İbrahim Hacıosmanoğlu’nun Hataları ve Yalanları

İbrahim Hacıosmanoğlu 27 Mayıs 2013 tarihinde Trabzonspor Başkanı seçildi ve o tarihten itibaren de Trabzonspor camiasında tartışmaların odağındaki isim oldu. O tarihten itibaren İbrahim Hacıosmanoğlu ve icraatları üzerinde çeşitli noktalardan keskin farklılıklarla değerlendirmeler yapıldı, yapılıyor ve böyle devam ederse yapılacağı da çok açık.

Başarı değerlendirmeleri çoğu zaman göreceli ve kişiden kişiye farklılıklar göstermekte. İbrahim Hacıosmanoğlu için de bu değerlendirmeler tam anlamıyla bu noktada. İbrahim Hacıosmanoğlu bir kısım taraftar tarafından çok sevilse de, gözlemlediğimiz kadarıyla hatırı sayılır büyüklükte taraftar tarafından da oldukça başarısız bulunmakta. İşin acı tarafı sadece “başarısız” da bulunmuyor (!)

6 Aralık 2013 tarihinde Sebahattin Çakıroğlu’nun istifası gündeme bomba gibi düşünce ve istifa açıklaması da bizim aylardır seslendirdiğimiz noktalarla pekiştirilince Trabzonspor Başkanı’nın icraatları üzerine bir hatırlatma gereği duydum. Şüphesiz ki yazının başlığından da anlaşılacağı üzere bu icraatlar, başkanın “kusurlu” hareketlerinin bir derlemesi.

Bize göre çok önemli olan, hatta bazıları “en önemli” olarak değerlendirilen bu hareketleri sınıflandırdım ve sıralandırdım. Mümkün olduğu kadar objektif olması bakımından tarihleri ve olayları sunarak, analizi de okuyucularımıza bıraktım.

İşte Trabzonspor Başkanı İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu’nun Hataları ve Yalanları

 

KURUMSAL HATALAR

1-      “Sportif teknik direktör Fatih Tekke olacak” dedi, seçildikten sonra Fatih Tekke ile anlaşamadı. 28 Mayıs 2013’de sportif teknik direktör olarak açıklanan Fatih Tekke’nin aslında sportif direktör olmadığı 2 Haziran 2013’de açıklandı.

 

2-      Sportif teknik direktör olarak 6 Haziran 2013 tarihinde Ünal Karaman'ı göreve getirdi. 5 Ekim tarihinde Ünal Karaman istifa etti. İbrahim Hacıosmanoğlu “Biz görevine son verdik” dedi.

 

3-      Sözleşme imzalanan Alman kondisyoner ile daha çalışmadan, sözleşmedeki şartlar nedeniyle yollar ayrıldı. Almanya'nın Hoffenheim Kulübü'nde daha önce görev yapan kondisyoner Yannick Obernauer  ile 6 Haziran 2013’de sözleşme imzalandı ama 1 gün bile çalışılmadan sözleşme fesh edildi

 

4-      Özkan Sümer’in görevden istifası ile Altyapı koordinatörü olarak Ömer Eyüboğlu duyuruldu. Ömer Eyüboğlu ile 16 Temmuz 2013 tarihinde sözleşme imzaladı ancak anlaşmazlıklar nedeniyle1 hafta geçmeden sözleşme fesh edildi. Sadi Tekelioğlu altyapı koordinatörlüğüne getirildi.

 

TARİHSEL HATALAR

 

5-      Trabzonspor Başkanı sıfatıyla, şike sürecinde “şike”suçundan hüküm giyen, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz’a kefil oldu

 

6-      Tarihte ilk kez bir Trabzonspor Başkanı bir parti siyasi mitingine katıldı. Yetmedi tarihte ilk kez bir Trabzonspor Başkanı bir siyasi parti otobüsünde, bir siyasetçinin arkasından el salladı

 

7-      Tarihte ilk kez bir Trabzonspor Başkanı, Trabzonsporluları vatan hainleri ve vatan sevdalıları olarak ayrıştırdı. Bu ayrımı Trabzonsporlu taraftarlar önünde, Trabzonsporlu futbolcuların imza töreninde ve Hüseyin Avni Aker Stadı’nda yaptı

 

YÖNETİMSEL HATALAR

8-      Yönetimin 3 numaralı ismi olarak adlandırılan ve seçim sonrası "özel uçak" jeti ile şov yapan Yaşar Aşçıoğlu 5 Kasım 2013 tarihinde istifa etti. 27 Mayıs 2013 tarihinde göreve gelen yönetimde, daha önce Osman İlyas ve İrfan Coşkun da istifa etmişti.

