Aziz Yıldırım'ın 1. Sınıf (!) Suç Tarihi

Bu yazı Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın Türk futbolu içerisinde Fenerbahçe başkanı sıfatıyla yer aldığı 15 yıllık tarihin bir özetini çıkarmak için kaleme alınmıştır.

Yazının birinci bölümünde “Aziz Yıldırım’ın Başkanlık tarihi” ikinci bölümünde de “Aziz Yıldırım’ın Suç Tarihi” ele alınmıştır.

 

Aziz Yıldırım’ın Başkanlık Tarihi

İlk kez 15 Şubat 1998’de gerçekleştirilen olağan genel kurulda 1 oy farkla Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı’na seçilen Yıldırım, Fenerbahçe başkanlığında 15. Yılını doldurdu

Yıldırım, 1999 yılında Fenerbahçe’nin üst üste kötü sonuçlar alması ve son olarak Pendikspor’a Türkiye Kupası’nda 2-1 yenilmesinin ardından kulüp başkanlığına yeniden aday olmayacağını açıkladı. Ancak Aziz Yıldırım, 19-20 Şubat 2000’deki olağan genel kurula kadar başkanlığını sürdürdü. Olağan genel kurulda yeniden aday olan Yıldırım yeniden başka seçildi.

2 kez  daha görevi bıraktığını açıkladı

Aziz Yıldırım, 15 yıllık başkanlığı döneminde 2 kez daha görevi bıraktığını açıkladı.

Yıldırım, 2000-2001 sezonunda futbol takımının şampiyon olmasının ardından sezon sonunda ”Sağlık nedenleri ve ailesine yeterince vakit ayıramadığı” gerekçesiyle başkanlık görevini bıraktığını açıklamıştı.

Aziz Yıldırım, 3 Mart 2002, 7 Mart 2004 ve 5 Mart 2006’da yapılan olağan kongrelerde tek aday olarak seçime girdi ve başkanlığa seçildi. Futbol takımı 2005-06 sezonunda son maçta Denizlispor ile deplasmanda 1-1 berabere kalarak şampiyonluğu yitirince, Yıldırım bir kez daha görevi bıraktığını açıkladı. Ancak yine bu kararından vazgeçen Aziz Yıldırım, 24-25 Haziran 2006’da yapılan olağanüstü genel kurula yine tek aday olarak girerek, bir kez daha Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı’na seçildi.

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında, 3 Temmuz 2011’de gözaltına alınan ve 10 Temmuz 2011’de tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konulan Aziz Yıldırım, yaklaşık 1 yıl tutuklu kaldıktan ve sonrasında 16. Ağır ceza mahkemesi tarafından şike ve teşvik suçundan dolayı  6 yıl 3 ay ceza aldıktan sonra 2 Temmuz 2012’de tahliye edildi.

Aziz Yıldırım, başkan adayı olduğu 19-20 Mayıs 2012’de yapılan son kongreye ”Futbolda şike” iddialarına yönelik davada tutuklu yargılandığı için katılamadı ancak 10. kez Fenerbahçe Kulübü’ne başkan oldu.

Aziz Yıldırım “şike, teşvik ve örgüt” suçundan tutuklanan ilk kulüp başkanı. Bu konuda onu yalnız bırakmayan isim ise tanışıklıkları ve ortak işleri (!) çok eskilere dayanan Mecnun Odyakmaz

Ve Aziz Yıldırım “tutuklu olduğu” için katılamadığı Kongre’de başkan seçilen ilk ve tek kulüp başkanı

Hakem odası basıp hakemleri tehdit edecek kadar gözü dönmüş, Maç esnasında mikrofonu eline alıp taraftarı azarlayacak kadar diktatör, savcıları tehdit edecek kadar mafyavari bir başkandan söz ediyoruz. Şike ve teşvik davası ile binlerce sayfa doküman, belge ve delil hepimizin hafızasında zaten.

Şike ve teşvik örgütünün CEO’su Aziz Yıldırım’ın yaptıkları bunlarla da sınırlı değil elbet. Şimdi Aziz Yıldırım’ın kişisel suç tarihini hatırlamakta fayda var.

 

Aziz Yıldırım’ın suç tarihi

 

Tarih 3 Mayıs 1998

1997-1998 sezonu ligin bitimine iki hafta kala oynanan Şekerspor-Fenerbahçe maçından sonra Şekerspor Teknik Direktör Celal Kıbrızlı, kalecileri Murat Akarsu’ya gol yemesi karşılığında 100.000 dolar şike teklifi yapıldığını açıkladı.

 

Tarih 14 Aralık 1999

Türkiye kupası maçında Pendikspor’a yenilen Fenerbahçe takımının kalecisi Rüştü Reçber Mecnun Odyakmaz ve adamları tarafından dövüldü. Rüştü Reçber daha sonra Şadan Kalkavan ile yaptığı bir görüşmede kendisini dövdürenin Aziz Yıldırım olduğunu iddia etti.

