Kendi Ayağına Sıkanlar Köşesinde Bu Hafta: Şili Milli Takımı

Kaderin tatlı bir cilvesidir bazen, bizdeki söyleyişiyle; “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak”. Dünya Kupası Güney Amerika Kıtası elemelerine iyi başlayan fakat sonradan aldığı kötü sonuçlarla şansını son maça bırakan Şili ilginç bir futbol hikayesine imza attı geçtiğimiz günlerde.

Gerekçe ne miydi? Aslen Paraguay doğumlu olan ve 20 Ağustos 2007’de Paraguay Milli Takımıyla Venezuela karşısına çıkıp ilk kez kendi ülkesinin Milli formasını terleten defans oyuncusu Nelson Cabrera’nın Dünya Kupası elemelerinde Şili karşısına bu kez Bolivya formasıyla çıkmasıydı. 6 Eylül 2016’da, başladığı gibi golsüz sonuçlanan bu mücadelede Şili kendi sahasında 2 puan bırakmıştı. Haklı olarak hükmen galibiyet bekliyordu.

Bu hükmen galibiyet onları sıralamada Peru’nun üzerine çıkartacaktı ya da en azından onlar öyle umuyordu. Yeni Zelanda gibi bir rakiple Dünya Kupası bileti için Play-Off oynamak mayın tarlasından farksız Güney Amerika grubuna kıyasla kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibiydi. Ne mi oldu?

FIFA olayı detaylıca araştırdı. Şili Federasyonu, deplasmanda oynadıkları ve 3-0 mağlup oldukları Brezilya mücadelesinden sonra başvuru yaptığına yapacağına pişman oldu. Evdeki hesap çarşıya uymamıştı. Çünkü aynı futbolcu, Nelson Cabrera 1 Eylül 2016’da La Paz’da oynanan ve Bolivya’nın 2-0 kazandığı maçta oyuna girmiş, 8 dakika da olsa Bolivya Milli Takımının formasını terletmişti. Şili, şark kurnazlığı yapıp 2 puan ve +3 averaj kazanmış ama en önemli rakibinin de dolaylı olarak 3 puan ve +5 averaj kazanmasına sebebiyet vermişti. Sadece 2 gol farkıyla sıralamanın değiştiği Güney Amerika grubunda averaj çok önemliydi.

And dağlarının hırçın çocukları için hikaye mutlu sonla bitmemişti. Sayelerinde Peru, Dünya Kupası için Play-Off oynama hakkı kazandı. Kendi düşen ağlamaz derler ama Şili için durum bundan biraz daha karışık bugünlerde...