Sorunsal Başkanlar

Yıllardır 4 maç üst üste kazanan bir Trabzonspor hatırlamıyorum. En son 2011-2012 sezonun 17.-20. haftaları arasında 4 maç üst üste galip gelmişti Trabzonspor . O kadar alışmışız ki puan kayıplarına,  normalde " Trabzonspor " armasının her daim ağır bastığı gerçeğini idrak etmekten uzaktayız.

Ancak, Trabzonspor sadece kendisine ve misyonuna yakışanı yaptı diye "şampiyonluk "nidaları atmaya gerek yok. Bahis baronlarının olduğu bu bataklıkta ayakta kalmaya çalışıyor Trabzonspor. Unutmayalım ki; Trabzonspor geçen sezon da büyük sükse yapmıştı. Ta ki 5.haftadaki Galatasaray maçına kadar. Sonrasında  bu kirli düzenin tetikçisi hakemlerden sadece biri olan Cüneyt Çakır yeryüzünün her yerinde penaltı olan pozisyonu es geçti ve  Türkiye'de bir takım mevkilere gelebilmek için her zaman yapmış olduğu işi yaptı,  ödülü de Avrupa kupalarına katılmak oldu kendisinin. Lig sonuna kadar da hakem hatalarının sonu gelmedi.

Çok iyi bilmemiz gerekir; Bu düzende hakemler sadece piyon. Asıl sorun "sorunsal" yöneticiler. Lütfen dikkat kesilin şu sözlerime;

Türkiye'de hangi "büyük" kulüp/lerin başkanı futbolun içinden geliyor? 

Tabii ki hiçbiri.  Hepsi iş adamı. En büyük sıkıntı burada. Futbolu bilmeyen şahıslar büyük bir taraftar kitlesine sahip bu takımları nasıl düzgün yönetebilir ki? İşin ilginç yanı bu şahıslar kendi şirketlerinde yapmadıkları yanlışları güzide kulüplerimizde yapıyorlar. Sonra hiç bir şey olmamış gibi ellerini kollarını sallayarak ceketlerini alıp iş hayatına geri dönüyorlar. Sonrası kulüpler dar boğazda, taraftar isyanda,  futbolumuzun "marka değeri(!)"de  ayaklar altında..


Hamit SARI

Yorum Ekle