme özgürlüğünüz de var yani. Hatta tribün kantinindeki çayını pek bir beğendim, çayınızı da yanınıza alıp maç seyredebilirsiniz, benim tercihim ve önerim devre arasında çayınızı almanız olsa da.

İkinci Gençlerbirliği maçımda sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, benim Gençler tribününde hissettiğim bir aile ortamının sıcaklığıdır. Rahatsız edici bir ortamı bırakın, o kadar içine çekiyor ki sizi Gençler tribünü, maçların uzamasını, bitmemesini istiyor insan. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Gençler tribünü farklıdır; naiftir, samimidir. Gençler'in maçı varsa eğer, stadyumda olmak istersiniz birçok sebepten ama en çok da futbolun güzelliklerini yaşamak adına. İyi ki varsın gençler.