Daniel Pasarella | El Grand Capitan

Daniel Passarella 174 cm boyuyla bir defans oyuncusu için hiç de uzun sayılmazdı. Kule gibi savunma oyuncularını düşününce kısa olarak bile tanımlanabilirdi. Buna rağmen çok az sayıda savunma oyuncusu hava toplarına onun kadar hakimdi.

Hem oynadığı kulüplerde, hem de milli takımda kornerden veya serbest vuruşlardan gelen toplarda onlarca kafa golü attı. Hakimiyet sadece havada değil sahanın her yerindeydi. Belki de bu sayede genç yaşında kaptan oldu ve ‘’El Grand Capitan’’ yani büyük kaptan lakabını aldı.

Passarella başkent Buenos Aires’in kırsalında Chacabuco’da doğdu. Küçük yaşlarda River Plate tarafından keşfedildi. Liderliğe yatkın kişiliği sayesinde kısa sürede kaptan oldu ve bir yıl sonra lig şampiyonluğu yaşadı. Aynı yıl Fransa’da Arjantin genç milli takımın kaptanlığını yaptı. Arjantin’in ilk Dünya Kupası zaferinde kaptan Daniel Passarella’ydı ama bu son olmayacaktı.

Passarella’nın yıllar boyunca kazandığı tüm kupalar içinde en özeli Arjantin’in 1978’de kendi evinde kaldırdığı Dünya Kupasıdır. Arjantin Dünya Kupasına ev sahipliği yaptığı yıl futboluyla tüm dünyayı büyülemişti. Arjantin şampiyonadaki tek yenilgisini grup maçları sırasında İtalya’dan aldı. Yarı final gruplarının birinden Hollanda kolayca çıkarken, diğer grupta Arjantin, Brezilya, Peru ve Polonya vardı. Arjantin o güne kadar harika oynayan Peru’yu 6-0 yenince dedikoduların ardı arkası kesilmedi. Yapılan spekülasyonlarda Perulu oyuncuların ev sahibi ülkeden para aldığı iddia edildi.

Finale gelindiğinde Hollanda karşısında Arjantin’i öne geçiren gol unutulmaz Mario Kempes’ten geldi. Ancak bitime 8 dakika kala Nanninga skora dengeyi getirdi. Maçın bitiş düdüğünden önce Hollandalı oyuncuların bir vuruşu direkten dönünce, Arjantin’in de şansı dönmüş oldu. Uzatmalarda Kempes ve Bertoni’nin golleri konfeti yağmurunu başlattı. Maç bittiğinde yeşil saha kar yağmış gibi bembeyazdı. Kaptan Daniella Passarella kupayı kaldırdığında statta adeta kulakları sağır eden bir alkış sesi vardı.

1982 Dünya Kupasında aynı başarı tekrarlanamazken, 4 yıl sonra Meksika’da yeniden zafere ulaşılıyordu. Arjantin, Passarella’nın sakatlığı nedeniyle tek bir maç bile oynamadığı turnuvada Maradona’nın kaptanlığında mutlu sona ulaştı.

Passarella 1980’lerin başında İtalya’ya transfer oldu ama ne Fiorentina’da ne de İnter’de kupa kazanabildi. Passarella çizmede 152 maçta attığı 35 golle savunma oyuncuları arasında özel bir yere sahip. Aynı konuda ülkesi Arjantin’de 298 maçta attığı 99 golle hala unutulmadı.

Passarella daha sonra teknik direktör oldu milli takımda Batistuta gibi uzun saçlı oyunculara saçlarını kısa kestirmeleri halinde milli takıma alan, uzun saçlara takıntısı olan bir adamdı. Bir süre çok sevdiği  River Plate’in 28.başkanı olan Passarella başkanlığı döneminde küme düşme acısını da tatmıştır.

Büyük kaptan liderlik özelliği ve golleriyle futbol tarihinin en büyüklerinden. Arjantinliler onun 1978’de Dünya Kupasını kaldırdığı anı hiç unutmayacak.