Bu Oyunda Biz de Varız!

Selam kızlar. Kızlar dediysem siz de okuyun tabi ki beyler. Fakat bu yazıyı bizi tiiye almalarınızdan bunalmam dolasıyla yazıyorum da sayılabilir. Hani iki grup bey vardır ya. Biri ''Pes oynayan kız candır <3'' der, diğeri ''pes oynayan kız dünya ahiret kankamdır'' gibi. Şimdi ilk başta söylemeliyim ki ben pes ve fifa seçeneklerinden asla pes'i seçmem. Fifa'yı takar yiyebileceğim kadar gol yerim fakat futbolu sahaya inip oynamış gibi hisseder, o kadar mutlu olurum.

Arkadaş grubunuzla maç izleseniz hemen oradan bir erkek arkadaşınız çıkar ve size ofsaytı sorar. ''Futboldan en iyi biz; erkekler anlarız kızım.'' demek ister. Açıkçası bizim ofsayttan anlamamız bana göre çok da mühim değil. Kadın zekası ofsaytı anlamaya yeterli mi? Evet.  Ofsaytı biliyor muyum? Evet,ofsaytı Burak Yılmaz Trabzonspor'da oynarken öğrendim. Daha önce hiç öğrenmeye çalışmamıştım. Futboldan öyle de zevk alıyordum. Öğrendikten sonra da büyük IQ sahibi olmak gerekirmiş gibi böbürlenerek bize ofsaytın anlatılmasının ne kadar  komik olduğunu gördüm. Ofsaytsız da yaşanıyor. Ben ofsaytı öğrendikten sonra ne kalenin yeri değişti ne de sahanın yeşil oluşu...

Bizim futbolun içinde olmamızdan rahatsız olan beylere rağmen biz çok iyi gidiyoruz kızlar. Mahallemizin çocuklarının arasına dalıp(onlar pek hevesli olmasa da) futbol oynuyoruz, televizyona çıkıp futbol haberlerini sunuyoruz. Yetmiyor yorumluyoruz, hakkında yazıyoruz. Gerçi arama motoruna ''kadın futbol yorumcuları'' yazdığında En Seksi Futbol Yorumcusu gibi başlıklarla karşılaşabiliyoruz. Sanırım daha çok tık alıyor? Ben de bu yazımda denemeliyim belki? Her neyse kesinlikle futbola renk katıyoruz! Özellikle de kadın futbolcularımızla... ''Biz bu oyunu bozarız.'' değil de ''Bu oyunda biz de varız!'' diyoruz.

 

Neyi yazmalıyım diye düşünür, konuşurken arkadaşım Stephanie Roche'den bahsetti. Roche'nin golü FIFA'nın unutulmaz Macar futbolcu Ferenc Puskas'ın anısına 2009'dan beri düzenlediği Puskas adı altında verilen Yılın Golü ödülüne aday gösteriliyor. Diego Costa, Ronaldo, Neymar, Zlatan İbramiovic gibi isimler de  var listede. Ve biliyor musunuz Roche ilk üç aday arasında. İlk defa bir kadın futbolcu ismi yazıyor o listede. Hem de ilk üçte! Sıralama; Robin van Persie'nin Hollanda formasıyla İspanya'ya attığı inanılmaz kafa golü, James Rodriguez'in yine Dünya Kupası maçında Muslera'ya attığı gol ve ve Stephanie Roche'in Peamount United formasını giydiği maçta Wexford Youths'a attığı gol şeklinde...

Stephanie'yi internette araştırdım fakat çok kısıtlı kaynak vardı. İlk başta henüz 24 yaşında olduğunu ve geçtiğimiz haziran ayında Fransanın ASPTT Albi takımına transfer olduğunu söyleyebilirim. Kulüp kaldığı dairenin kirasını ödüyor fakat listedeki diğer futbolcuların aksine Roche'nin kazancı sadece 800euro. Kadın futbolcuların bu kazancı bir başka yazı konusu gibi duruyor?

 

FIFA onu Yılın Golü ödülü için adaylardan ilk üçte gösterdiğinde büyük şaşkınlık yaşamış. Bu konu hakkındaki hislerini sorduklarında ise ''Anlatamayacağım duygular yaşadım. Bu, sadece benim için değil, kadın futbolu için de inanılmaz bi motivasyon.'' cevabını vermiş. Tam benim de söylemek istediğim gibi!

 

 

Roche bu muhteşem golü 2013'ün ekim ayında atmış ve maç sonu rakibinin teknik direktörü yanına gelip kendi golunü ona izletmiş. Hatta Roche'nin takım arkadaşları bu videoyu internete yüklemesi, böylelikle ünlü olabileceği konusunda şaka bile yapmış. Fakat Roche bununla uğraşmamış. Onun yerine teknik direktörü kayıtsız kalamayıp golü internette paylaşmış. Ve FIFA'nın ağına takılmış... Sonrasında ne mi olmuş? Sonrası şuan bana bu satırları yazdırıyor işte. Puskas Yılın Golü Ödülü 12 Ocak'ta sahibini bulacak.

Ödülü kim alır bilmiyorum ama Roche gol atmaya devam edecek...

Biz de aşık olduğumuz futbolcunun fotoğraflarına bakmaya, sokakta önümüze top düştüğünde tüm gücümüzle sahibine paslamaya, ofsayt nedir? nasıl olur? sorularını göğüslemeye, hatalı hakem kararlarında öfkelenmeye, temiz futbol güzel oyunu sevmeye ve tribünde marş söylemeye devam edeceğiz...

Beyler bu durumda size ne yapmak düşer?

 

Benzer Öğeler (etikete göre)