Endülüs'ün Taçsız Kralı | Ruben Castro

Başlıktan sanırım bir Sevilla’lı faal futbolcudan veya yolu o kulüpten geçmiş bir kişiden bahsedeceğimizi sandınız ancak değil. Bu yazının konusu Endülüs’ün en popüler takımından değil ezeli rakibinden olacak. Sevilla’dan popülerlik, güç, teknik, saygınlık anlamında geri kalan  -Betisliler kızmasın gerçek şu anda bu-  Betisli Ruben Castro’dan bahsedeceğiz.

Onu bu köşeye taşıyan neden ise gol atma becerisi. Ruben Castro’nun en iyi yaptı işi gol atmak ve gol atmak. Bunu yaparken takımını tamamen onun taşıyor olması ve tüm bunları süregelen beş senede istikrarlı bir şekilde yapması onu hatırlanması gereken bir oyuncu yapıyor.

Kariyerinde Las Palmas, Albacete, Deportivo, Santander, Gimnastic, Huesca ve Vallecano gibi takımlar olan ve bu takımların her birisinde ortalama bir sene oynayabilen ve devamlı kiralık olarak bir başka takıma gönderilen Ruben Castro, Betis ile beraber yerleşik hayat geçti. Ve hikayede burada başladı

2010-2011 sezonunda 1,7 milyon Euro’ya Betis’e gelen Ruben Castro attığı 27 golle Betis’i ikinci ligde şampiyon yaparak ait olduğu yere La Liga’ya çıkarıyordu. La Liga’ya çıktıktan sonraki üç sezonda 93 maçta 44 gol  atan Ruben Castro’nun yolu yine ikinci lige düşüyordu. Alt ligde Ruben Castro sayesinde fazla beklemeyen Betis düştüğü sezondan sonraki sezon yani 2014-2015’de Castro’nun 32 golüyle yeniden La Liga’ya yükseliyordu..

 

Geçtiğimiz sezon, Ruben Castro istikrarlı şekilde gol atmaya devam etti ve attığı 19 gol, Betis’i La Liga’da 10.luğa taşıdı.

Şu sıralar 4 puanla 13. sırada olan Endülüs’ün yeşil beyazlı ekibini yine golleriyle Ruben Castro taşıyor. 3 maçta attığı 4 gol bize, eğer sakatlık yaşamaz ise çift haneli gol sayılarına çok rahatlıkla ulaşacağını müjdeliyor. Bu arada belirtelim Ruben Castro 35 yaşında. Ve bitiriciliği hala  had safhada. Real Betis ile La Liga’da geçirdiği 4 sezonda 63 gol attı. Onu kimlerin geçtiğini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.

Tristan, Javi Moreno, Tamudo ve Sergio Garcia’gillerden bir golcü daha yolun sonuna yavaş yavaş yaklaşıyor ama asli işindeki verimlilik azalmıyor. Böyle futbolcuları bol bol yeşil sahalarda görmek dileğiyle.