FC Barcelona | El Decálogo de la Remontada

Geri Dönüşün 10 Emri *

Barcelona, Paris Saint Germain ile oynayacağı  rövanş maçının hazırlıklarına başladı. Peki 4-0'lık Paris yenilgisinin üstesinden gelmeyi başarabilecek mi ?

Üç hafta önce, herkes imkansız gözüyle bakıyordu. Bugün ise algı tamamen değişmiş durumda. Barcelona maç fazlasıyla da olsa La Liga'da yeniden lider ve eski oyununu yakalamış gözüküyor. Kimse mucize ihtimalini yok saymamalı.

1) Takım, oyununu geri kazandı

Parc des Princes (PSG'nin stadi : Prensler Parki) stadından ayrılırken, Barcelona küçük bir takım hissiyle ayrılmıştı. PSG'nin banyosu** tarihi oldu. O zamandan sonra Cumartesi'ye kadar yavaş yavaş toparlandılar ve Celta'ya karşı işlenmis bir takım ve total futbol ile çıktılar. Bu görüntü rüyaya inanmaya sebebiyet verdi.

 2) Madrid'in hataları moralleri yükseltti

Barca tekrar zirveye tırmanmış, ve tekrar ligdeki kaderi eline geçmiş oldu. Kendi başarısından çok, Madrid'in Valencia ve Las Palmas'ta bıraktığı puanlar sayesinde moraller yerine geldi.

3) Messi oynuyor (ve Neymar da) 

Bu iki oyuncu formda olduğunda, Barcelona en büyük başarıyı gerçekleştirebilir. Celta karşısındaki gösterinin, PSG öncesi not edilmesi lazım. Ney ve Leo, Suarez etrafında da önemli bir destek sağlıyor.

4) Luis Enrique'nin istifasi gerilimi dusurdu

PSG sonrası Nou Camp’taki ilk maçta, skor 4-0 olduğunda, Nou Camp taraftarı Luis Enrique ve Andre Gomes'e tepkisini ve öfkesini ıslıklarla gösterdi. Kötu sonuçlar ve kötu takım oyunu öncesinde gerilim hissediliyordu. Teknik direktörun istifası yeni bir patlamaya yol açmayacak. Nou Camp bu yılın ve gelecek yılın yeni projesinin başladığın farkında.

5) Nou Camp gerçek bir kale

Luis Enrique'li Barcelona, Nou Camp'ta Şampiyonlar Ligi’nde bütün maçlarını kazandı ve bunların arasında Bayern, City, Arsenal, Atletico ve PSG gibi güçlü rakipler de vardı.

6) Takim 3-4-3 sisteminde rahat

Luis Enrique kaybeden takımın dinamiğini kırmak için yeni bir model bulmak zorunda kaldı. Orta sahaya daha fazla önem veren ve kesik hatlar ile sistemi degiştirdi. Merkezdeki etkisizlik kötü sonuçlara neden olmuştu. Yeni sistem ile oynadığı 3 maçtan 3 galibiyet ve 13-2 skor elde etti.

7) Sampiyonlar Ligi’ndeki Son Sonuçlar

Barcelona Şampiyonlar Ligi’nde bu sezon kendi sahasında 3 maç oynadı. Bütün maçlar Çarşamba günü oynandı. Sonuç; : Celtic Glasgow (7-0), Manchester City (4-0) ve Borussia Dortmund (4-0).

8) Ter Stegen Momentumu

Çoğunluk yenilen 4 golü çevirmeye odaklanmış durumda. Fakat bunun kadar da önemli bir nokta gol yememek. Ter Stegen son oyunlarda mükemmele yakın düzeyde oynadı. Bu durum güven veriyor.

9) Çarşamba Hepsi bir Arada

Taraftarlar gerçekten inanmaya başladı. Cumartesi birkaç afis sergilemeye başladılar. Çarşamba günü büyük bir koreografi için 80 bin karton dağıtılacak. Taraftar üzerine düşeni yapacak

10) Barcelona'yı fazla ısırmamak lazım

Cuma günü UEFA açıklamasında çeyrek finale yükselmesi için Barca'ya 0% şans vermişti . PSG'nin teknik direktörü dahil Emery dahil, kimsenin hoşuna gitmedi bu durum.  Onları bu rakamlar ile harcamak kötü olur. Emin olun, Messi, Neymar, Pique, Suarez, hepsi bu yazılanları okudu.

 

1 – Dini İnanışa gönderme. Eski Ahit. 10 Emir

2 – Soğuk Duşa vurgu

 

Kaynak : http://www.marca.com/futbol/barcelona/2017/03/06/58bd381be2704ebf668b45a2.html

 

Çeviri : Enis ÖZTÜRK