Kaderler Benzeşir Madrid'de

Fernando Martin Espina. İspanyol basketbolunun en iyilerinden biri  olarak gösterilen bu adam için “İspanya'nın geleceğini kurtaracak” deniyordu. Real Madrid'de efsaneleşen Martin NBA'ye  transfer olduğunda İspanya adına Amerika'ya giden ilk basketbolcu olmuştu. 

Daha sonra NBA'ye giden tüm vatandaşlarının idolü olan Martin'in oynayamayacak olmasına rağmen takım arkadaşlarını yalnız bırakmak  istememesi sonu oldu. Real Madrid'in maçı için evden çıkan Martin, Ferrari'siyle  hızını alamayınca 27 yaşında hayata gözlerini yumdu. Daha  yapacağı çok iş varken. Yıl 1989

                                                               

Real Madrid'in geri dönüşlerinde akla gelen tek isim olan Juanito'nun da kaderi Martin'le kısmen benzeşiyor. 80'lerde takımın geri dönüşlerinde efsane olan Juanito futbolu bıraktığında da Real Madrid'den hiç kopamadı. Takımın Torino'yla oynayacağı maçı izledikten sonra eve dönerken geçirdiği kaza onun da sonu olmuştu. 37 yaşında hayata veda eden Juanito her maçın 7.  dakikasında anılırken, Fernando Martin'in de giydiği 10 numaralı forma o gün bugündür giyilmiyor. Vefa borcu böyle ödeniyor.