En Önemli Kupayı En Fazla Kazanan Teknik Adam: Bob Paisley

Futbol dünyasında birçok teknik direktör büyüleyici zaferlerle ismini ölümsüzleştirmeyi başarmıştır. Tabii zafer denildiğinde futbolseverin aklına ilk gelen Şampiyonlar Ligi (eski adıyla Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası) oluyor.

Şimdiden efsaneleşen Jose Mourinho, Şampiyonlar Ligi hakkında "Şampiyonlar Ligi dünyanın en değerli turnuvası. Dünya Kupası'ndan bile daha büyük bir öneme sahip çünkü Dünya Kupası'nda ülkelerin istediği gibi para karşılığı en iyi futbolcuları alma imkanları yok" şeklinde konuşmuştu. Fakat yazımın konusu Mourinho değil. Peki "Özel Biri"nin bu kadar ehemmiyet verdiği bir kupayı teknik direktörlük kariyerinde en çok kazanan hoca kimdir biliyor musunuz? Üç şampiyonlukla Liverpoollu Bob Paisley.

Liverpool'da sağ bek, menejer gibi başka birçok farklı işle aşağı yukarı 52 yıl geçiren Robert 'Bob' Pasiley, 23 Ocak 1919'da dünyaya gözlerini açtı. 1939'da efsaneleşeceği Liverpool kulübünde sözleşme imzaladı. Futbolculuk kariyerinde sağ bek mevkisinde görev alan Paisley, Liverpool için 253 maçta forma terletti. 1954'de Paisley kramponlarını astıktan sonra Merseyside'ın bir diğer büyük takımını çalıştıracaktı.

 

"Benim zamanımda Merseyside'da iki tane büyük kulüp vardı. Liverpool ve Liverpool Yedekler."

- Bob Paisley

 

1959 yılında İskoç teknik direktör Bill Shankly Liverpool'un başına geçmesiyle Liverpool'dki devrim başlayacaktı ve Shankly, Paisley'i yardımcısı olarak yanına aldı. Tam tamına 15 yıl beraber çalıştıktan sonra Shankly FA Cup'ı kazanmasının ardından sürpriz bir şekilde istifasını açıkladı ve takım Bob Paisley'e emanet edildi. On yıllar boyunca Bill Shankly gibi bir üstadın talebesi olup onun takımını devralma şansı vardı Bob'da. İlk yılında Liverpool'u ligde ikinci yapması taraftarı hayal kırıklığına uğrattı. Zira herkes şampiyonluk bekliyordu. Dokuz senede kazandığı altı Premier Lig zaferinin ilkini ikinci senesinde, 1976'da yaşadı. O yıl bir de UEFA Kupası'nın sahibi oldu.

 

Şimdi Şampiyonlar Liginde hangi sene hangi engelleri aşmasının gerektiğine bir göz atalım. 1976/77’da sırasıyla Crusedars, Trabzonspor, Saint Etienne ve Zürih’i eleyip finale kaldı Kırmızılar. Tarihlerinde ilk kez finaldelerdi. Paisley’nin kadrosu bundan üç sene önce kupayı Bayern Münih’le kazanan Lattek’in Gladbach’ına karşı savaşacaktı. Vogts’lu, Heynckes’li Gladbach’a karşı. Ve maça daha istekli başlayan Gladbach’tı. 24. dakikada Bonhof’un vuruşunda direk gole izin vermedi ve üç dakika sonra İngiliz ekip McDermott’le öne geçti. Liverpool maçı 3-1 kazandı ve tarihindeki beş Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunun birincisine sahip oldu.


Bir sene sonra 1977/78 sezonunda Gladbach’ı bir defa daha üzdü Paisley ama bu kez yarı finalde. Finale ise kendi ülkesinde Wembley’de çıktı Kırmızılar ve Brugge’ü Dalglish’in tek golüyle devirdi. Paisley’nin iki zaferinden sonra bir başka İngiliz teknik adam iki defa üst üste kazandı Şampiyonlar Ligi’ni. Brian Clough. Nottingham Forest’le. İngiltere domine ediyordu dünya futbolunu. 1980/81’de Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında iki İngiliz takımı vardı. Nottingham ve Liverpool. Nottingham son şampiyon olarak, Liverpool da lig şampiyonu olarak katıldı. Yalnız Clough’un öğrencileri bu sefer ilk turda CSKA Sofya’ya iki maçta da 1-0 yenilerek elendi. Liverpool ise hiç yenilmedi. Finale kadar beş galibiyet ve üç beraberlik elde ettiler. Paisley kupada üçüncü kez finaldeydi ve üçüncü kez başarılı oldu. Alan Kennedy’den gelen geç gol ile kral takımı Real Madrid’e diz çöktürdü. Bu zaferden iki sene sonra 1983’de istifa etti. 1996 senesinde 77 yaşında ruhunu teslim etti.

 

Bob Paisley bugüne kadar kırılamayan harikulade bir rekora imza attı. Rüya gibi bir kariyeri vardı ve kendisi şu demeci vermişti: "Başkaları futbolda benden daha çok para kazandı ama hiç kimse benim kadar zevk alamadı."Dokuz senede yirmi kupa kazanmıştı Paisley. Kendisini "işler biraz kötü yürürse hemen ortalıktan kaybolur" diye eleştirenlere şu ilginç cevabı vermişti: "Size hatırlatırım ki ben kötü günlerimde de buradaydım. Bir defasında [ligde] ikinci olmuştur." Bu dokuz senede üstelik altı defa "Yılın Teknik Direktörü" seçilmişti ve 85 maçlık evde rekor yenilmezlik serisi kurmuştu. Bu yenilmezliğe 63 lig maçı dahildi ve 7 Şubat 1978'den 31 Ocak 1981'e kadar sürdü. Sadece Liverpool kulübünün en başarılı menejeri değil, tüm futbol tarihinin en başarılısı olmuştu ve halen öyle. Bir gün başarısı Sir Alex Ferguson, Jose Mourinho, Pep Guardiola veya başka bir menejer tarafından yakalanacak, hatta geçilecekse bile yine kupayı ilk olarak üç kez kazanan teknik adam diye anılacak sonsuza dek Bob.

"Yalnızca bir tane Bob Paisley vardı ve o en büyüğüydü. [...] Hiçbir zaman burnu büyümedi ve çok geniş bir futbol bilgisine sahipti. Kendisine başka hiç kimseye olmadığım kadar minnettarım. Asla o’nun gibisi gelmeyecek."

- Kenny Dalglish