Taktisyen Inzaghi | Simone Inzaghi

Piacenzalı Inzaghi kardeşleri  futbol oynadıkları dönemde belli bir jenerasyona sahip herkes duymuştur ve izlemiştir. Zaman çabuk geçiyor, haliyle de ne olduğunu anlamadan bir zamanlar gençliğinin ortasında top koşturan adamları birden saha kenarında takım elbiseli bir şekilde yeşil çimin üstündeki oyunculara bir şeyler söylerken görüyoruz. Sonra yaşımızla ilgili derin düşünceler….

Kariyerinde abisinin gölgesinde kalan ve soyadının hakkını sahada pek veremeyen adamın saha kenarında tamamen zıt bir istikamete yol alışını görüyoruz artık. Kolay değil Filippo Inzaghi’nin kardeşi olmak. Simone’nin şanssızlığı, abisinin golcü içgüdüleririne sahip olamamaktı. Vasat golcülüğünün de en büyük sebebi buydu.

18 küsür yıllık futbolculuk kariyerinde en iyi sezonları 1998-99 Piacenza ile birlikte Serie A’da attığı 30 maç  15 gollük performans Simeone’nin. Bu başarı onu, o zamanın yıldızlar topluluğu  Sergio Cragnotti’nin takımı Lazio’ya attı. İlk sezonunda tüm resmi maçlarda 39 maçta 19 gol atmıştı. Özellikle Şampiyonlar Ligi’nde bir maçta attığı dört golle uzun süre konuşulmuştu. Bu performanstan sonra bir  daha bu seviyeye yaklaşamadı ve 2010 senesinde futbolu bırakarak Lazio’da alt yapıya geçerek orada görev yapmaya başladı….

Tarihler 3 Nisan 2016’yı gösterdiğinde Simone Inzaghi , Stefano Pioli’nin yerine Lazio’nun teknik patronu oluyordu. Bu bir nevi caretaker göreviydi  yani geçici olarak oraya getirilmişti. Sebebi ise Lazio’nun daha önceden Bielsa ile anlaşmış olmasıydı. Simone İnzaghi o 7 maçta 4 galibiyet 3 mağlubiyet almıştı ve görevi Bielsa’ya devretmişti. Bielsa gelmişti ama hiçbir zaman göreve başlayamadı. Yönetimle yaşanan problemleri, verilen transfer sözlerinin tutulmasını bahane ederek görevini bıraktı ve Simone İnzaghi  8 Haziran 2016’da tekrar teknik patron koltuğuna oturdu.

O tarihten itibaren oynanan 45 maçın 25’ini kazandı yüzde 55 galibiyet oranı istatistiğini tutturdu. Sene başında da Süper Kupa maçında Juventus’u yenerek hocalık kariyerindeki ilk kupasını almış oldu. Bielsa’nın başlamadan bırakması futbol tanrılarının Lazio ve İnzaghi’ye kıyağı gibi gözüküyor şimdilik.

Profesyonel areneya girdiğinden beri 4-3-3,3-4-1-2,3-5-2 gibi taktikleri sıkça denedi, belli bir taktiğe takılmadı esnek oldu Simone Inzaghi. Felipe Anderson, İmmobile, Keita Balde, Biglia (bu yaz Milan’a transfer oldu) ve Paralo ile birlikte 2017 sezonunu beşinci bitirdi ve bu isimlerle ligde tam 74 gol attı Lazio

Serie A’yı takip ederken bir gözünüz de Lazio’da olsun. Çünkü ilk dört için büyük takımlara sorun çıkarabilecek birkaç takımdan biri. Nasıl başlarsan öyle gider mottosundan istifade ederek Simone Inzaghi’nin kariyeri umarız hep böyle gider.

Unutmadan abi  Inzaghi ise 2016-17sezonunda Venezia’yı Lega Pro’dan Serie B’ye çıkardı. Başarısız Milan koçluğundan sonra Venezia kariyeri ona iyi geldi.  Bir gözünüz de Venezia’da olsun.

Kimbilir belki 2018-19 sezonunda bu ikiliyi en üst ligde rakip olarak görebiliriz…