Kamuoyuna Duyurulur | Faik Işık Konusunda Göreve Davet Ediyoruz

Aziz Yıldırım’ın eski avukatı, Faik Işık isimli şahıs “3 Temmuz Şike süreci”nin tartışıldığı programlarda, mesnetsizce, Trabzonspor’u FETÖ ile bir potaya sokmaya çalışmış hem kamuya açık televizyon programlarında hem de twitter adresinde hem Trabzon şehrine hem de Trabzonsporlulara ağza alınmayacak şekillerde hakaret ve küfürler etmiştir. Devlet tarafından avukatlık titri aldığına göre kendisi bir meczup değildir. Tüm bu hakaret ve küfürleri bilerek, isteyerek ve akıl sağlığı yerinde olarak yaptığına bir şüphe yoktur.

Faik Işık Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesinde “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” başlığından düzenlenen suçları işlemektedir. Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesinde anılan suçlar şöyle düzenlenmiştir;

 

(1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 

Faik Işık’ın üstte anılan ilgili madde gereği suç işlediği açıktır.

Üstelik; bulunduğumuz zamanlar olağanüstü zamanlardır. Türkiye’nin Gazi Meclisi bombalanmış, demokrasiye ve ülkesine sahip çıkmak için sokaklara çıkan vatandaşlar katledilmiiş, alçak bir darbe girişimi yaşanmış ancak milletin gayreti, birlikteliği, cesareti ile bu alçakca hamle savuşturulmuştur. Her anlamda birlik ve beraberlik duygusunun yoğun olarak yaşandığı, demokrasiye sahip çıkıldığı bu zor ancak öğretici dönemlerde Faik Işık’ın bu davranışlarının bir arka planı olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Trabzon şehrinin yetkililerine, Trabzonspor yöneticilerine, Trabzon milletvekillerine, sivil toplum örgütlerine sesleniyoruz.

Faik Işık’ın Trabzon’a ve Trabzonspor’a yönelik tehdit ve hakaretlerine karşılık derhal kurumsal anlamda harekete geçirilmelidir.