Bu Kupa Sizin!

Manchester United'ın uçak kazasını bilirsiniz. 1958 Şampiyon Kulüpler Kupası çeyrek final maçlarında Kızıl Yıldız'ı eleyen United, dönüş yolunda uçağın düşüşüyle 8 futbolcusunu kaybedecekti. Teknik Direktör "Busby'nin Bebekleri" olarak anılan bu futbolcuların yası tüm dünyayı saracaktı. Buraya kadar anlattığımızı herkes biliyordu ama bilmediğimiz bir şey daha vardı. 

O yıl 8 futbolcusunun acısıyla Milan karşısına çıkan United yarı finalde turnuvaya veda edecekti. Finalde ise Milan'ın rakibi Real Madrid'di.

Di Stefano, Gento ve Rial'le kupayı uzanmayı başaran Real Madrid sevincini Manchester United'la paylaşmak istiyordu. Kazandıkları kupayı kırmızılara bağışlamak isteyen Real Madrid'e, kırmızılar nazikçe hayır diyecekti. Bunun üzerine kazandıkları bu kupayı "Busby'nin Bebekleri"ne adayan Real Madrid, kırmızıların o elim kazadan sağ kurtulan oyuncuları için İspanya'da tatil teklifinde bulunuyordu.

Yaşadıkları psikolik travmayı atlatmaları için yapılan bu teklifin ardından Real Madrid başkanı Santiago Bernabeu mali sıkıntı yaşayan kırmızılara bir de geliri kendilerine verilmek üzere hazırlık maçı ayarlayacaktı. Bununla da yetinmeyip efsane oyuncuları Macar Puskas'ı kırmızılara vermek isteyen Real Madrid'in bu jesti İngiltere'de ''İngilizce bilmeyen oyuncularla sözleşme yapılamaz'' yasasına takılacaktı. Bunun üzerine dil bilen Di Stefano kiralık olarak kırmızılara teklif edilirken bu kez de oyuncunun maaşı konusunda anlaşılamayacaktı.

Ancak Real Madrid'in bu jesti Kırmızılılarca hiç unutulmayacaktı.