Güzel Şeyler De Oluyor Hayatta

İspanyol yazar Cervantes’in Kılıç Ali Paşa Camiinin yapımında amele olarak çalıştığı bilinir. Cervantes, esirliği sonrası dünya edebiyatına damga vuran ve hatta bugün bile dünyanın en çok okunan eserlerinden biri olan bir ‘’başyapıt’’ kaleme alır.

Tam 38 dile çevrilen bu eserin adı tahmin edeceğiniz gibi ‘Don Kişot’tur. Don Kişot, o eserde mazlumları koruyarak ve kötülere göz açtırmayarak dikkat çeker. Eserin ilk bölümünde Don Kişot , Zayıf olanlara yardım etmeye karar verir ve böylece ezilen halkları kurtarmak için çok mükemmel olduğunu düşündüğü sıska atına binerek yollara düşer. 

Türk futbolunda, Cervantes’in Don Kişot’una benzer özellikler taşıyan bir takım vardır. Bu takı , Don Kişot gibi ezilenlere yardım ettiği gibi aynı zamanda yine Don Kişot gibi yel değirmenleri ile de savaşır. Üstelik düşmanları yel değirmenlerinden daha gerçektir. Bahse konu olan takım düşünceleri yüzünden hapis yatan insanlara yardım etmiş ve  aynı zamanda insanların düşüncelerinde “devrim” yapmayı başarmıştır.

O takım kim mi? Kuzeyden gelip birçok ilki ve “imkansız” denilen şeyleri başaran, bununla beraber “aykırı” hareketler yapan ve her fırsatta zayıf olanlara yardım eden Trabzonspor’dur.

Trabzonspor son olarak, yıllardır zor günler geçiren “Filistin”in bir futbol takımına yardım etti, onlara kapılarını açtı. Not düşmek lazım; bu takımın teknik direktörü hali hazırda tutukludur. Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinli gençlerin kötü alışkanlıklara eğilim göstermesini engellemek amacıyla çalışmalar yapan Burç El Lak Lak Kulüb , Trabzon’a gelerek Trabzonspor’un tesislerinde sezon öncesi hazırlığı yaptı.

 

Burc El Lak Lak Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Nasır Gays yaptığı açıklamada takımın varoluş amacını şu sözler ile açıklıyor ; 

"Takımda hiçbir oyuncu ücret almıyor. Biz bu işleri gönüllü olarak yapıyoruz. Jerusalem'debulunan iki büyük kulüpten biriyiz. Gençlerimiz spor yapsın kendilerini geliştirsin başka şeylerden uzak olsun diye hayır işleri ile uğraşıyoruz. Bu konuda destekler alıyoruz. Kalpten Trabzon'a, Trabzonspor'a, Türkiye'ye şükranlarımızı sunuyoruz. Bizi gerçekten çok iyi ağırlıyorlar. Gerçekten rüyada gibiyiz. Umarım Trabzonspor, Türk takımları da Kudüs'e geldiklerinde biz de aynı misafirperverliği kendilerine göstermek isteriz."

Umudumuzun yenilmez şövalyesi Trabzonspor, böylece bir kez daha ‘’direnenlerin umudu’’ olduğunu kanıtlıyor…

 

Yazan : Furkan UZUN