 

Tarih 11 Nisan 2002

Beşiktaş maçı öncesi MHK Başkanı Bülent Yavuz, Aziz Yıldırım tarafından “Sahada aleyhimize bir şey olursa, Türkiye’yi başınıza yıkarım”sözcükleriyle tehdit edildi.

 

Tarih 15 Aralık 2002

Telegol programına katılan İlyas Tüfekçi Aziz Yıldırım’ın kendisini ölümle tehdit ettiğini belirtti.

 

Tarih 7 Mart 2003

O dönem Aziz Yıldırım’a muhalifliği tüm kamuoyunca bilinen ve sürekli Aziz Yıldırım aleyhine yazılar yazan Engin Verel bacağından vuruldu.

 

Tarih 12 Mart 2004

TMSF tarafından yapılan araştırmalar sonucunda; İstanbulspor’un Beşiktaş’ı 2-1 yendiği maçtan sonra, Fenerbahçe tarafından gönderilen 600.000.-TL’nin kayıt dışı olarak İstanbulspor’un kasasına girdiği tespit edildi. Bu paranın tüm takıma prim olarak dağıtıldığı ve o maçta ilk on birde oynayan oyunculara en büyük payın verildiği TMSF raporlarında yer aldı. (O dönem İstanbulspor’un teknik direktörü Aykut Kocamandı.)

 

Tarih 15 Kasım 2004

Milli Takım Kampında bulunan Ersun Yeaal, Vatan Gazetesi Spor Müdürü İbrahim Seten ile yaptığı görüşmede; 2000-2001 sezonunda galip geldikleri Galatasaray maçından sonra Fenerbahçeli bir yönetici tarafından kendilerine 300.000 dolar gönderildiğini ve bu paraların imza karşılığında tüm takıma ve kulüp çalışanlarına dağıtıldığını anlattı. ( Ayrıca 2003 yılında yapılan bir Telegol programında o dönemin Ankaragüçlü futbolcusu Cafer Aydın da 2000-2001 sezonunda Fenerbahçe’den teşvik primi aldıklarını iddia etmişti.)

 

Tarih 12 Nisan 2005

1907 Derneği’nin toplantısına katılan Aziz Yıldırım gazeteci ve dernek üyesi Barış Ertül’e hitaben "Seni polise ihbar ettiğimi söylemişsin. Ben, işim varsa polise bırakmam kendim yaparım" ifadesini kullandı.

 

Tarih 25 Ekim 2005

Fenerbahçe ve Gençlerbirliği arasında transferi olay olan Deniz Barış davasını görüşen Tahkim Kurulu ‘Baskı ve tehdit altındayız, özgür çalışma ortamı kalmadı” diyerek istifa ettiklerini açıkladı. Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, Şekip Mosturoğlu’nun tahkim kurulu toplantısını bizzat basarak tehdit ettiğini beyan etti.

 

Tarih 7 Eylül 2006

Saffet Sancaklı Yeni Aktüel dergisine verdiği röportajda Aziz Yıldırım ile silah işi yaptığını ve bu konuda Rusya adına Türkiye’de tek yetkili olduklarını açıkladı.

 

Tarih 2 Ekim 2008

O döneme kadar Aziz Yıldırım’a yakınlığı ile bilinen Genç Fenerbahçeliler grubu, Aziz Yıldırım hakkında müthiş iddiaların yer aldığı bir itiraf metni kaleme aldı.

Bu metinde verilen bedava biletler, yapılan organizasyonlar, oynanan oyunlar itiraf edilmişti.

Metnin tamamını okumak  “GFB- İtiraz Ediyoruz Kullanıldık” yazarak aratmanız yeterli

 

Tarih 15 Kasım 2009

2007 yılında Beşiktaş ile oynadıkları kupa maçından sonra maçın hakemi Selçuk Dereli’ye ağır küfürler eden Aziz Yıldırım mahkeme tarafından suçlu bulunarak 2500.TL para cezasına çarptırıldı.

 

Tarih 21 Haziran 2011

Aziz Yıldırım askeri casusluk ve şantaj davası kapsamında “gizli askeri belgeleri bulundurma” iddiasıyla savcılığa çağrıldı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdi.

 

Tarih 3 Temmuz 2011

Aziz Yıldırım ve iki Fenerbahçe yöneticisi “çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlamalarıyla gözaltına alındı.

 

 Tarih 10 Temmuz 2011

Savcılık tarafından tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilen Aziz Yıldırım ve iki Fenerbahçe yöneticisi çıkarıldıkları mahkeme tarafından “kuvvetli suç şüphesi” ihtimali ile tutuklandı ve Metris Cezaevi’ne konuldu. 

 

 

Kaynaklar :
Kişisel suç tarihi ile ilgili yararlanılan kaynak  

http://www2.webaslan.com/makale/?action=read&id=245