 

9-      Yönetim Kurulu’nun en güçlü ismi olarak seslendirilen Asbaşkan Sebahattin Çakıroğlu 6 Aralık 2013 tarihinde  istifa etti. İstifası da öyle basit bir istifa olmadı. İstifa metninde oldukça çarpıcı cümlelere yer verdi. Çakıroğlu,

“… hangi akla hizmet ettiğini anlamadığım sebeplerden dolayı tabiri caizse dere geçerken at değiştiren ve her şeye rağmen siyasi görüşü, hayat felsefesi dahi farklı olan ve bu farklılığa rağmen tek yürek oldukları Trabzonspor'u, yaptığı bölücü ve siyasi söylemlerle parçalara ayıran, kapalı kapılar ardından yaptığı görüşmeleri hiçbir şekilde yönetimle paylaşmayan ve kendisinin de başkanı olduğu ve değişik siyasi görüşlere sahip Trabzonspor yönetim kurulunu yaptığı söylemlerle adeta kuklaya çevirmeye çalışan, kendisine ait olmayan hiçbir fikri kabul etmeyen, buna bağlı olarak yönetim kurulu toplantısına dahi ihtiyaç duymayan zihniyet” diyerek İbrahim Hacıosmanoğlu’nu tanımladı

 

TUTARSIZ HATALAR

10-   “Kupa 1 ay içinde gelecek”,  “Gerekirse 300.000 kişilik tarihi bir eylem yaparız” diyen İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu, UEFA ve CAS kararları sonrası başvuruları geç yaptı, yürümek ve eylem yapmak isteyen taraftarları engelledi, sürecin uzamasına katkıda bulundu

11-   “Trabzonspor’un kaptanı Tolga Zengin’i satmayacağız” açıklamasını yaptıktan sonra, Tolga Zengin Beşiktaş’a transfer oldu

 

Güncelleme : 24 Nisan 2014

7 Aralık 2013 tarihinde kaleme alınan bu yazının üstünden 6 ay geçmedi. İbrahim Hacıosmanoğlu 11 madde halinde sıralanan ve sınıflandırılan hatalarına yeni ve farklı hatalar eklemeye devam etti. 11 hatalık dolu dolu bir kadronun üzerine, futbol diliyle yedek kulübesini de zenginleştirmeyi başardı. Bu güncellemenin amacı da bu. Hem yeni hataların, eski hatalar ile bağlantısını kurmak, hem eski hatalar ile yeni hatalar arasında kronolojik ve sistematik olmayan bağı gözler önüne sürmek.

 

12- Mustafa Reşit Akçay ile yolları kesin olarak 10 Şubat 2014 tarihinde ayrıldı. Mustafa Reşit Akçay da 1 yıl dolmadan görevden ayrılan profesyoneller hanesine eklendi.

13- İbrahim Hacıosmanoğlu’nun yönetim ekibinde, Başkan’a yakınlığı ile bilinen Trabzonspor’un Stadyum, Amatör Branşlar ve Taraftarlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Engin Kara  da görevlerinden istifa etti. Yaşar Aşçıoğlu ve  Sebahattin Çakıroğlu’ndan sonra istifa eden 3. İsim oldu Engin Kara.

14- Florent Malouda krizi. Geç geldi, formayı hemen giydi, güçsüzdü, sakatlandı, sakatlık sonrası verim veremedi, oynamayınca problem çıkardı, Fransa’ya giti, Fransa’dan döndü, tekrar Fransa’ya gitti derken aylardır forma giyemiyor Florent Malouda. Bu krizin arka planında Florent Malouda’nın özel sözleşme şartlarının bulunduğu, bunun yanında Florent Malouda’ya verilen –özellikle çocuklarının okul problemi- sözlerin tutulmamasının da etkin rol oynadığı biliniyor.

15- Trabzonspor’un en büyük projelerinden birisi olan 1461 Trabzon projesi de bu sene büyük bir kaybbın eşiğinde. 2012-2013 sezonuna her anlamda büyük bir başarı sergileyen, kulübe para kazandıran, Avrupa Ligi hedefine yürüyen Trabzonspor’a oyuncular kazandıran 1461 Trabzon 2013-2014 sezonu sonunda küme düştü.

 

Güncelleme 30 Mayıs 2015

 

16- Hami Mandıralı ile 2013-2014 sezonu sonunda yollar ayrıldı ancak yeni teknik direktör açıklanmadan, transferler yapılmaya başlandı. Sonrasında yeni teknik direktör olarak hep Vahid Halilodzic gösterildi ve transferlerin de Vahid Hoca’nın bilgi ve isteği ile yapıldığı açıklandı. Vahid Halilodzic resmi olarak imza attıktan sonra durumun böyle olmadığı anlaşıldı. Turgut Doğan Şahin, Anıl Taşdemir, Gökhan Karadeniz gibi yaz döneminde transfer edilen oyuncularla yollar ayrıldı.

