FV Ayyıldızspor Wächtersbach

Futbol sevdalısı bir kaç genç tarafından 1993 yılında kurulan Ayyıldızspor Kulübü, 1993/1994 sezondan beri Almanya'nın Hanau/Main-Kinzig Kreis çevresinde faaliyet göstermektedir. 

Oynadığı klasmanın lig sistemindeki yerini kısaca anlatmak gerekirse;

Almanya'da futbol ligleri 4 profesyonel ligden sonra eyaletlere göre amatör ligler olarak dağıtılır. Hessen eyaletinin altında kademeli şekilde 8 lig vardır. Ayyıldızspor bu liglerden 5. klasmanda oynuyor. Bölgesindeki 2-3 biner üyeye sahip yaklaşık 80 futbol kulübüne karşı kısıtlı imkanlarla mücadele eden ve hiç bir maddi güce sahip olmayan bu kulübümüz, türlü iniş çıkışlar yaşamış, yılların getirdiği yorgunluk ve kırgınlıklar yüzünden 2013/2014 sezonunda dağılma aşamasına gelmişti.

Almanya'daki ikinci jenerasyonun kurduğu, üçüncü neslin çocukluğunu maçlarında geçirdiği kulübümüzün bu halini içine sindiremeyen kasabanın gençleri 2014/2015 sezonunda bu davayı ele almaya karar verdiler. O sezonun başına kadar yalnızca dört kişi kalmış, seçilmiş yönetimden icazet alarak yarım sezon deneme sürecini geride bırakan bu gençler, yeniden yaktıkları bu futbol ateşi ile birlikte o sezonun ortasındaki Genel Kurul’dan itibaren görevi resmi olarak devraldılar.

Yaş ortalaması 25 olan yönetim kurulunun işi elbette kolay değildi. Diğer kulüplerin yöneticileri ile aralarında dağlar kadar olan tecrübe ve  maddi güç farkı kendisini hissettiriyordu. Fakat Almanya'da gördüğü eğitim dolayısıyla kurumsallaşmanın öneminin farkında olmalarının avantajını her geçen gün lehine çevirmeye başladı yeni yönetim. Sahadaki iniş çıkışlar devam etse de, saha dışındaki mücadelenin ilerde saha içine de yansıyacağı aşikardı. Sırf Wächtersbach şehrinde faaliyet gösteren dört farklı kulübün olması, belediyenin Ayyıldızspor’a herhangi bir spor tesisi vermesine engel teşkil ediyor ve takımının yıllardır doğru dürüst antrenman yapmamasına engel oluyordu.

En büyük eksikliği burada gören Ayyıldızspor, ilk olarak çevredeki kulüplerin sahalarını belli ücretlerle kiralama yoluna giderek haftada iki kez antrenman yaptıracak anlaşmalara vardı. Gelirinin büyük bir kısmını maç günleri yaptığı satıştan sağlayıp antrenman ve saha açığını kapattı. Çevre kulüplerin her zaman Türk insanının asi yanını fırsat bilip ırkçılığa yakın söylemlerle kızıştırarak maç almaya çalışmaları artık bu yeni yönetim anlayışının karşısında işe yaramaz hale geldi.

Saha içindeki centilmen, saha dışındaki dostane yeni imajına bürünen Ayyıldızspor, kısa zamanda geniş bir kitlenin dikkatini çekerken adeta küllerinden yeniden doğmaya başladı. Bu değişim doğal olarak yüksek kalibreli futbolculara yönelmeyi kolay hale getirdi. En nihayetinde 2016/2017 sezonuna eyaletin en yüksek ikinci liginde oynayan 7 transferle sezona girildi. Sezonun ilk yarısını 18'de 16 galibiyetle kapatıp sükse yapan Ayyıldızspor adından söz ettirmeye başlamış durumda. Öyle ki sezon ortasında Almanya Dördüncü Profesyonel Futbol Liginde mücadele eden Eintracht Frankfurt II takımının daha bir sene önce kaptanlığını yapmış bir futbolcuyu, artı iki transferi de kadrosuna katabildi. Bu transferler prosedür gereği federasyona ödenen paralar haricinde neredeyse masrafsız ve borçlanmayacağı şekilde gerçekleştirildi. Geleceğe emin adımlarla yürüyen bu amatör futbol kulübü, hedef olarak belirlediği eyalet ligine ilk adımı bölgesel amatöre yükselme başarısını elde ederek göstermiştir.

 

Umarız bu şampiyonluk daha büyük başarıların başlangıcı olur ve bu kulüp paraya karşı emeğin simgesi haline gelir.

 

Yazan : İbrahim ALTINTEPE