Pep Confidential

Martin Perarnau'nun kaleme aldığı "Pep Confidental" adlı kitapta Pep Guardiola'nın Barça'dan ayrılıp, Münih'e gidişine dair hikayeler başta olmak üzere Pep'in kişiliği, futbola bakış açısı gibi çok önemli noktalara da değinilmiş. Takımındaki oyuncuları kendi tabiriyle nasıl "baştan" çıkardığını anlatmış.

"4 yıl boyunca Barcelona'da çalıştım. Oyuncularıma milyonlarca ufak taktiksel buluş öğrettim, ama sonrasında tükenmiştik. Oyuncuların gözünün içine bakarsın, sevgiline baktığın gibi. Onlarda gördüğün tek şey tutkudur. Barça'da tutku bitmişti. 2-3 yıl sonra Bayern'de de aynısı olacak. Oyuncularımın gözlerinin içine bakacağım ve o tutkuyu göremeyeceğim."

Kitap'ta tiki-taka'dan da bahsetmiş.

"Tiki-taka'dan nefret ediyorum. Tiki-taka topu öylesine sağa sola atıp bir amacı olmayan bir olay. Oysa pas veriyorsan bir amacın bir düşüncen olmalı. Barça tiki-taka oynamıyordu, gazeteler bunu uydurdu.”

Takım sporlarında başarının sırrı oyunu tek bir noktada (rakip saha) oynamaktan geçer.

"Rakibin üzerine gelmesini ve açık vermesini beklersin. Rakibi kandırdığında ise yumruğu indirirsin. Barça böyle oynuyordu."

Rus satranç dehası Garri Kasparov'dan hiç unutamadığı bir kaç taktik tavsiyesi almış Pep.

“Unutma Pep, bir oyunu sadece piyonlarını ileri sürdüğün için kazanamazsın. Hücumlar değişir. Orta alandan yaptığın hücumla, kenardan yaptığın hücumun değiştiği gibi".

Ve sonrasında, Messi'yi arayıp ofisine çağırarak Real Madrid’i 6-2'lik skorla yenecek, Messi'nin maçta iki gol atacağı, "Sahte 9"u keşfeder.

Gelelim çalışma sistemine. Her maçtan önce 15 dakikalık 3 konuşma yapıyor Pep. Bu konuşmaları 7'şer dakika süren analiz görüntüleri ile destekliyor. İlk konuşma, maçtan bir gün önce; rakibin hücum yapısını oyuncularına aktarıyor. İkinci konuşma maç sabahı; duran topların nasıl kullanılması gerektiği bilgisini veriyor. Üçüncü konuşma maçtan 2 saat önce otel odasında; hücum hattında neler yapabileceklerini anlatıp ilk 11'i açıklıyor.

Guardiola'nın, çalıştırdığı takımları başarıya ulaştırmasındaki en büyük pay yardımcısı Domenec Torrent ve analiz ekibine ait. Her maçtan önce Domenec Torrent ve ekibi her oyuncunun dripling, pres, şut vs. analizlerini video dosya halinde Guardiola'nın önüne seriyor. Bu raporlar her maçtan 2 hafta önce tamamlanmış ve Pep'e teslim edilmiş oluyor.

Maç esnasında ekipten birkaç kişi rakibin hücumlarını, etkili pozisyonları, korner atışlarını tepeden kameraya alıp Domenec'e gönderiyor. Devre arasında ilk iş görüntüleri izleyip pozisyonuna göre o mevkideki oyuncuya görüntüyü izletip, neler yapması gerektiğini anlatıyor. Maç bitiminden sonra ise Allianz Arenaya dönüp 30-45 dk. boyunca oyunculara maçın anlık analizini yapıyor.

Ayrıca kitapta oyuncuların sayısal dizilişlerini de reddediyor.

“Oynattığım oyun İspanyada 4-3-3, bir Alman için ise 4-1-4-1 olabiliyor.”

Teknik adamlık kariyerindeki en büyük pişmanlığı ise Allianz Arenadaki 4-0'lık Real Madrid yenilgisi olduğunu dile getiriyor kitapta. Javi Martinez ve Dante'ye savunmada yapmaları gerekenleri, nerede durmaları gerektiğini alan savunmasında yapacaklarını günlerce anlatmış Takımı maçlardan önce motive etmek için bir dağcının zorlu bir zirveye tırmanışını bile izlettirmiş.

Barca’ya ilk geldiğinde faklı ülke oyuncuları dahil soyunma odasında İspanyolca yada Katalanca konuşma şartı getirmiş. Maçlardan önce takım halinde yemek sistemine geçip, kulüp tarihinde ise ilk kez antrenman tesislerine yemek salonu yaptırmış. Ayrıca bu önemli oyuncuların her yemekte masada karışık düzende oturmasını istemiş Maç öncesi kamp sistemini kaldırıp, deplasmanlara maç günü gidilmesi kararını yönetim ile konuşarak kabul ettirmiş.

Marti Perarnau: Bahse girerim gelecekte Bayern'den ayrılıp İngiltereye gideceksin?

Pep: Kim bilir, 8-10 yıl içerisinde bir milli takımdan bile teklif alıp, çalıştırabilirim.

Pep, Bayern'e geldikten sonra Allianz Arena ve antrenman sahası Sabener Strasse'deki çimlerin boylarını 17mm kısalttırmış. Ayrıca çimlerin sürekli sulanmasını istemiş. Böylelikle tercih ettiği hızlı ve akıcı oyunu daha iyi oynayabilecekti.

Her sabah antrenman tesislerinde toplu kahvaltı düzenini getirdi. Ayrıca diyetisyen Mona Nemmer ile anlaştı. Oyunculara farklı teknikler kazandırmak için fitness koçu Lorenzo Buenaventura öncülüğünde takıma Rugby ve Tenis oynattı.

Pep Confidential kitabını okuduğunuzda Guardiola'nın  "Obsesif ve Mükemmelliyeçi " bir yapısı olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

 

Yazan : Hüseyin ŞEN

Bu kategoriden diğerleri: