Kadın Futbolu Yeterince Seksi Değil Mi?

Kızlar bana kızabilir fakat bir kısmımızın hayali zengin bir adamla evlenip, hayatı rahata kavuşturmaktır. Ay sonunu, alacaklarının fiyatını veya gezeceği yerlerin uzaklığını umursamadan kocasını koluna takıp( takmayadabilir sanmıyorum önemli olan bu olsun :) )yaşamak cidden güzel olabilir. Zengin eş hayali iyidir. Zengin ve yakışıklı eş hayali süperdir. Zengin, yakışıklı ve futbolcu eş hayali ise uçurumdur.

Bir adam sokakta yürürken dikkatimizi çekmez, hele biz onu bir de sahada görüverelim. Büyür de büyür. Devleşir. Kabul edelim.

Geçenlerde İstanbul kulüplerinden birinde oynayan futbolcu evlendi. Eşine bir baktım. Allahu ekber! Gel de paranın ve şöhretin gücüne inanma. Kızmayın, o adam dünya tatlısı ve iyisi de olabilir. Eminim sahadaki çirkeflikleri sadece ve sadece iyi(!) futbolundandır. Her neyse söylemek istediğim tabiî ki erkek futbolcular bazı kadınların hayalini süslüyor. Tanınıyorlar, göze geliyorlar. Peki ya kadın futbolculardan kaçını tanıyorsunuz beyler?

Genelde Alex Morgan tanınıyor. İkinci bir isim pek duyamıyorum. Neden sizce? (Eminim Alex’in güzelliği bir faktördür)

Futbolda kadın ligi neden erkekler kadar ilgi çekmiyor? Açıkçası anlamıyorum. Özellikle dünya genelinde insanların büyük bir kısmının kadınları daha estetik bulmasına rağmen futbolda bu işlemiyor. Bir Türk kadın futbolcu sorsam sokakta ‘’Gadın ne arar la futbolda?’’ cevabı alabilirim gibi geliyor.

Kadın futbolculara sorduğunda ise onlar futbolu çok seviyor ve oynarken maalesef gelecek sene ne olacaklarından korkarak yaşıyorlar. Bazısının aldığı maaşlar oldukça komik. Yeme, içme ve konaklama karşılığında oynayan futbolcular bile var. Kıyafet ve telefon yardımı alanlardan haberiniz var mı?

Milyon dolarları bana verseniz bende topun peşinde deli danalar gibi koştururum. Peki ya bu şartlarda oynanan futbol nasıl olurda izlenmez? Birkaç sene öncesinde aylık 300 lira karşılığında oynayan kadın futbolcu biliyordum. Hanginiz 300 liraya bir gün antrenmana çıkar? Türkiye’de kadınların yaklaşık sadece %10’u sporcu olarak maaş kazanıyor; bu maaşlarsa asgari ücret ile üç bin lira arasında değişiyor. İngiltere’de ise kadınların %70’i sporcu maaşı alıyor…

Futbol her yerde aynı kurallarla, aynı zeminde oynanıyor fakat medya ve sponsporlar kadın futbolu yerine erkek futbolunu tercih ediyorlar böylelikle daha çok para kazanıp daha çok para kazandırıyorlar. İzleyicisi kat ve kat artıyor. Bunlar da futbolcu maaşlarına yansıyor tabii. Size bir yazımda Stephanie Roche’den bahsetmiştim. Golüyle Ronaldo, Zlatan gibi isimleri eleyip ilk üçe giren. Maaşı sadece 800 euroy’du İrlandalı futbolcunun. Solladığı Ronaldo’nun ise yıllık net kazancı 21 milyon Euro.

Kıyafet yardımı ile transfer olan kadın futbolcular ve sevgilisiyle yediği yemeğe 30.000$ hesap ödeyen erkek futbolcular.

Dünyada ve yakından şahit olduğumuz ülkemizde her alanda kadın geri planda bırakılıyor. Daha sonra da ‘’kadın’’ romantizmi yapılıyor. Halbuki futbol oynayıp bir yandan okuyan kadın futbolcu ismi sayabilirim bir sürü. Hem tutkunu olduğu futbolu zor şartlarda oynamış, para kazanamadığı için de ayrıca bir meslek daha edinmek zorunda kalmış. Ortada bir romantizm yok. Direniş var. Daha çok onlardan bahsetmeli, düzendeki erkek futbolundan sıyrılıp onlara vakit ayırmalıyız. Bunu hak ediyorlar. Bunda sanırım hemcinslerime daha çok iş düşüyor.

 

Bu arada beyler buyurun; sizi birkaç tane kadın futbolcuyla tanıştırayım. 

 

Ezgi ÇAĞLAR/Ataşehir Belediyespor/Kaleci

Lauren SESSELMAN/Houston Dash/Forvet,Defans

Aylin YAREN/Cloppernburg/ Orta Saha,Oyun Kurucu

Bilgin DEFTERLİ/Alemannia Aachen/Forvet

Alexia PUTELLAS/Catalonia/Orta Saha

Serenay Aktaş/Beşiktaş-/Santrafor

Hope SOLO/Seattle Reign FC/ Kaleci

 

 

 

 

 

Not: kızkardeşime teşekkürler :)*