17- Sezona 20’den fazla oyuncu takviyesi ile girilen sezonda ilk yarı bitmeden Vahid Halilodzic ile yollar ayrıldı. Üstelik “Vahid Halilodzic giderse biz de gideriz” sözünü yuta yuta. Vahid Halilodzic, İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde görevinden ayrılan 3. teknik direktör oldu.

18- Vahid Halilodzic sonrası, göreve Fenerbahçe’den ayrılan Ersun Yanal getirildi. “Şike vardır demeyen şerefsizdir” açıklaması yapan İbrahim Hacıosmanoğlu, Fenerbahçe teknik direktörü iken “3 Temmuz saçmasapan bir süreçtir” açıklaması yapan ve Aziz Yıldırım’ın “yeniden yargılama sözü” alarak Türkiye’ye dönüşünde, havaalanı karşılayıcılarından biri olan Ersun Yanal ile çalışmaya başladı.

19- Trabzonspor Kulübü’nün CEO’su olarak tanıtılan ve 2014-2015 sezonu transferlerinde büyük rol oynayan Burak Gürdal, ailevi gerekçeleri göstererek görevinden ayrıldı.

20- 2014-2015 sezonu başlangıcında “Şampiyonluk” parolası ile yola çıkan ve “Aralık ayında şampiyonluk yolunda olmazsak, teşekkür eder, bırakırız” açıklaması yapan İbrahim Hacıosmanoğlu Aralık ayında puan tablosunda 3. olan takım ile Trabzonspor arasındaki puan farkı çift hanelerde olmasına rağmen, görevinin başında kalmaya devam etti.

21- 23 Nisan 2015 tarihinde Yönetim Kurulu üyesi, Murat Türköz de istifa etti. Murat Türköz, Trabzonspor Yönetim Kurulu’ndan istifa eden 4. Üye oldu.

22- “Gelecek sezon, Avrupa ve Türkiye Kupası’nda yedek takımla oynayacağız” açıklaması ile İbrahim Hacıosmanoğlu, vizyonunu bir kez daha ortaya koydu.

23- Göreve geldiği günlerde, sportif başarısızlığı ve 200 Milyon TL’ye varan borcu “beceriksizlik ve yolsuzluk” nedenli gören İbrahim Hacıosmanoğlu’nun kurduğu takım ligi 57 puanla ve 5. Sırada bitirdi. 30 Mayıs 2015 günü ise Trabzonspor Divan Kurulu, Trabzonspor’un borcunu açıkladı; 305 Milyon TL

 

24- BİNGO ! İbrahim Hacıosmanoğlu 25 Haziran 2015 günü yapılan TFF Başkanlığı seçimlerinde Yıldırım Demirören'e destek verdi.

 

25 - 2 Temmuz 2015; İbrahim Hacıosmanoğlu döneminin 4. teknik direktörü olan Ersun Yanal ile yollar ayrıldı.

26- Recep Onur Kıvrak Krizi! 28 Temmuz 2015'de patlayan krizle, Recep Onur Kıvrak, Sportif Direktör Süleyman Hurma ve Yönetimin isteğiyle kadro dışı bırakılarak, Makedonya'dan İstanbul'a döndü. Taraftarın yoğun baskısı nedeniyle de Süleyman Hurma görevinden istifa etti. Süleyman Hurma görevine döndü, Onur ise sonrasında takıma döndü.

 

27- 11 Kasım 2015: İbrahim Hacıosmanoğlu döneminin 5. teknik direktörü olan Şota Arveladze ile de yollar ayrıldı.  Böylece İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzonspor tarihinin en çok teknik direktör harcayan başkanı olarak da tarihe adını yazdırdı.

 

28- Transfer edildiği günden bu yana hem profesyonelliği hem de takıma katkısı ile taraftarın gözbebeği olan Jose Bosingwa, alacakları uzun süredir ödenmediği için sözleşmesini tek taraflı feshederek Trabzonspor'dan ayrıldı. Bu ayrılık hem büyük bir oyuncunun kulüpten kopması hem Trabzonspor'un prestijinin Dünya Futbol kamuoyunca da sorgulanır hale gelmesi anlamına geliyordu. Aynı zamanda "ekonomik durum"un yeni futbolcuların da ayrılmasına neden olacağına işaret ediyordu. Nitekim aynı şekilde 17 Kasım 2015 tarihinde Kevin Constant'da alacaklarının ödenmemesi nedeniyle sözleşmesini feshetti.

 

                       

“Ama kral çıplak!” diye bağırdı bir küçük çocuk

-          Hans Christian Andersen