La Brujita | Juan Sebastian Veron

''Ağlamak için bir neden yok. 5 yaşındayken girdiğim bu kulüpte 39 yaşında futbolu bırakıyorum çok şanslıyım ''

Bu sözler futbolu Tigre maçında bırakan Juan Sebastian Veron'a ait. Estudiantes forması altında futbolu bırakan ve dünyaca tanınan bir futbolcu olan Veron'u çok özleyeceğiz. Futbola, doğduğu şehrin takımı Estudiantes'de başlayan ''La Brujita(küçük cadı)'', her parlama yapan Arjantinli futbolcu gibi Avrupa'ya göç etmişti.

Sampdoria'da Montella, Mancini ve Mihajloviç ile birlikte oynayan Veron,asıl çıkışını Parma'da gerçekleştirecekti. Buffon, Sensini, Crespo, Asprilla, Fabio Cannavaro, Chiesa ,Thuram ve Benarivolu nefes kesen takımda Uefa kupası şampiyonluğu yaşayan Arjantinli,Sergio Cragnotti'nin sahibi olduğu Lazio'ya 18 milyon euro'ya transfer olmuştu.İlk senesinde harika bir futbol oynarak takımının serie a şampiyonu olmasında büyük pay sahibi olmuştu Veron.O Lazio takımında da kötü oynamak gibi bir şansı hiç yoktu aslında.

Salas, Boksic, Nesta, Simeone, Mancini, Lombardo, Nedved, Stankoviç, Couto, Almeyda gibi oyuncularla top koşturan küçük cadı, formanın hakkını sonuna kadar vermişti. Sahte pasaport kullandığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Veron rotayı İngiltere'ye çevirmişti mecburen.Önce Manchester United ve sonrasında Chelsea kariyerleri hayal kırıklığı şeklinde geçmişti.Manchester United kariyeri ayın futbolcusu seçilerek iyi başlayan Veron futbolun fiziksel seviyesinin üst düzey olduğu İngiltere'de sorunlar yaşamaya başlamıştı.Noel dönemi tatil yapmayan Premier Lig’de o dönem sık sık sakatlandı ve performans düşüklüğü yaşadı. Kondisyon okulu Estudiantes takımında yetişmesine rağmen İngiliz geleneği hafif antreman sistemine de alışamamıştı.Buna rağmen Premier Lig'de şampiyonluk yaşayan Veron, sonrasında 7 ay sakat kaldığı Chelsea kariyerinde beklenen etkiyi gösterememişti.Tekrar İtalya'ya İnter takımına dönse de vasatı aşamayan bir performans sergilemişti.Sonrasında her şeyin başladığı yere Estudiantes'e dönen Veron, 2 Apertura ve 1 Libertadores Kupası kazanarak bu kıtanın en iyi futbolcularından biri olduğunu tüm evrene haykırıyordu. 1998-2002 ve 2010 Dünya Kupasında Arjantin'in formasını terleten Veron bu forma altında 73 maçta 9 gollük bir performans sergilemişti.

 

Kariyerinde Serie A şampiyonluğu, Premier Lig şampiyonluğu, Arjantin Apertura Şampiyonluğu, Uefa Kupası Şampiyonluğu ve Libertadores Kupası Şampiyonluğu bulunan Veron, Pele tarafından oluşturulan Fifa 100 listesine girmeyi başaran futbolculardan biriydi. Futbolun bir yaşam biçimi olduğu Güney Amerika'da 2 kez yılın futbolcusu olma başarısını da göstermişti.

 

Doksanlı ve iki binli yılları hatırlayan kuşağın çok sevdiği futbolcularından biriydi Veron. Sevdiğimiz isimlerin futbolu bir bir bıraktığını görmek sanırım yaşlandığımıza dair bir belirti sanırım.

''La Brujita'' unutulmayacaksın !