Hakkımı Aramazsam Namerdim

Toplanın dostlar size haksızlığa karşı dik duran insanların başlarından geçeni anlatacağım. İşin ilginci bu olay Türkiye’den değil, ama ben anlattıkça gözünüzde Türkiye’de bir futbolcunun hakeme kırmızı kart çıkardığı malum olaylar canlanacaktır.

Futbol sahalarında birçok haksızlığa rastlıyoruz, özellikle sermaye sahibi takımların kendilerini büyük diye adlandırıp futbolu yönetenler üzerinde kurdukları baskılar yüzünden diğer takımların emeğinin hiçe sayıldığı Dünya’nın her tarafında aşikâr bir durumdur.

Anlatacağım hikâye bize göre uzak diyarlardan, Vietnam’dan.

Vietnam’ı bilmeyeniniz yoktur, özellikle Vietnam savaşı tarihte yerini almış ve birçok filme konu olmuş bir savaştır. İçlerinden Robin Williams’ın başrolünü oynadığı “Good Morning Vietnam” filmi favorimdir.

Vietnam’la ilgili malumatı olmayanlar için kısa bir bilgi vereyim, Asya’nın Doğusunda küçük bir ülkedir. Bir dönem Fransız sömürgesi olan ülke daha sonra 1955'te Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüştür. Yıllar süren savaşlar ve dökülen kandan sonra 1976'da ülke Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak tekrar birleşmiştir.

Yeni kurulan ülkede bir futbol liginin kurulması için ise 4 sene geçmesi gerekmiş ve 1980 yılında Vietnam Futbol Ligi kurulmuş. Uzun yıllar yarı profesyonel formatta devam eden lig müsabakaları 2000-2001 sezonunda iki devreli lig formatına geçirilerek profesyonel hale getirilmiş.

Bir anda bu lige ilgi duymamın nedenine gelince;

Geçtiğimiz günlerde uluslararası haber sitelerinde dolaşırken çok ilginç bir habere denk geldim, Vietnam Futbol Liginde Long An Kulübünün iki futbolcusuna ikişer yıl, teknik direktörüne ise 3 yıl futboldan men cezası verilmişti. Acaba şike mi yaptılar bu sebeple mi ceza aldılar diye düşünürken -biliyorsunuz ki ülkemizde şike suçu bu şekilde cezalandırılıyor!- işin aslının hiç de öyle olmadığını ve aslında ceza alanların haksızlığa uğrayanlar olduğunu gördüm.

Cezaya konu olan olay şöyle gelişiyor, 19 Şubat Pazar günü Ho Chi Minh City- Long An karşılaşmasının 80. Dakikasında maç 2-2 eşitlikle giderken gelişen bir Ho Chi Minh City atağında ceza sahası içerisine giren futbolcu kendisini yere bırakarak penaltıya sebebiyet veriyor. Hakemin bu kararının haksız olduğunu düşünen Long An futbolcuları ilginç bir protestoya imza atıyor ve penaltı atışı sırasında kaleci topa arkasını dönüyor, ardından yapılan santradan sonra takımın diğer futbolcuları hareketsiz kalarak protestoya devam ediyorlar. Kalan dakikalarda ise Ho Chi Minh futbolcuları rakiplerinin protestosunu hiçe sayarak saygısızca birkaç gol daha atıyor ve maç 5-2 bitiyor.

Maçtan sonra toplanan federasyon maçın akışını bozdukları ve hakem kararına saygı göstermedikleri gerekçesiyle Kaleci Nguyen Minh Nhut ve santrada hakemin düdüğünden sonra hareketsiz kalan takım kaptanı Huynh Quang Thanh’a ikişer yıl, teknik direktör Ngo Quang Sang’a ise üç yıl futboldan men cezası veriyor. Neredeyse yaşadığım ülkenin federasyonu gibi bir haksızlığa sebebiyet veriyorlar kısacası. İnsanların emeğinin çalınması yetmezmiş gibi üzerine bir de hayatlarının geri kalanını etkileyecek ağır bir kararla karşı karşıya kalıyorlar.

Aşağıdaki linkte verilen penaltı kararını sizlerin görüşüne bırakıyorum. Belki bir kısmınız kararın haklı olduğunu söyleyebilir ama her ne olursa olsun haksızlığa uğradığını düşünüp medeni bir şekilde haklarını arayan insanlara yapılan onların hayatlarını çalmaktan başka bir şey değil.

Haberi okuyup, penaltı pozisyonunu izledikten sonra aklıma Bob Marley’in “Ayağa kalk, dik dur, hakların için karşı dur. Ayakta dur, dik dur, mücadeleyi bırakma” sözleri geldi. Hakları için dik duran, mücadele eden insanlar haksızca en ağır şekilde cezalandırıldılar.

Umarım Vietnam Futbol Federasyonu aldığı bu haksız kararı en kısa zamanda düzeltir ve ceza alan insanlar çok sevdikleri yeşil sahalara dönerler.

Montesquieu’nun dediği gibi “Bir şahsa karşı yapılan haksızlık, herkese karşı yapılmış bir tehdit demektir.”

Haksızlığa karşı dik duran insanlara selam olsun…