Pavel Nedved | Galiptir Bu Yolda Mağlup

Pavel Nedved, Çeklerin ve Avrupa futbolunun unutulmaz futbolcusu. Uzun sarı saçları ve oynadığı bölgedeki  ofansif gücünün yanında defansif disiplini ile ve tam anlamıyla taş gibi futbolculuğuyla belleklerden asla silinmeyecek bir iz bırakan eşsiz isim.

Nedved’in zamanı  geri döndürebilmesini sağlayan fantastik bir gücü olsa emin olun ki 14 mayıs 2003 ve 1 temmuz 2004 tarihlerine gider ve değiştirme şansını sonuna kadar kullanırdı. Böyle bir gücü yok Nedved’in hali hazırda. Ffantastik güçlere yakın olan tek gücü, faal olduğu dönemlerde sağ ayağından mermi gibi çıkan şutlardı..

Gelin bu iki tarihte yaşadığı o hayal kırıklıklarına bir gidelim.

14 Mayıs 2003

Şampiyonlar Ligi yarı final eşleşmesinde Real Madrid-Juventus karşı karşıya geldiler. İspanyol Los Galacticos,  İtalyan yaşlı kadına karşı. Herkesin öngördüğü Real Madrid’in Ronaldo ile güçlenmiş kadrosuyla finale çıkacağı yönünde. İlk maçı 2-1 Real Madrid kazandı. Della Alpi’de, o meşhur sisiyle nam salmış efsane statta, berrak bir gecede Juventus Nedved’in de bir gol attığı maçta Real’i 3-1 yeniyor  ve 1998’den sonra tekrar finale yükseliyordu. Maçtan sonra Juventusluların sevinme nidaları arasında  asıl hüzün Nedved’in 82.dakikada gördüğü sarı kart yüzündendi. Steve McManaman’a gereksiz bir bölgede sert giren Nedved, gördüğü kart yüzünden final maçında cezalı duruma düşüyordu. 

Maç sonu bahsettiğimiz hüzün Nedved’in gözyaşları arasında Della Alpi çimlerine gömülüyordu. Finalde de hatırlayacağınız üzere sıkıcı bir maçın ardından Milan’a penaltı vuruşlarıyla kaybeden bir Juventus vardı. Nedved’in  gözyaşları içine doğmuş diyebiliriz çünkü finalde Juventus Nedved’i çok aradı.

 

UEFA'nın bu geceye ait videosu için Agony and ecstasy for Juventus' Nedvěd (2003)

 

Gelelim 1 Temmuz 2004 gecesine…

Ama öncesine kısa bir değinelim… Euro 2004 finalleri başlamıştı…

Yer: Porto Dragao Stadı

Euro 2004 yarı final mücadelesi.

Çek Cumhuriyeti-Yunanistan… Yunanistan turnuvanın büyük değil şok edici sürprizi. Katı savunmasıyla rakipleri bezdiren Yunanlılar,  turnuvada Hollanda’yı, Almanya’yı ve Danimarka’yı güzel oyunlarıyla deviren Çekler karşısındaydı.

Nedved’in saha içi liderliğiyle Çekler finalin favorisi konumundaydı. Maça etkili başlayan Çekler, Yunan kalesini resmen abluka altına almıştı. Ta ki 40. dakikaya kadar. 412 gün önce yaşadığı hayal kırıklığının bir benzeri  tekrar başına gelmişti Çek futbolcunun, sahayı sakatlanarak terk eden Nedved bir muhtemel kupanın daha ellerinden kayıp gidişini çaresizce kabullenmişti. Maçı Yunanlılar kazandı. Maçtan sonra belki de bizim gördüğümüz en güçlü Çek jenerasyonu elenmişti.

Biri elinde olan diğeri elinde olmayan iki şanssızlıkla kaybedilen iki büyük maç, kariyerinde derin yaralar açtı Nedved’in . Hayal kırıklıkları bununla da bitmedi. Juventus ile şike skandalı sonrası düşülen küme ve geçirilen bir Serie B sezonu  da var kariyerinde.

Bunlardan bağımsız başka bir konuda var ki Nedved’in kariyerinde büyük bir yere sahiptir. O da Nedved’in küme düşen kulübünden ayrılmaması olmuştur. Buffon, Del Piero , Nedved ve Trezeguet gibi efsanelerin çekip gitmediği o kulübün bugün geldiği nokta ve nerde olduğu malumunuz. Şu an kendisi başkan yardımcısı ve hali hazırdaki şu muhteşem durumun mimarlarından biri…Aslında kendisine Juventus’un evladı da diyebiliriz tabi bundan Del Piero’nun alınmamasını temenni ederek.

"Futbolcular gider adamlar kalır" cümlesinin nefes bulan birkaç kişisinden biriydi kendisi…