Günah Çıkarmak: San Marino'dan Özür Dilerim

11 Kasım 2016 günü San Marino ve Almanya arasında oynanan 2018 Dünya Kupası Elemeleri maçı Almanya'nın 8:0'lık üstünlüğüyle tamamlandı.

Maçtan sonra Almanya'nın yıldızı Thomas Müller bu maçın gerekliliğini sorgulamıştı: "Bu gibi maçlarda, bu gibi kötü saha şartlarında gereksiz sakatlıklar yaşama riskimiz var." Müller bu maçın kendi kariyerinin en zevkli maçları arasında yer almayacağının da altını çizmişti.

Bundesliga'ya göz attığımızda San Marino - Almanya maçı gerçekten gereksiz gelebiliyor şu sıralar. Bayern liderliğini devam ettirse de lige yeni çıkan reklam tabelası Red Bull Leipzig averajla ikinci sırada ve Bayern'in sıradaki rakibi Dortmund. Dolayısıyla Bayern'in liderlik koltuğunu önümüzdeki Bundesliga maçından sonra Red Bull'a kaptırması çok olasılık dışı bir durum değil. Bundesliga şu erken dönemde bu kadar heyecanlıyken sonucu önceden belli olan San Marino maçı için ara vermek gerçekten gerekli miydi? Thomas Müller haklı olabilir mi? Bundesliga'yı yakından takip eden birisi olarak San Marino maçını oldukça gereksiz buluyordum. Meğer değilmiş.

Bunun nedenlerini San Marino futbol federasyonu basın sözcüsü Alan Gasperoni, Thomas Müller'e yazdığı bir açık mektupta anlattı.

 

"Bu maç önemliydi" diyor Gasperoni, "Çünkü dünya, Thomas Müller'in bizim gibi eziklere karşı bile gol atamadığını görmeliydi." Ama bu zayıf argümanla bırakmıyor San Marinolu futbol adamı Müller'in yakasını: "Bu maç gerekliydi çünkü senin patronların Rummenigge ve Beckenbauer'e futbolun sahipleri olmadıklarını göstermeliydik. Futbol, onu seven herkesindir. En çok da sizin gibi çek defteri yerine hayallerinin peşinden koşan insanlarındır."

Beckenbauer'in Almanya'ya 2006 Dünya Kupası organizasyonunu rüşvetle getirdiği geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkmıştı. Rummenigge ise Bayern'e başkan olduğu günden beri para odaklı fikirleriyle göze çarpıyor. En son, daha fazla yayın geliri elde edebilmek için Avrupa'nın büyük kulüplerinin bir lig kurması gerektiği fikriyle gündeme gelmişti.

Gasperoni'nin "hayalleri peşinde koşan insanlar"dan kastı da San Marinolu gençler. Almanya maçından elde edilen gelirle Acquaviva kasabasında yeni bir futbol sahası yapılacak. Thomas Müller'in "altı aylık maaşıyla yaptırabileceği bir saha. Ama biz Almanya maçının yayın gelirini beklemek zorundaydık" diyor gönlümüzde taht kuran futbol adamı.

Bu kadar mı? Hayır. Yerden yere vurduğu endüstriyel futbol anlayışına son bir tekme daha vuruyor Gasperoni: "Arkadaşın Serge Gnabry için de faydalıydı bu maç. İlk milli maçında üç gol attı. Bremen'den biraz daha maaş isteyebilir artık."

San Marino - Almanya maçı Almanya'nın 8:0'lık üstünlüğüyle bitmiş olabilir ama kazanan San Marino oldu gibi görünüyor. Kazanmakla kalmadılar, beni de bu durum özelindeki düşüncelerimden utandırdılar. San Marino'dan özür dilerim. Bu maçın gerekli olduğunu kabul ediyorum.