Şenol Güneş, Guiseppa Meazza ve Trabzonspor

*14 Eylül 1983 ve 2011 ’de oynanan Inter-Trabzonspor ve Trabzonspor-Inter  karşılaşmalarına başka bir pencereden bakış.

Guiseppe Meazza, 1910 Milan doğumlu  İtalyan bir çocuktur. 13 Yaşındayken futbola merak salar. Her çocuk gibi doğduğu yerin takımında oynamak ister. Bu yüzden Milan, onun hayallerini süsleyen takımdır. Milan yetkilileri çok zayıf olduğu için Guiseppe’yi takıma almaz ve her şey böyle başlar. Guiseppe bir gün sokakta top oynarken bir Inter  antrenörünün dikkatini çeker ve efsanesi olacağı bu kulüp ile sözleşme imzalar. Kulüp, Meazza'yı güçlendirmek için et ağırlıklı bir beslenme programı hazırlar. Meazza, futbola başladığı takım olan Inter’de stoper olarak forma şansı bulur ve bir gün Inter’in altyapı sorumlusu tarafından forvete çekilir.

’’Arkadan öne gelir’’ ve böylece 20 yıl, 500’den fazla maç, 300’den fazla golle sürecek  hikâyeye ‘’Merhaba’’der.

1932-33 sezonunda Meazza ile Juventus'un kalecisi Giampiero Combi bir iddiaya girer. Combi, Meazza dahil kimsenin onu çalımlayarak gol atamayacağını iddia eder. Meazza buna karşı çıkar. İkili ayrıca bir iddiaya daha girer.

Meazza, İtalya millî takımı antrenmanlarında Combi'ye voleyle gol atar. Combi, Meazza'nın bu golü resmi bir maçta atamayacağı konusunda emindir. Bunun için onunla iddaya girer. Inter ve Juventus 25 Mayıs 1933'te Milano'da karşı karşıya gelir. Meazza maçta önce voleyle bir gol kaydederken, ikinci golünü ise birkaç defans oyuncusunu sonra da kaleci Combi'yi çalımlayarak kaydeder. Golden sonra yerden kalkan Combi, Meazza'nın elini sıkar.

Yıllar ilerledikçe döneminin en büyük santraforlarından biri olarak kabul edilir. Dünya futbolunun ilk starı olur. İlk kişisel sponsorluk anlaşması onunla yapılır. O da her ‘’yıldız’’ gibi kusurludur .Maçlara 5 dakika kala stadyuma gelir ve Milli takım kamplarında sigara içer. Fakat, kimse bu hareketlerinden dolayı ona ceza vermez. Aksine, izin verirler. Çünkü o bir stardır ve ne yapsa yeridir.

1937-38 sezonunda Juventus'u evlerinde konuk ettikleri maç öncesi Meazza sahaya gelmez. Maça yarım saat kala, teknik direktör masör ve bir antrenörü Meazza'yı bulmaları için gönderir. Yatakta uyurken bulunan Meazza, yüzünü bile yıkamadan sahaya götürülür. Stada girdiği gibi 9 numaralı formasını giyen futbolcu, Inter'in rakibini 2-1 yendiği maçta galibiyeti getiren golleri atıp maçın adamı olur.

1938-39 sezonunda geçirdiği sakatlık Meazza'nın kariyerine darbe vurur.

Sakatlık nedeniyle Inter'de forma giyemeyen futbolcu, 28 Kasım 1940'da çocukken hayallerini süsleyen , rüyalarına giren o takıma, şehrin diğer takımı AC Milan'a transfer olur. Ezeli rakip olan takımlar arasındaki  ilk futbolcu transferi olan Meazza, günümüzde de iki kulüp arasında tartışma yaratmayan tek bağdır. Milan'ın Inter ile deplasmanda oynadığı maçta Meazza soyunma odasında geçmiş günleri hatırlayıp ağlar, yine de Milan'ın 2. golünü atıp, maçın 2-2 bitmesini sağlar.

1942-43 sezonunda Meazza'nın yeni durağı bir diğer büyük takım, Juventus olur. Burada  27 maçta 10 gol atan golcü oyuncu, bu gollerin ikisini eski kulübü Inter'e kaydeder.

Meazze, 20 yıl top koşturduğu İtalya liginde attığı 216 goll , en çok gol atan dört oyuncudan biridir. Batistuta ,Del Piero, İbrahimovic, Baggio gibi büyük golcüleri geride bırakmayı başarmıştır.

Meazza, Ülkesinin en büyük takımları olan İnter, Milan ve Juventus formaları giymesine rağmen "Inter efsanesi" olarak bilinir. Bunun içindir ki, çok sevdiği takımının stadının adı "Guiseppe Meazza" dır.

Meazza, 1946'da futbolu bırakır. Fakat, eski takımı Inter kötü bir sezon geçirdiği için 1946-47 sezonunun ikinci yarısında takımda oyuncu-menajer olarak görev almayı kabul eder. Meazza, Inter'i düşmekten kurtarıp 10. yaparken 17 maçta da 2 gol kaydeder

Böylece teknik direktörlük kariyeri başlar.

İtalyan Meazza’nın yolu 1940'lı yılların sonuna doğru da Türkiye'ye düşer. İkinci Dünya savaşı yıllarının sonundaki İtalya’dan kaçan Meazza, Türkiye'ye teknik direktörlük yapmak için gelir. Türkiye de ki durağı Beşiktaş’tır. Böylece Meazza, Türkiye'ye gelen ilk yabancı antrenörlerden biri olur.

Inter takımı, Meazza vefat ettikten bir yıl sonra onu yaşatmak ister ve onun adını takımın stadına verir. Yukarıdaki fotoğraf 14 Eylül 2011’de Guiseppe Meazza Stadyumu’na ait. Dönemin Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, takımının Guiseppe Meazza Stadyumu’nda İnter’e attığı gole böyle sevinir.

Trabzonspor o gün, 14 Eylül 1983 tarihinde olduğu gibi Interi, 1-0 yener. 28 yıl sonra gelen galibiyetin golünu "28" sırt numaralı oyuncu atar.Futbola forvette başlayıp ‘’önden arkaya gelen’’ ve ülkesinin en iyi kalecilerinden biri olup, 1983 yılındaki karşılaşmada Trabzonspor kalesini koruyan Şenol Güneş, 2011 yılındaki karşılaşmada ise takımının teknik direktörlüğünü yapar. Bir süre sonra Güneş, Trabzon’dan ayrılır ve çok geçmeden Guiseppe Meazza gibi, takımının ezeli rakibine gider.

Şenol Güneş de Meazza gibi ezeli rakibe gitmesine rağmen takımının ‘’efsanesi’’ olarak kabul edilir. Beşiktaş Takımının teknik direktörlüğünü yaptığı sırada ise tıpkı Guiseppe Meazza gibi, efsanesi olduğu takımın stadyumuna adı verilir...

 

Yazan : Furkan UZUN