94'ün İsveç'ine Ne Oldu?

Evet sahiden de 94'ün İsveç’ine ne oldu? Futbolda kriminal bir merkez açılsa ve bu tip kaybolma vakalarını araştırsa eminim en büyük kayıpların başında gelecektir 1994’de Dünya 3.sü olan İsveç Milli Takımı’nın 2 yıl içinde dağılması.

Dahlin,  Brolin, K. Andersson, Imgesson, Hakan Mild,  Ljung, Thern, Ravelli'li kadro 1994’de ağızlarda o kadar güzel bir tat bırakmışlardı ki; 2 Yıl sonraki 1996 Avrupa Şampiyonası’nın büyük favorilerinden biri olacağı bekleniyordu. Ancak sarı çocuklar Almanya’daki şampiyonaya katılamadılar bile. Belki de şanssızlıkları Fatih Terim ile büyük bir ivme yakalamış, başarıya aç Türk Milli Takımı ile aynı grupta olmalarıydı.

 

  

Avrupa Şampiyonası’na katılamayan İsveç Milli Takımı yenilenmeye gitmesine rağmen toparlanamaz ve 1998 Dünya Kupasına da katılamaz. Artık ortada herkesin ezbere saydığı İsveç Milli Takımı yerine bir kaç oyuncusu ile ( Ljunberg, Larsson ) tanınan orta düzey bir milli takım vardır. 2000 Avrupa Şampiyonasını da boş geçen İsveç nihayet 2002 Dünya Kupası sahnesinde tekrar sahne alır ve gruptan çıkarak Senegal’e elenir. Bu Dünya Kupası’nda İsveç kadrosunda olan bir genç forvet daha sonra İsveç'in bu Dünya Futbolundan silik namını, yapacakları ile düzeltecekti.Bu futbolcu, 20 yaşındaki Ajax futbolcusu Zlatan İbrahimovic’ten başkası değildir.

İbrahimovic ve arkadaşları günümüze kadar gelen süreçte ortalama üstü bir performans sergileseler de bir türlü hafızalardaki o 94 kadrosu gibisi gelmedi. İsveç Milli Takımı bir daha ne zaman o tip jenerasyon yakalar bilinmez.

Belki de yine Dünya Kupası'nın aşırı sıcak bir havada oynanacağı bir şampiyonayı( belki Katar ) bekliyordurlar.